Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
جلوه‌های خیره کننده طبیعت وگردش‌گری بامیان |

جلوه‌های خیره کننده طبیعت وگردش‌گری بامیان

۲۰ سرطان ۱۳۹۶ هشدار

بامیان در افغانستان، تا اکنون تنها ولایتی بوده است که به دلیل فراهم بودن زمینه گردشگری، توجه و اعتماد گردشگران را به خود جلب کرده است. یا دست کم محلی شده برای سفر شهروندان دیگر افغانستان از ولایت‌های مختلف برای بازدید از این ولایت.

پیشینه تاریخی، باستانی و امنیت ولایت بامیان و جاذبه پارک ملی (بند امیر) زمینه را برای حضور هزاران شهروند به این ولایت فراهم ساخته است. شهروندان افغانستان در کنار گردشگران خارجی از ولایات مختلف به این ولایت می‌روند و اوقات فراغت شان را در آنجا سپری می‌کنند.

در آخرین مورد سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا، سارک، بامیان را به عنوان “پایتخت فرهنگی” خود در سال ۲۰۱۵ انتخاب کرد. انتخاب بامیان به عنوان پایتخت فرهنگی سارک زمینه را برای استفاده از این مناسبت برای تقویت صنعت گردشگری در این شهر فراهم کرد. بامیانی‌ها از چندین سال میزبان هزاران گردشگر بوده و برنامه‎های فرهنگی خوبی را در این ولایت برگزار کردند.

ولایت بامیان در نقطه مرکزی افغانستان و در میان دامنه‌های مرکزی دو سلسله کوه‌های بزرگ یعنی هندوکش و بابا که بین خطوط ۶۷ درجه و ۲۹ دقیقه و۴۱ ثانیه طول شرقی و ۳۴ درجه و ۳۳ دقیقه و ۲۲ ثانیه عرض شمالی قرار دارد، واقع شده است. هوای گوارا و سبز این ولایت در چهار فصل سال هزاران شهروند را به مناطق مختلف این ولایت می‌کشاند.

امسال نیز یک جشن‌واره موسیقی محلی در این ولایت برگزار شد که هزاران نفر را از سراسر افغانستان به این ولایت کشاند و قرار است روز پنج شنبه این هفته یک جشن‌واره دیگر از سوی وزارت، زارعت مالداری و آبیاری زیر نام جشن‌واره گل کچالو نیز در بامیان برگزار شود.

در ادامه چند عکس زیبا از مناطق مختلف بامیان را ببینید…

جاذبه های توریستی ولایت بامیان و جاذبه های فرهنگی و سیاحتی این ولایت یکی از منابع عایدات دولت است. در سال ۲۰۰۳ آثار فرهنگی ولایت بامیان از طرف یونسکو به عنوان آثار فرهنگی و تاریخی جهانی ثبت شد. مهم‌ترین آثار فرهنگی و تاریخی ولایت بامیان مجسمه های بودا، شهر ضحاک، هفت بند امیر، شهر غلغله و دره اژده‌ها است که گردشگران بی شماری را مجذوب خویش کرده است.

این مغاره های تاریخی از جمله آثاری است که از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان نگهداری می‌شود و تنها گردش‌گران می‌توانند از آن بازدید نمایند. پیش از این در زمان جنگ‌های داخلی در این مغاره‌ها شماری از شهروندان بامیانی و مهاجرین زندگی می‌کردند.

حکومت محلی بامیان تلاش دارد تا زمینه گردش‌گری در این ولایت را نسبت به گذشته بهتر فراهم نماید تاگردش‌گران بتوانند به گونه که خودشان می‌خواهند از این ولایت و مناطق تاریخی آن دیدن نمایند.

بامیان از ولایت های زراعتی است و بیشترین تمرکز دهاقین روی کشت کچالو در این ولایت هست. وزارت زارعت برای تشویق بیشتر مردم به کشاورزی، در بخش های مختلف کشاورزان را کمک می کنند. هفته آینده قرار است جشن گل کچالو در این ولایت از سوی وزارت زراعت برگزار شود. حکومت محلی بامیان برای تامین امنیت گردشگران شماری از نیروهای امنیتی را در مناطق تاریخی این ولایت به کار گماشته است. این نیروها میگویند: در کنار تامین امنیت گردش‌گران، از مناطق تاریخی این ولایت نیز حفاظت می‌کند.

سفر به بامیان، برای گردش‌گران فراموش شدنی نیست. هر گردش گری که به بامیان بیاید می گوید، علاقه مند است بارها و بارها به این ولایت سفر کنند و از دیدن مناطق توریستی آن لذت ببرند.

این دو کودک که تازه امسال (۱۳۹۶) صنف اول مکتب هستند با فامیل شان از کابل به ولایت بامیان آمده اند و هر دو به تنهایی مغاره های نزدیک بودا را آنطوری که دل شان می‌خواست از نزدیک دیدند. آن‌ها می گویند: درمورد بامیان بیشتر قصه شنیده اند و حالا خوشحال هستند که این شهر تاریخی را از نزدیک می‌بینند.

محمد اسحاق بعد از پنجاه سال به بندامیر آمده و می‌گوید: پیش از این درست زمانی که او فروشنده بود به پارک ملی آمده بود. او از رشد فرهنگی و اقتصادی در ولایت بامیان استقبال کرده گفت: مسوولان محلی باید برای سرسبزی پارک ملی کارهای بیشتری انجام می‌داد.

فخریه دانشجو است و از کابل برای گذراندن اوقات فراغت با خانواده به ولایت بامیان آمده اند. او در روزهای که در بامیان حضور داشت همه‌ی مناطق تاریخی این ولایت را دیده و از برخورد بامیانی‌ها استقبال می‌کند.

پارک ملی در روزهای عید، جشنواره‌ها و روزهای رخصتی که شماری زیادی از شهروندان کشور از ولایات مختلف به این‌جا می‌آیند با کمبود ایستگاه موترها و نبود جای برای گردشگران روبه رو است.

بندهای هفت گانه در ولسوالی یگه ولنگ ولایت بامیان که بنام بند امیر یاد می‌شوند پرجاذبه ترین جای تفریحی در بامیان است. که گردش‌گران را به حیرت می‌اندازد.

این‌مرد انجنیر برق است. محمدامین نام دارد و با خانواده خود از کابل برای گذراندن اوقات فراغت از چهار سال به این‌سو همه ساله به ولایت بامیان می‌آید. او با فامیل خود به دره آهنگران ولایت بامیان در دامنه های کوه بابا آمده است..

بسم الله نادری

هم رسانی