Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
ترس از تانکرهای فاضلاب؛ شهروندان از این موترها می گریزند |

ترس از تانکرهای فاضلاب؛ شهروندان از این موترها می گریزند

۲۱ سرطان ۱۳۹۶ هشدار

پس از انفجار مرگبار یک تانکر فاضلاب در ۱۰ جوزای سال جاری در مهم نقطه شهر کابل که ۱۵۰ کشته و نزدیک ۶۰۰ زخمی برجا گذاشت، دیدگاه پایتخت نشینان نسبت به تانکرهای .فاضلاب تغییر کرد و پولیس شهری نیز  به این نوع موترها کمتر اجازه عبور و مرور را می‌دهند

به ایستگاه این تانکرها در جاده کاتب رفتم تا ببینم پس از آن حادثه، شرایط کار و زندگی صاحبان این موترها چگونه است. حدود ۱۰ تا ۱۵ موتر منتظر بودند تا برای شان کار پیدا شود. تقریبا همه از تغییر نگاه مردم پس از انفجار خونین چهارشنبه آمده است، نسبت به خود شان خسته به نظر می رسند.

رانندگان تانکرهای فاضلاب با ابراز نگرانی می‌گویند که اکنون بهانه‌ای خوبی دست پولیس افتاده و به بهانه های مختلف در پی گرفتن پول از آنها اند. این رانندگان می گویند، پس از حادثه خونین چهارشنبه که در آن یک تانکر پر از مواد انفجاری در وزیر اکبر خان شهر کابل انفجار کرد، در هر ایستگاه پولیس باید پول بپردازند تا اجازه عبور را به آنها بدهند.

از امان الله راننده یکی از این تانکرها پرسیدم که پس از این حادثه در کدام نقاط شهر نمی توانند حق عبور داشته باشند، او گفت: «در سرک دارالامان، دهمزنگ، منده‌ای، قلای زمان خان،… در هیچ جایی نمی مانند. بیخی از دست پولیس به اذیت استیم.»

امان الله که هر روز مجبور است از طریق تخلیه چاهای فاضلاب، پول به دست بیاورد می‌گوید که در هر ایست بازرسی پولیس پول می پردازد و امر فعالیت شان را پولیس‌ها نمی بینند. او به هشدار می‌گوید، : «در سرک دارالامان اگر از یک پُسته (ایست بازرسی پولیس) تیر شوی، دومی نمی‌مانه، اگه پنجاه روپه بتی می ماندت وگرنه والله اگه تیر شویی. هر ؟پولیس جَور ما میته. در حالی که ما امر قانونی از وزارت داخله داریم. ولی پولیس می‌گه ما خود وزارت داخله هستیم، کی بریت امر داده.»

شری خیزد که به خیر پولیس باشد

پیش از این حادثه، موترهای فاضلاب از سوی پولیس شهری جدی گرفته نمی شد، اما پس از حادثه چهارشنبه خونین، تانکرهای فاضلاب از سوی پولیس در عین حال که جدی گرفته می‌شود، تبدیل به یک منبع خوب درآمد برای پولیس نیز شده اند. رانندگان می گویند که پولیس با آنان «رفتار زشت» دارند و حتا فحش می‌دهند.

اجمل یکی دیگر از این رانندگان به هشدار می‌گوید که پیش از انفجار چهارراهی زنبق، مزاحمت‌های پولیس کم بود، اما پس از آن خیلی زیاد شده است، با وجودی که وقت معینی برای کار دارند، مزاحمت های پولیس به اندازه ای است که آنان اگر پیش از این، در روز سه چاه را تخلیه می کردند، حالا به یک چاه کاهش یافته است.

او می‌گوید، هر چند پیش از این نیز به پولیس پول می پرداختند، اما حالا باید چند برابر پول بپردازند.  اجمل  می‌گوید : ” پیش از ای خوب بود. پولیس د ۵۰ افغانی قانع می‌شد، حالی تا بگویی که ندارم کار نکردم و یا حتا اگر بگویی که امر گشت و گذار را داریم، ۳۰۰ افغانی ما را به گپ خود شان جریمه می کنه.”

اجمل می افزاید، شانس داشته باشند که یک پولیس به پنجاه افغانی راضی شوند. اما به گفته‌ای او، حتا اگر ۵۰ افغانی هم بدهند در ایست بازرسی، چند برابر روز های پیش از انفجار جریمه می‌شوند، زیرا اکنون پولیس در هر جای و به هر بهانه‌ای از آنها پول می‌گیرند.

در عین حالی که پولیس به رانندگان این موترها گفته است که آنان امر مقام های بالاتر از خود را اجرا می کنند، اما رانندگان می گویند که با دادن پول به پولیس های شهری، هیچ امری وجود ندارد.

اما بصیر مجاهد سخنگوی فرماندهی پولیس کابل این ادعا ها را رد می‌کند. آقای مجاهد به هشدار می گوید، نظارت از کابل پولیس به صورت جدی وجود دارد. او می‌گوید: ” در کابل در سر هر چهارراهی دوربین های مداربسته وجود دارد و هر لحظه از فعالیت های پولیس نظارت می شود. پولیس شهر کابل در هیچ نقطه نمی تواند از رانندگان محترم پول بگیرند، به شما اطمنان می دهیم.”

آقای مجاهد همچنان تأکید می کند که فرماندهی پولیس کابل روی طرحی کار می‌کند که نظارت از تانکرها، منظم شده و نگرانی از موجودیت این تانکرها در میان مردم نیز کم شود.

یکی از دلایل اصلی افزایش نا امنی و انفجارها در کابل، غفلت پولیس دانسته می‌شود و بارها پولیس افغانستان، به ویژه پولیس شهر کابل، متهم به فساد گسترده و باج گیری از رانندگان و کسبه کاران داخل شهر شده اند. دادستانی کابل نیز به دلیل آنچه غفلت وظیفوی خوانده شده است، وظیفه فرماندهان گارنیزیون و پولیس کابل را در پیوند به انفجار یک و نیم ماه پیش کابل، تعلیق کرد.

ترس پایتخت نشینان از تانکرها

پس از انفجار خونین یک و نیم ماه پیش در وزیر اکبرخان کابل، که ده‌ها خانواده را به ماتم نشاند، اکنون مردم در شهر کابل، از موترهای تانکرهای فاضلاب نیز می  ترسند. خبرنگار هشدار در صحبت با شهریان کابل، به این نتیجه رسیده است، که حدود ۹۰ درصد مردم، زمانی که تانکرهای فاضلاب و یا موتر های با پلیت ولایت های دیگر را می بینند، می ترسند.

ابراهم یک باشنده کابل به هشدار می‌گوید: “بدبختانه دولت کم‌ترین توجه را بالای تانکرهای فاضلاب دارد و از این فرصت هراس افگنان به خوبی استفاده کرده اند. ای احتمال هم وجود داره که در آینده از همین تانکرها برای یک حمله خونین دیگر استفاده شود.”

حسین جوهری یک جوان دیگر نیز می‌گوید، که پس از حمله چهارراهی زنبق در هر جایی که با تانکر فاضلاب بر می‌خورد، می ترسد و به یاد آن حمله خونین می افتد. او به هشدار می‌گوید: ” تا حد ممکن تلاش می کنم از کنار این موترها رد نشوم و یا مسیرم را تغییر بدهم. هیچ اعتباری وجود نداره، یک وقت دیدی که یکی دیگری از این موترها منفجر شد.”

سیدداود در آن روز خیلی از انفجار فاصله زیاد نداشته است، او هر چند سالم مانده، اما صدای وحشت ناک ناشی از انفجار، تا کنون روانش را آزار می دهد. او می گوید، هر باری که یک تانکر فاضلاب را می بیند، همان لحظه پیش چشم‌اش می آید که تمام شهر لرزید و همه جا بوی خون و باروت می داد. در قصه‌های بسیاری از پایتخت نشینان، ترس وجود دارد. ترس از مردن در نتیجه انجفار یک موتر فاضلاب دیگر در یک نقطه ی از این شهر شلوغ.

سردار داهی

 

هم رسانی