Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
تلاش طالبان برای ایجاد جزیره‌های کوچک؛ امروز دو ولسوالی به دست این گروه سقوط کرد |

تلاش طالبان برای ایجاد جزیره‌های کوچک؛ امروز دو ولسوالی به دست این گروه سقوط کرد

۱ اسد ۱۳۹۶ هشدار

گسترش  ناآرامی‌ها در شمال و برخی از ولایات غربی افغانستان، در یکی دو هفته گذشته در کنار شدت دادن به نگرانی‌های عمومی، نشان از یک فاجعه جدید دارد. تلفات سنگینی که در نتیجه این جنگ‌ها به غیرنظامیان و نیروهای امنیتی وارد شده است، نشان می‌دهد که دولت افغانستان هیچ گونه برنامه‌ای برای پیروز شدن در جنگی ندارد که طرف آن به گفته مقام های این حکومت، افراد شکست خورده اند.

سقوط ولسوالی لولاش فاریاب، سقوط ولسوالی تیوره در غور، گرم شدن میدان نبرد میان افراد گروه طالبان و نیروهای امنیتی در ولسوالی گرشک هلمند، حضور گسترده جنگ‌جویان این گروه در ولایت غور و نفس گیر شدن جنگ نیروهای امنیتی با تروریستان در بغلان، بدخشان، تخار و قندوز مواردی اند، که در چند روز گذشته زندگی برای باشندگان این مناطق را تلخ کرده است و استراتژی بلند تروریستان را برای ویرانی افغانستان و شاید هم سقوط حکومت نشان میدهد.

سقوط ولسوالی‌ها

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌یی مدعی شدند که ولسوالی لولاش ولایت فاریاب به دست اعضای این گروه افتاده‌است. مقام‌ها در ولایت فاریاب، نیز سقوط مرکز ولسوالی لولاش این ولایت را به دست طالبان تایید می‌کنند. این مقام‌ها به رسانه‌ها گفته‌اند که این ولسوالی صبح امروز به دست طالبان سقوط کرده‌است و عملیات برای عقب راندن دهشت‌افگنان به زودی آغاز خواهد شد. این‌ درحالی‌ست که مسؤولان امنیتی در ولایت قندز می‌گویند، اگر به نیروهای موجود در ولسوالی خان‌آباد کمک نشود، این ولسوالی نیز به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

آن‌طرف تر در غرب افغانستان، ولسوالی تیوره ولایت غور نیز ساعت هفت بامداد امروز بدست افراد گروه طالبان سقوط کرد. غلام ناصر خاضع، والی غور این خبر را تایید کرده است. منابع مردمی در غور گفته اند که گروه طالبان حدود ۱۵۰ تن از  غیر نظامیان را در این ولسوالی به قتل رسانده اند. رییس شورای ولایتی غور به هشدار گفت، طالبان تمامی پرسنول و مریضان شفاخانه ولسوالی تیوره را تیر باران کرده اند.

محمود اندرابی فرمانده کندک نظم عامه ولایت غور به هشدار می‌گوید، تا اکنون تلفات نیروهای امنیتی برای آنها معلوم نیست، اما وضعیت نیروهای کوماندو هم در این ولسوالی خوب نیست و سربازان در تلاش نجات خود شان اند.

آقای اندرابی می‌گوید، طالبانی که ولسوالی تیوره را سقوط داده اند، به نام قطعه سرخ یاد می شوند و فرماندهی این جنگ را، ملا تیمورشاه فرمانده طالبان غور، عبدالقیوم روحانی فرمانده طالبان ولایت فراه، تیمورشاه و عبدالخالق فرماندهان طالبانی که از  ولایت هلمند به غور آمده اند، به عهده داشتند.

در حال حاضر ولسوالی پسابند این ولایت هم در محاصره افراد گروه طالبان است و ولسوالی های دولینه، ساغر، شهرک تولک با تهدید جدی گروه طالبان رو به رو می باشند. منابع محلی در غرب افغانستان به هشدار می‌گویند پس از سقوط ولسوالی تیوره، حتا ولسوالی چشت ولایت هرات هم در معرض خطر قرار دارد.

حسن حکیمی یک تن از فعالان مدنی ولایت غور به هشدار گفت، طالبان از ولایات هلمند، بادغیس، فراه و قندهار برای حمایت طالبان ولایت غور در ولسوالی تیوره آمده بودند که با تجهیزات جنگی سنگین مجهز می‌باشند.

داکتر ابراهیم ملک‌زاده نماینده مردم غور در پارلمان هم در تیوره بوده است که به تازه گی توانسته از محاصر نجات یابد. از ولایت قندهار نیز خبر می‌رسد که گروه طالبان دست کم هفت نفر از ده ها گروگانی را که از سه روستای ولسوالی شاولیکوت ربوده، کشته است.

نبود استراتژی جنگ

نمایندگان مردم، از شیوه عمل‌کرد مسئولین و سران حکومتی انتقاد کرده و خواستار استعفای آن‌ها شدند. به گفته‌ی این نمایندگان، افغانستان وضعیتی شکننده‌ای دارد. آنها باور دارند که در حال حاضر، ما یک دولت به معنای واقعی را در افغانستان نداریم و همه چیز از کنترل خارج شده است. رمضان بشر دوست، نماینده مردم در مجلس گفت: نظام از دورن از هم پاشیده است و حالا تروریستان با دل جمع به ولسوالی‌ها حمله کرده و بیش از ده ولسوالی را از نیروهای افغان گرفته اند.

او گفت تروریستان نسبت به حکومت موجود هدف بزرگ‌تر دارند و می‌توانند درد سر جدی برای نیروهای امنیتی ایجاد کنند. عبدلروف انعامی، نماینده مردم در مجلس نیز می‌گوید: “در مجموع وضعیت نا امنی بستگی به وضعیت سیاسی کشور دارد. وزارت دفاع از طریق سرپرست اداره می شود و برای اهداف دیگر هم اراده قوی سیاسی برای مقابله با دشمنان و امنیت مردم در سطح رهبری وجود ندارد.”

به باور نماندیگان مجلس، دشمنان داخلی و بین المللی افغانستان با بهانه‌های مختلف، و از راه های مختلف به تروریستان کمک می‌کنند تا در جنگ با دولت افغانستان قدرت‌مند تر عمل کنند. نمایندگان می گویند، افراد که بیشتر تروریست اند به بهانه های مختلف از جای به جای دیگر انتقال داده می شوند و در بیشتر موارد نیز افرادی در درون افغانستان، این وظیفه را به پیش می برند.

هدف بند سلما است

هم‌زمان با بحران آب در ایران و نگرانی رییس جمهور این کشور شماری از آگاهان می‌گویند: با ایجاد بلند سلما در شرق ولایت هرات و در ولسوالی چشت شریف، از سرازیر شدن میلیون‌ها متر مکعب آب به ایران جلوگیری شده و حالا ایران تلاش دارد تا به گونه‌ای در نا امنی ها حوزه غرب نقش داشته باشد.

ایران در حالی به این پروژه سنگ اندازی می‌کند که بند سلما، که از پروژه‌های بزرگ دولت محمد داوود، نخستین رئیس جمهوری افغانستان بود و در سال ۱۹۷۶ به کمک هند آغاز شد، اکنون به یک امید برای مردم افغانستان مبدل شده است. کار اعمار بند سلما پس از ۲۷ سال توقف، در ۲۰۰۵ دوباره آغاز شد. شرکت ‘واپکاس’ هند برای بار دوم مسئولیت اعمار این بند را به عهده گرفت.

نمایندگان مجلس‌ می‌گویند، این‌که ایران تلاش دارد تا موانع برای این پروژه ایجاد کند و پیش روی‌های اخیر افراد گروه طالبان از ولسوالی‌های اطراف هرات به سمت ولسوالی چشت، می‌تواند به گونه‌ای کاری همسایه های افغانستان باشد. ظاهراً هدف نمایندگان مجلس ایران و پاکستان است. ایران به دلیل منابع آب و پاکستان هم بخاطر این‌که این پروژه راه هند برای افغانستان تکمل کرده است خیلی از فعالیت آن راضی به نظر نمی رسند.

امرلله صالح وزیر پیشین دولت در امور اصلاحات در سکتور امنیتی گفته است اگر گروه طالبان را از ولسوالی تیوره خارج نسازید و کنترول ساحه را با انجام ضد حمله دوباره به دست نگیرید، گام بعدی این گروه تسخیر بند سلما خواهد بود.

او در صفحه فیس بوک اش نوشته است، بین خط تیوره و بند سلما که در ولسوالی چشت هرات واقع شده است دیگر کدام نیروی دفاعی و خط مستحکم وجود ندارد. طالبان درین حمله از اصل غافل‌گیری و مانور استفاده بهتر کرده اند.

آقای صالح در ادامه افزوده است، شاید بسیاری‌ها فکر کنند که تیوره یک گوشه‌ای دور افتاده است که نیاز به توجه زیاد ندارد، غافل از این‌که تسلط افراد گروه طالبان بر این ولسوالی، راه آنها را از مرکز اصلی شان در هلمند به شرق ولایت هرات باز می نماید.

بسم الله نادری

هم رسانی