شهر قندوز برای بار سوم در آستانه سقوط؛ طالبان اطراف شهر را محاصره کرده اند

۱۷ سرطان ۱۳۹۶ هشدار

جنگ میان نیروهای امنیتی و افراد گروه طالبان در قندوز  گرم‌تر از روزهای گذشته شده است. شماری از نمایندگان مجلس هشدار میدهند که قندوز  تا چند روز دیگر به دست تروریستان سقوط خواهد کرد.

قندوز  زادگاه گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی است و حالا شماری از نمایندگان مجلس از او می‌خواهند، با توجه به نفوذ و حضور هواداران این حزب در این ولایت،  برای حل بحران مدیریت جنگ  از آن‌ها استفاده نماید.

ولایت قندوز در شمال افغانستان، از نا امن ترین ولایات در دو سال اخیر در افغانستان است. این ولایت به دلیل ترکیب متفاوت قومی و راه داشتن با چندین ولایت دیگر در شمال، مورد توجه جدی گروه های هراس افگن طالبان و شماری از گروه های دیگر می باشد.

موقعیت استراتژیک جنگی قندوز

ولایت قندوز  در شمال شرقی افغانستان، با ولایت‌های تخار در شرق، بغلان در جنوب و سمنگان و بلخ در غرب هم‌جوار است. شماری از نمایندگان مجلس، ولایت قندوز را کلید شمال افغانستان برای افراد گروه طالبان می‎دانند. این نمایندگان مجلس می‌گویند، حمله این گروه به قندوز نشان می‌دهد که طالبان در تلاش هستند تا کلید شمال افغانستان را بدست داشته باشند.

قندوز  برای گروه طالبان، جاذبه‌های استراتژیک  بسیاری دارد. آنان می‌توانند برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود از  این جاذبه و فرصت‌ها استفاده کنند. همان‌طور که در حمله اخیر خود به شهر قندوز،  از آن‌ها به خوبی استفاده کردند. برای این گروه اهمیت استراتژیک قندوز  بیشتر در موقعیت جغرافیایی و وضعیت اجتماعی آن است. مثل ولایت قندهار و هلمند که مرکز ثقل حکومت “امارت” اسلامی است.

در دو سال گذشته این گروه توانسته است، شهر قندوز را دوبار از کنترول نیروهای امنیتی بیرون کنند. این موفقیت طالبان حیثیت و اعتبار حکومت افغانستان را به صفر ضرب کرد. گروهی که ادعا می شود شکست خورده اند، اکنون به درد سر جدی برای حکومت وحدت ملی تبدیل شده و با توجه به هشدار های نمایندگان مجلس، هر آن امکان دارد دوباره این شهر را از کنترول نیروهای امنیتی بیرون کنند.

توقع نمایندگان مجلس از حکمتیار

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پس از بیست و پنج سال جنگ به کابل آمده و امیدواری ها بر این است که او با توجه به نفوذ و نقشی که در نا امنی افغانستان دارد، برای آوردن صلح در این کشور نیز مفید  واقع گردد.

اکنون نمایندگان مجلس آقای حکمتیار را در یک آزمون جدی برای ایجاد صلح در کشور، به ویژه در ولایت قندوز  که زادگاه او می باشد، فراخوانده است. فکوری بهشتی، نماینده مردم بامیان در مجلس، در جلسه عمومی امروز این مجلس گفت، حالا که آقای حکمتیار به روند صلح پیوسته است، باید از نفوذ خود استفاده نماید و برای ایجاد امنیت در قندوز  گام های جدی بردارد. ولایت قندوز ، از ولایاتی است که حزب اسلامی به رهبری حکمتیار بیشترین نفوذ و نفوس را در آن دارد و در صورتی که این حزب بخواهد، امنیت نسبی در این ولایت تامین خواهد شد.

این اظهارات فکوری بهشتی در حالی بیان می‌گردد، که برخی از آگاهان، هواداران این حزب در ولایات بغلان، تخار و قندوز را متهم به ایجاد ناامنی‌ها کرده و می گویند، قسمتی زیادی از ناامنی ها در این ولایات، همین اکنون نیز از سوی افراد حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار ایجاد می گردد.

در کنار این، شکریه پیکان نماینده مردم قندوز،  وضعیت امنیتی در این ولایت را بحرانی عنوان کرد. او امروز به نمایندگان مجلس گفت، با افزایش ناامنی‌ها در این ولایت، شماری زیادی از باشندگان ولسوالی‌ها به شهر آمده اند و به دلیل مشکلاتی که دارند، در  وضعیت بدی زندگی می‌کنند.

خانم پیکان از نمایندگان مجلس خواست که برای مدیریت بحران امنیتی در  این ولایت، بر نهادهای امنیتی فشار بیاورند تا در قسمت تأمین امنیت این ولایت اقدام جدی کنند. او افزود، در صورتی که برنامه های امنیتی حکومت نسبت به این ولایت تغییر نکند، یک فاجعه انسانی جدی از راه خواهد رسید.  او این جنگ را استخباراتی خوانده و گفت: “بسیاری از استخبارات منطقه در ناامنی کشور دست دارند و می‌خواهند ناامنی‌ها را به مرز کشورهای آسیای میانه بکشانند و قندوز بهترین راه برای رسیدن به این هدف است.”

قندوز هدف استراتژیک

گروه طالبان از ده سال به این‌سو توجه خود را بر ولایت قندوز  متمرکز کرده و تاهنوز چهار بار برای تصرف مرکز قندوز حمله کردند. در دو سال گذشته این گروه توانسته اند، که دو بار مرکز این ولایت را در کنترول خود بگیرند.

پس از ماه  سنبله ۱۳۸۸ در پی حمله ناتو به دو موتر تیل، حضور طالبان در قندوز  رسانه‌ای شد. زمانی که پاکستان برای عبور کاروان های تدارکاتی ناتو در خاک این کشور مشکل ایجاد کرد و ناتو پس از آن، تصمیم گرفت تدارکات شان را از راه آسیای میانه و از مسیر قندوز به نیروهایش برسانند. پس از آن این ولایت، بارها شاهد حملات افراد گروه طالبان بر حدود هزاران سرباز ناتو و صدها سرباز و مامور امنیتی افغانستان بود.

با خروج نیروهای بین‌المللی (نیروهای نظامی آلمان) از قندوز، گروه طالبان حملات خود را بر برخی ولسوالی‌ها بخصوص دو ولسوالی دشت ارچی و چهاردره در شمال شرق و جنوب غرب شهر قندوز  شدت بخشیدند.  طالبان توانستند که هر دو ولسوالی را تصرف کنند، اما دشت ارچی را تا حال به دست دارند و آن را به پایگاه اصلی خود تبدیل کرده‌‌اند.

از بهار امسال طالبان نیروی خود را بر تصرف شهر قندوز، مرکز این ولایت متمرکز کردند. آن‌ها با استفاده از عدم اجرای عملیات نیروهای دولتی، در پی تدارک حمله گسترده به شهر شدند. برخی از نمایندگان مجلس بر این باورند که گروه طالبان با تصرف شهر قندوز ، به اهداف خود رسیده اند، از جمله تخریب نظام دولتی، دست‌یابی به ذخایر سلاح نیروهای امنیتی و نمایش قدرت در شمال.

فروش مهمات به طالبان

با این حال، عبدالودود پیمان نماینده مردم در مجلس نمایندگان می‌گوید، تجهیزات گروه طالبان از سوی خود نیروهای امنیتی ارتش و پولیس در بدل پول برای انان داده می شود. او به نمایندگان مجلس گفت: “بر اساس اطلاعات که من دارم، مهمات از سوی پولیس و نیروهای ارتش به افراد گروه طالبان به فروش می رسد.”

آقای پیمان، ادامه جنگ قندوز  را جدا از رقابت‌های استخباراتی منطقه‌ای، انتخاب جنرالان ارتش و پولیس عنوان کرده افزود، حکومت بسیاری از فرماندهان جنگ را بر اساس شناخت و روابط فامیلی شان انتخاب کرده و به این ولایت فرستاده است.

ادعای آقای پیمان مبنی بر فروش سلاح به طالبان از سوی نیروهای امنیتی، ادعای تازه نیست. پیش از این نیز بارها چنین ادعاهایی صورت گرفت که در آن فرماندهان نیروهای امنیتی در مناطق نا امن، متهم به فروش تجهیزات سربازان به طالبان و دیگر گروه های هراس افگن شده اند. نهادهای امنیتی در مورد ادعای آقای ودود پیمان نخواستند چیزی بگویند.

بسم الله نادری

 

 

هم رسانی