Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
طالبان در موضع برتر؛ سرنوشت 45 مسافر ربوده شده از سوی این گروه هنوز معلوم نیست |

طالبان در موضع برتر؛ سرنوشت ۴۵ مسافر ربوده شده از سوی این گروه هنوز معلوم نیست

۱ اسد ۱۳۹۶ هشدار

حدود دو روز پیش افراد مسلح طالبان نزدیک به ۷۰ نفر افراد غیر نظامی را در مسیر قندهار-ارزگان در ولسوالی شاه‌ولی کوت قندهار از موتر پایین کرده و با خود به جای نامعلومی برده اند. مقام‌های دولتی این رویداد را تأیید می کنند و می‌گویند، حدود ۲۰ گروگان آزاد شده، ۷گروگان کشته شده اند، اما از سرنوشت نزدیک به ۴۵ فرد ربوده شده هنوز اطلاعی در دست نیست.

نجیب دانش سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید، هنوز هم آنان جزییات دقیق، از ربوده شدگان ندارند و نمی‌دانند که آنان در چه وضعیتی قرار دارند، اما او تأکید می کند که: “دشمنان مردم افغانستان از طریق‌های مختلف می‌خواهند مردم را مورد اذیت و آزار قرار دهند.”

هنوز دلیل افراد ربوده شدن این افراد معلوم نیست، اما مسوولان امنیتی می‌گویند، طالبان افرادی که با حکومت هم‌کاری داشته باشند را به گروگان می‌گیرند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ربودن افراد غیر نظامی را محکوم کرده و می‌گوید: “هدف قراردادن و گروگان گیری افراد ملکی، نقض صریح و آشکار قواعد حقوق بشردوستانه‌ای بین المللی، موازین حقوق بشر و احکام دین مقدس اسلام می باشد.”  این کمیسیون سازماندهی و انجام گروگان گری را جرایم جنگی می داند.

با این حال، مسوول یک شرکت مسافربری به هشدار می‌گوید که راه‌گیری‌ها دوباره آغاز شده است. عبدالرحیم که مسوول نمایندگی یک شرکت مسافربری است می‌گوید که مسافران شاهراه کابل-هرات، قندهار در چند روز گذشته از گروگان گیری افراد از سوی طالبان به آنان خبر داده‌اند. طبق اطلاع او، روز گذشته ۱۶ نفر و چند روز پیشتر حدود ۶نفر از سوی افراد مسلح به گروگان گرفته شده اند. اما سخنگوی وزارت امور داخله این گروگان گیری ها را رد کرده، می‌گوید که در سال جاری این نخستین گروگان‌گیری افراد غیر نظامی از سوی طالبان است.

پیشنه گروگان‌گیری‌ها

گروگان‌گیری افراد غیر نظامی در مسیر شاهراه‌های افغانستان چیزی جدیدی نیست. در سال‌های گذشته نیز افراد زیادی از سوی گروه‌های مسلح ربوده شده‌اند. ربودن ۳۱ غیرنظامی در مسیر شاهراه کابل-قندهار، همچنین ربوده شدن غیر نظامیان، در مسیر شاهراه‌های کابل-قندوز، بدخشان و دیگر راه‌های مهم افغانستان، مهم‌ترین ابزارهای فشار بر دولت افغانستان از سوی گروه طالبان و دیگر گروه های غیر مسوول، در دو سال گذشته بوده است.

با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، حدود دو سال پیش گروگان‌گیری مسافران به اوج خود رسید و در سال گذشته نیز ادامه آدم‌ربایی از میان مسافران واکنش ها و  اعتراضات زیادی را در پی داشت.

این در حالی است که گروگان‌گیری افراد غیرنظامی در مسیر شاهراه‌ها، بار دیگر به نگرانی مردم افغانستان تبدیل شده است. افرادی که ظاهر آراسته داشته باشند به ظن هم‌کاری با دولت از سوی گروه طالبان در شاهراه‌ها ربوده می شوند و در صورت ثابت شدن ارتباط آن‌ها با دولت و یا نهادهای خارجی، کشته می‌شوند. سال گذشته نیز گروه طالبان در مسیر ولایت کندز بس های مسافربری را متوقف کرده بودند و پس از ربودن مسافران، چند نفر آنها را کشتند.

اکنون در افغانستان، مسافران از یک ولایت به ولایت دیگر از مسیر زمینی، فقط می‌توانند در روز سفر کنند، اما با آن هم از گروه‌های مسلح ترس و هراس دارند. در سال‌های گذشته، بیشتر گروگان گیری‌ها در مسیر های کابل-غزنی، کابل- قندهار، کابل- هرات، قندهار-ارزگان و شاهراه کابل- شمال و کابل-بامیان صورت گرفته است. این گروگان گیری‌ها گاهی به مرگ شماری زیادی از گروگان ها انجامیده است و در بیشتر موارد نیز، برخورد با گروگان‌های قومی بوده است.

شناسایی افراد در مسیر شاهراها از سوی طالبان به شکل‌های مختلف صورت گرفته است. حتا طالبان در گذشته در مسیر شاهراه ها از سیستم بایومتریک برای شناسایی افراد دولتی استفاده کرده است.

هم رسانی