Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
عطا محمد نور: دزد کسانی اند که کمیته تدارکات را در اختیار دارند |

عطا محمد نور: دزد کسانی اند که کمیته تدارکات را در اختیار دارند

۲۵ سرطان ۱۳۹۶ هشدار

عطامحمد نور امروز در یک نشست خبری گفت که شریکان بین المللی با ایتلافی که آنان در ترکیه تشکیل داده اند طرف قرار نگیرند و مستقیم با آنان وارد مذاکره شوند. زیرا به گفته‌ای او آنان برای افغانستان در هر عرصه طرح دارند. آقای نور گفت: «وابسته به هيچ كشوري نيستيم؛ اگر حكومت اصلاح نشود و دوستان بين المللي ما طرف واقع شوند، ما از كمك هر كشوري استفاده خواهيم كرد.»

انتقادها از تمرکز قدر در ارگ ریاست جمهوری به اندازه‌ای است که حتا مقام‌های بلند پایه این حکومت که شریکان قدرت ارگ اند، اکنون در مقابل مدیران ارگ قرار گرفته اند. عطا محمد نور والی پر قدرت ولایت بلخ  که در ترکیه با جنرال دوستم و محمد محقق برای نجات افغانستان از وضعیت موجود ائتلاف کردند، از کارکردهای حکومت وحدت ملی ناراض اند.

به گفته او در حکومت وحدت ملی فساد بیداد می‌کند، حرکت ها و اعتراض های مدنی تحمل نمی‌شود و پاسخ مردم با گلوله داده می شود. بنابراین از این حکومت حمایت نمی‌کنند.

 ائتلاف ملی نجات حدود دو هفته پیش در ترکیه با ایتلاف سه حزب سیاسی به وجود آمد. یکی از دلایل ایجاد این ائتلاف، محدود شدن صلاحیت‌های مقام های بلند پایه دولتی از سوی ارگ خوانده شده است. هدف اصلی این ایتلاف، اصلاح نظام عنوان شده و به گفته‌ای سران آن پس از این همایش‌های مردمی را برگزار خواهد کرد.

اما تشکیل این ایتلاف در کشور ترکیه انتقادهای زیادی را متوجه این ایتلاف کرده است و یکی از انتقادها وابستگی آن به ترکیه خوانده شده است. عطا محمد نور می‌گوید که شریکان بین المللی که افغانستان را حمایت‌های سیاسی و مالی می کنند، مستقیم با آنان وارد مذاکره شوند و آنان حرف دارند و ایتلاف نیز با خواست سه حزب سیاسی افغانستان تشکیل شده است و کدام کشوری در ایجاد آن دست ندارد.

پیش از این نیز محمد محقق یکی از اعضای مهم ایتلاف ملی نجات با انتقاد شدید از تمرکز قدرت و صلب صلاحیت های مقام های دولتی توسط رییس جمهور، انتقاد کرد و گفت که ایتلاف ملی نجات افغانستان، در پی سقوط نظام افغانستان نیست، برای آوردن اصلاحات مبارزه خواهد کرد.

عطا محمد نور از حکومت وحدت ملی شدیدا انتقاد کرد و گفت که در زمانی که با ریاست جمهوری مذاکره می‌کرد، در حادثه خونین چهارشنبه ماه گذشته اتفاق افتاد و حرکت های مدنی نیز مورد حمله مستقیم پولیس قرار گرفت. به همین دلیل او گفتگوها را قطع کرد و به مردم رجوع کرده است.

انفجار در تشیع جنازه سالم ایزدیار که دو روز پس از انفجار خونین در چهارراه زنبق طلایی صورت گرفت، سران حزب جمعیت را مورد حمله قرار داد. آقای نور می گوید که این حمله ها، توطئه‌ای برای از بین بردن سران جمعیت بود.

او همچنان از وضعیت بد امنیتی انتقاد می‌کند و می‌گوید که داعش وجود نداشت، آن را به وجود آوردند و فعلا طالبان جغرافیای پهناوری را در اختیار خود دارند. او افزود، کسانی که ایتلاف ملی نجات را تشکیل داده اند، کسانی نیستند که از جایی پرتاب شده باشند، بل کسانی اند که از دورن ملت آمده اند و از هم پاشیدنی هم نیستند و برای تامین عدالت سیاسی و اجتماعی مردم ایستادگی خواهند کرد.

دارایی مهم نیست، شفافیت در قراردادها مهم است

پیش از این، رییس جمهور غنی با انتقاد از تشکیل این ایتلاف گفته بود که سرمایه کسانی که در ترکیه ایتلاف کرده اند، شفاف نیست و باید سرمایه آنان ثبت شود. آقای نور اما می‌گوید که هر گاه قراردادها پیش آنان می‌بود، آنگاه دارای‌های شان را ثبت می‌کردند و به باور او، تعداد محدودی که کمیته تدارکات در اختیار شان اند، مال و دارای دولت را دزدی می کنند. آقای نور تأکید کرد که دارایی مهم نیست، شفافیت در قراردادها مهم است. او افزود: “واضح است که دزد کی است؟ مردم فقیر اند یا کسانی که قرارداد می بندند و چوکی‌ها را خرید و فروش می کنند؟”

انتقاد والی بلخ از این است که قراردادها به شرکت های معین و مشخصی سپرده شده است که زمینه فساد گسترده را مهیا کرده است. او افزود در دوره حکومت وحدت ملی فرارسرمایه ها از کشور باعث شد که زمینه کاری نیز در افغانستان کمتر شود. او انتقاد می‌کند که کارهای دولتی به کسانی داده می‌شود که شریک قدرت اند و افرادی که تحصیل کرده اند، به فراموشی سپرده شده اند.

سردار داهی

 

هم رسانی