فصل شدت جنگ در هلمند؛ نیروهای امنیتی مرکز ولسوالی ناوه را تصرف کردند

۲۶ سرطان ۱۳۹۶ هشدار

مرکز ولسوالی ناوه ولایت هلمند پس از ۹ ماه از حضور افراد گروه طالبان پاکسازی شد. نیروهای امنیتی افغانستان صبح امروز کنترول مرکز این ولسوالی را دوباره به دست گرفتند. هلمند در جنوب کشور از ولایات ناامن است که کنترول بیشتر ولسوالی‌های آن بدست افراد گروه طالبان است.

مقامات امنیتی، جنگ در ولایت هملند را جنگ تریاک عنوان کرده گفته اند که نا امنی در این فصلی از سال به دلیل برداشت حاصلات تریاک است. اما این نیز یک واقعیت مسلم است که گروه طالبان در این ولای حضور قدرت مند دارند و ولایت هلمند، به عنوان مرکز استراتیژیک طالبان همواره حال دست به دست شدن میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان می باشد. با این تفاوت که اکثریت خاک این ولایت به دست گروه طالبان اند و هراس افگنان در این ولایت به مراتب قدرت مند تر از نیروهای امنیتی عمل می کنند.

ولسوالی ناوه ولایت هلمند، ۹ ماه پیش، در نتیجه یک حمله قدرت مند تهاجمی گروه طالبان، از کنترول نیروهای امنیتی افغانستان خارج شد.  ناوه بارکزایی از ولسوالی‌های به شدت مهم برای گروه طالبان در ولایت هلمند در جنوب افغانستان است.

جمعیت این ولسوالی در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۸۹۸۱۴ نفر اعلام شده‌است. خبرنگار هشدار در ولایت هلمند که برای پوشش خبر پاکسازی ولسوالی ناوه نیروهای امنیتی را همراه می‌کند گفته است، نیروهای هوایی از دیروز تا بامداد امروز (دوشنبه ۲۵ سرطان) بر مواضع تروریستان بم باران کردند و صبح امروز موفق شدند کنترول این ولسوالی به دست گیرند. غیر نظامیان نیز پیش از تشدید جنگ، خانه‌هایشان را ترک کرده و به مناطق امن فرار کردند.

عمرزواک، سخنگوی والی هلمند به هشدار گفت عملیات مشترک پس‌گیری این ولسوالی، از سوی نیروهای امنیتی افغان با حمایت نیروی هوایی ناتو همراه بوده است. او می گوید، در این درگیری نزدیک به ۳۰ تروریست کشته و بیش از ده تن دیگر شان زخم برداشته اند. آقای زواک افزود، نیروهای امنیتی افغانستان مرکز این ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

تصرف پایگاه ماموریت عینک

خبرنگاران جنگ در ولایت هملند گفته اند که نیروهای امنیتی افغانستان پایگاهی موسوم به ماموریت عینک را که یکی از پایگاه‌های مهم افراد گروه طالبان است، تصرف کردند. گفته می‌شود که تروریستان از این پایگاه عملیات‌های تروریستی شان طراحی و اجرا می‌کردند. طراحی برنامه‌های تروریستی چریکی طالبان شامل ماین گذاری کنار جاده‌، ساخت و ساز ماین‌های دست ساز و هدف قرار دادن غیر نظامیانی که در نهادهای دولتی کار می‌کنند، در این پایگاه طراحی و سپس انجام می‌شد. سخنگوی والی هملند می‌گوید که نیروهای امنیتی این پایگاه تروریستان از بین برده اند.

مقامات محلی هلمند گفته اند که با تصرف ولسوالی ناوه و تخریب پایگاه های تروریستان، امنیت در این ولسوالی باز خواهد گشت و مردم هم‌زمان با برگشت شان به منطقه می‌توانند به زندگی آرام شان در حمایت نیروهای امنیتی ادامه بدهند.

اما باشندگان ناوه از حضور افراد گروه طالبان در برخی از مناطق این ولسوالی ابراز نگرانی کرده می گویند، تروریستان پس از این برنامه‌های چریکی شان را در این ولسوالی ادامه خواهند داد. چاه انجیر از مناطق استراتیژیک ولسوالی ناوه ولایت هلمند است که تمرکز حملات افراد گروه طالبان در این منطقه بیشتر بوده و این ساحه بارها شاهد نبرد شدید میان نیروهای امنیتی و گروه های تروریستی بوده است. منطقه چاه انجیر به قتلگاه نیروهای امنیتی نیز مشهور است.

عقب نیشنی برای باز سازی گروه

جنرال عتیق الله امر خیل آگاه مسائل نظامی می‌گوید: افراد گروه طالبان در روستاهای ولسوالی ناوه خواهند ماند و اگر نیروهای امنیتی برای پاک‌سازی کامل ولسوالی از حضور افراد گروه طالبان استراتژی نداشته باشد، بدون شک که این ولسوالی چندین بار میان افراد گروه طالبان و نیروهای امنیتی دست بدست شده است، دوباره به دست گروه طالبان خواهد افتاد.

آقای امر خیل به هشدار گفت، تنها گرفتن ساختمان ولسوالی از نزد افراد گروه طالبان نمی‌تواند گام بلند برای تامین امنیت این ولسوالی باشند، چون طالبان در خانه‌ها و روستاها حضور دارند و بعد از چند روز دوبازه تجهیز شده و به میدان خواهند آمد.

او افزودف: ” نیروهای امنیتی و دولتی باید دل مردم را بدست بیاورند. تا زمانی که مردم با نیروهای امنیتی هم‌کاری نکند حفظ و نگهداری ولسوالی برای نیروهای امنیتی کار دشواری خواهد بود.”

این آگاه نظامی، جنگ در ولسوالی ناوه را، جنگ خانه به خانه تعریف می‌کند و می‌گوید : ” در جنگ چریکی برنده میدان کسی است که بتواند هدف شان را به گونه درست انجام دهند و نیروهای امینتی بدلیل نداشتن شناخت از روستاهای این ولسوالی، ماموریت دشواری را در پیش خواهند داشت.”  این اظهارات امرخیل در حالی بیان می‌شود که عمر زواک سخن‌گوی والی هلمند از حضور پولیس و نیروهای امنیتی برای تامین امنیت منطقه خبر داده و گفته است، پولیس با جغرافیایی این ولسوالی آشناست.

فروش پاسگاه‌ها به تروریستان

ولسوالی ناوه در حالی به دست نیروهای امنیتی افتاده است که برخی از فرماندهان پولیس در برخی از ولسوالی‌های این ولایت پاسگاه‌های شان را به تروریستان و قاچاقبران مواد مخدر به فروش می‌سانند. یک گزارش که در سال گذشته (۱۳۹۵) از سوی تلویزیون یک نشر شد، نشان می‌دهد که برخی از فرمانده پولیس در فروش پاسگاه‌های امنیتی به تروریستان نقش اصلی را بازی می‌کنند. در این گزارش از گلی‌خان، فرمانده پیشین پولیس ولسوالی سنگین نام برده شده بود که دوازده پاسگاه این ولسوالی را به افراد گروه طالبان واگذار کرده بود.

این معامله در سال ۱۳۹۴ و با به دست آوردن ده‌ها هزار دالر صورت گرفته است. ناظم مشهور به شفیع‌الله و حاجی کریم الله آغا مشهور به هاشمی، فرماندهان طالبان در ولسوالی سنگین، این معامله را با گلی‌خان انجام داده بودند.

بسم الله نادری

 

 

 

 

هم رسانی