Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
پاسخ غنی به قدرت مندان شمال؛ خاموشی ام از روی ترس نیست |

پاسخ غنی به قدرت مندان شمال؛ خاموشی ام از روی ترس نیست

۲۰ سرطان ۱۳۹۶ هشدار

افغانستان با سرعت به سوی تنش‌های داخلی به پیش می‌رود. امروز ارگ ریاست جمهوری رسمن، در برابر شرکای قدرت اش ایستاد؛ سه سیاست مدار ناراض که از سران قدرت و حکومت اند و به تازگی ائتلافی را بر ضد ریاست جمهوری شکل داده اند.

اشرف غنی، رییس جمهور امروز به انتقادات سران ائتلاف برای نجات افغانستان، واکنش تندی داشت. او انحصار قدرت در اداره حکومت را رد کرد و نظام افغانستان را یک نظام مشورتی خواند. آقای غنی در دو هفته گذشته که از آغاز ائتلاف سیاسی “نجات برای افغانستان” می‌گذرد، سکوت اختیار کرده بود.

انتقادهای این ائتلاف سیاسی درون حکومتی را، حتا دفتر سخن‌گوی رییس جمهور نیز به شکل مستقیم پاسخ نگفته بود، بلکه سرپرست این دفتر، به گونه‌ی غیر مستقیم به موضع‌گیری‌های منتقدان حکومت، با پُست‌های فیس بوکی، جواب می‌گفت.

اما امروز سه شنبه، رییس جمهور غنی در نشست خبری‌اش لب گشود و رسانه‌ای ساختن اعتراضات مقامات دولتی را به دور از عُرف سیاسی خواند. آقای رییس جمهور گفت: “خاموشی اش از ترس نبوده، بلکه این سکوت بخاطر حفظ وحدت مردم افغانستان بوده است.”

او انحصار قدرت را در دستان خویش‌ به شدت رد کرد و به خبرنگاران گفت: ” هیچ وقت در تاریخ افغانستان تصامیم به صورت جمعی اتخاذ نشده که امروز می‌شود. نظام افغانستان، نظام مشورتی است، افغانستان مملکت انحصاری نیست. انحصار وقتی شده می‎تواند که افغانستان یک دولت بسیار قوی داشته باشد”.

آقای غنی تأکید کرد که مقام ریاست جمهوری در شرایط امروزی باید مقام وصل باشد نه مقام فصل.

اعتراض‌ها بر رییس جمهور غنی و “تیم او در ارگ ریاست جمهوری” زمانی اوج گرفت که مقامات بلند پایه دولتی از درون حکومت، ائتلاف ” نجات برای افغانستان” را شکل دادند. این ائتلاف از سوی عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور، محمد محقق معاون رییس اجرایی، عطا محمد نور والی بلخ و صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه، حدود دو هفته پیش در ترکیه ایجاد شد. نجات افغانستان از بحران كنونى، اعاده ثبات واعتماد ملی، از اهداف عمده این ائتلاف خوانده می‌شوند.

پاسخ به محمد محقق

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی روز گذشته پس از آن که دوباره به کابل بازگشت، گفت: ” اگر به این خواسته‌ها توجه صورت نگیرد، صداهایی بلند خواهد شد که در عرصۀ سیاسی، کـُل دنیا یک تکان خواهد خورد“.

معاون رییس اجرایی گفت که وضعیت رو به بهبود نیست و هرچه زمان می‌گذرد، انحصار طلبی‌ها، یک جانبه گرایی‌ها، و حق کشی‌ها زیاد می‌شود.

اجرایی شدن چارچوب توافقنامۀ حکومت وحدت ملی، تامین حق قانونی و مشروع کسانی که شرکای قدرت هستند و تامین امنیت در کل کشور به خصوص در مناطق هزاره جات، از خواسته‌های مشخصی بودند که آقای محقق در برگشت از ترکیه، روی آن انگشت گذاشت.

اما این خواسته‌ها اندکی پس از کنفرانس محمد محقق، از سوی رییس جمهور پاسخ‌اش را دریافت کرد. آقای غنی به اعضای ائتلاف نجات برای افغانستان تاخت که چرا انتقادهای آنان در نشست‌های مشورتی صورت نمی‌گیرد و این انتقادها را رسانه‌یی می‌سازند.

رییس جمهور امروز در پاسخ به این که بالای اعضای شرکت کننده در جلسات چیغ می‌زند، استاد محقق را به رفتار غیر دیپلوماتیک متهم کرد و او را “بی دیسپلین” خواند. آقای غنی گفت: ” امید است پس بیاییم که کی چیغ می‌زنه. اما دیسیپلین. در عین حال شما باید قضاوت کنید که کی دیسلیپن ندارد. آیا دیسپلین دولتی این است که اعضای شورای امنیت ملی به رسانه‌ها برآیند. حکومت‌داری دیسپلین می‌خواهد.”

او افزود: “صلاحیت‌های قانونی رییس جهور در تعیین و عزل وزیران در قانون اساسی وجود دارد. در قانون اساسی صلاحیت داده که عزل کنیم یا نه؟ آیا کسی را عزل کردیم. این حوصله می‌خواهد”.

محمد محقق یک روز قبل، به بی بی سی گفته بود، از حکومت بیرون نشده، مطالبات خود را در داخل حکومت و در شورای امنیت مطرح کرده؛ اما کسی به آن گوش نداده است. آقای محقق گفته بود: “اگر رئیس جمهور افغانستان حاضر شود که به خودش می‌گویم و اگر رئیس جمهور حاضر به گپ زدن، مذاکره و مفاهمه نشود، مجبور که به رسانه‌ها گفته شود.”

اکنون حکومت افغانستان هر کسی را به یاد فیلم کارتونی ” تام و جری” می اندازد. سران حکومت به جای تامین امنیت و رسیدگی به خواست‌های مردم، به متهم کردن و خرد کردن هم دیگر مصروف اند. معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان از “افزایش فساد و تمرکز قدرت” در حکومت وحدت ملی انتقاد دارد؛ اما رییس جمهور او را به بی برنامه‌گی متهم می کند.

سکوت در برابر جنرال دوستم

در پی ایجاد ائتلاف نجات برای افغانستان دفتر جنرال دوستم، اعلام کرد که معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی، در انقره با معاون اول ریاست جمهوری دیدار کرده است. اظهارات بعدی معاون سخن‌گوی رییس جمهور در خصوص جنرال دوستم، بیشتر به این گمانه زنی‌ها دامن زد که گویا ارگ ریاست جمهوری با فشارهای سیاسی رو به‌رو شده و می‌خواهد معاون اول‌اش را به کابل برگرداند.

اما امروز رییس جمهور غنی، روی جنجال اش با جنرال شمال نپیچید. او تنها به خبرنگاران گفت: ” پرونده جنرال دوستم، یک مسئله حقوقی است و در این زمینه نهادهای عدلی و قضایی تصمیم گیرنده هستند.”

پیش از این معاون سخن‌گوی ریاست جمهوری نیز از نهادهای عدلی و قضایی کشور خواسته بود، هر چه زودتر در مورد پرونده معاون اول تصمیم بگیرند که اگر کدام مشکلی نداشت، به وظیفه اش برگردد.

دیدار معصوم استانکزی، رییس امنیت ملی با سران ائتلاف نجات برای افغانستان را دیروز معاون دوم ریاست اجرایی تایید کرد. محمد محقق گفت که: ” آقای استانکزی به دلیل مسئولیت شغلی‌اش باید نگران مسایل امنیت باشد. آقای استانکزی با ما دیدار کرده است. او فکر کرده که ائتلاف ما کدام حرکت به ضرر افغانستان نباشد؛ اما ما به آقای استانکزی گفته ایم که ائتلاف برای نجات افغانستان است نه برای سرنگونی آن”.

پاسخ به عطا محمد نور

عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی افغانستان، یک ضلع دیگر ائتلاف نجات برای افغانستان است. چندی قبل گزارش‌هایی به نشر رسید که او و رییس جمهور غنی باهم مذاکراتی داشته اند و باهم به توافقاتی نیز دست یافته اند. این مساله را او خود نیز بارها با مردم مطرح کرد و خواسته‌هایش را نیز از طریق رسانه‌ها بیان کرد.

پس از همین نشست و برخواست‌های او با رییس جمهور در ارگ بود که دوباره پس از دو سال رسمن والی بلخ شد. او در آن‌زمان در برابر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز موضع غافلگیر کننده داشت و در برابر او اظهارات تندی را به زبان آورد.

اما بسیار زود در مقابل ارگ و رییس جمهور قرار گرفت. به ویژه پس از رویدادهای خونین اخیری که در کابل رخ داد و مراسم جنازه پسر علم ایزد یار که در آن سران جمعیت همه جمع بودند، هدف سه حمله انتحاری قرار گرفت.

آقای عطا محمد نور، در پی اختلافات تازه اش با رییس جمهور، همراه با جنرال دوستم  و محمد محقق، در ترکیه، تعهدات تازه‌ای را بستند، که امروز پاسخ نهایی را از ارگ گرفت. رییس جمهور خطاب به عطا محمد نور گفت:” عطا محمد از سیاستمداران مطرح افغانستان است، امید به عنوان یک سیاستمدار، مسئولانه عمل کند”.

آصف سحر

هم رسانی