Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
آرامش کابل برهم خورد؛ پولیس می‌گوید در حمله امروز بیشتر از 30 غیر نظامی کشته شدند |

آرامش کابل برهم خورد؛ پولیس می‌گوید در حمله امروز بیشتر از ۳۰ غیر نظامی کشته شدند

۲ اسد ۱۳۹۶ هشدار

دقایقی مانده به هفت بامداد امروز دو شنبه (دوم اسد)، غرب کابل را انفجاری لرزاند. همه در شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و تویتر شان نوشتند «انفجار». لحظاتی بعد مشخص شد، این انفجار در نزدیکی خانه محمد محقق، معاون ریاست اجرایی، در مقابل یک دانشگاه خصوصی رخ داده است. این حمله در دوم اسد، یک سال پس از حمله بر اعتراض کنندگان جنبش روشنایی در دهمزنگ کابل، رخ داده است. در حمله سال گشته، ۸۶ نفر کشته شدند. حمله امروز، موتر نوع کاستر حامل ماموران وزارت معدن را هدف قرار داده است.

سخن‌گویان ریاست اجرایی گفته اند، محمد محقق هدف اصلی این حمله بوده است. چند متر دور تر از محل انفجار یک مرکز آموزشی بزرگ دیگر است که سالها در این منطقه فعالیت دارد و دانش آموزان بی‌شماری هم در این وقت صبح، در آن مصروف آموزش بودند. صدای آژیر آمبولانس‌ها که زخمی‌ها و کشته‌های این رویداد را به شفاخانه‌ها انتقال می‌داد، تا دو ساعت پس از این حمله نیز در غرب کابل شنیده می‌شد. این حمله شوک عمومی را به دنبال داشت. طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته اند. این گروه در یک اعلامیه‌ای گفته اند که حمله کننده شان، کارمندان ریاست چهل امنیت ملی را هدف قرار داده اند.

نجات هوادران جنبش روشنایی

شاید هواداران جنبش روشنایی این بار شانس آوردند؛ زیرا امروز قرار بود آنها در کابل اعتراض نمایند و به جاده‌ها بیایند. برخی از سران جنبش روشنایی، به نقل از منابع استخبارتی و امنیتی گفته اند، هدف اصلی این حمله جنبش بوده، اما چون تظاهرات به تعویق افتاد، ماموران وزارت معدن هدف قرار گرفت. سران جنبش روشنایی و شورای عالی مردمی این جنبش، شب گذشته با رییس جمهور دیدار داشتند. این اعتراض هم به دلیل درخواست رییس جمهور ظاهرن به تعویق افتاد؛ هر چند هشدار منابع امنیتی در مورد هدف قرار گرفتن این اعتراض، یکی از دلایل تعلیق آن بوده است.

ابتدا تصور می‌شد از یک فاجعه دیگر جلوگیری شده است؛ اما حمله امروز نیز فاجعه وحشت ناکی بود. رسانه‌ها در کابل گزارش داده که ۳۶ نفر در این رویداد کشته شده اند؛ اما وزارت داخله می‌گوید، آمارهای آنان نشان می‌دهد که در این حمله بیشتر از ۳۰ نفر کشته شده و ۵۰ نفر دیگر هم زخمی شدند. تصاویر نشر شده در رسانه‌ها از اطراف این حمله نشان می‌دهد که قدرت این انفجار به شدت بالا بوده است. در کنار تلفات، خسارات جدی را نیز به محل و چهار طرف آن وارد کرده است. شیشه‌های منازل شکسته است، فروشگاه‌ها و دفاتر این محل، به شدت آسیب دیده و تخریب شده اند.

واکنش‌های عمومی به حمله امروز

رییس جمهور غنی ساعاتی پس از وقوع این رویداد، این حمله را محکوم کرده و آن‌را یک اقدام ضد بشری عنوان کرده است. ریاست جمهوری با پخش اعلامیه‌ای گفته است: « تروریستان در میدان‌های جنگ، تلفات سنگینی را از سوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان متقبل شده‌اند و با انجام حملات تروریستی، زبونی شان‌را ثابت ‌ساختند. این جنایات سبب نفرت بیشتر مردم  نسبت به‌ گروه‌های تروریستی شده و با نکوهش مردم و دولت مواجه می‌گردد.» داکتر عبدالله عبدالله نیز در یک پیام تسلیت، این حمله را محکوم کرده و آن‌را بخشی از ماموریت گروه‌های هراس افگن دانسته که به قول ریاست اجرایی، جز روی سیاهی خود شان، نتیجه‌ای دیگری ندارد.

در پیام آقای عبدالله آمده است که نیروهای امنیتی با تمام توان تلاش می‌نمایند، توطیه‌های دشمنان را ناکام نموده و عاملان حملات انتحاری و  کشتار مردمی را مجازات کنند. کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز حمله امروز را جنایت ضد بشری خواند و آن‌را وحشیانه دانست. رییس اجرایی این کمیسیون گفته است، حمله امروز، حمله روز گذشته در ولسوالی تیوره و دیگر حملات هفته گذشته گروه طالبان همه جنایت جنگی و ضد بشری اند و از دید آنان محکوم اند.

آقای موسی محمودی، رییس اجرایی حقوق بشر از دولت و نیروهای بین المللی خواسته است، به خاطر مصوونیت و حفاظت شهروندان افغانستان، جدی عمل نموده و برای خاتمه دادن به این بربریت و جنایت‌ها، تلاش کنند. او تاکید کرده است، شامل ساختن طالبان و دیگر گروه‌های ضد صلح و امنیت، در لیست گروه‌های جنایت کار و تروریست و قابل تعقیب در سطح بین مللی، می‌تواند اولین اقدام عملی باشد. این حمله با واکنش‌های عمومی مردم در شبکه‌های اجتماعی نیز رو به‌رو شده است. رهبران جریان‌های سیاسی و شهروندان کابل و دیگر ولایت‌های افغانستان، انزجار شان را از وقوع این رویداد بیان کرده و خواستار خاتمه دادن به این وضعیت از سوی حکومت شده اند.

کابل نا امن تر شده است

کابل در شش ماه اخیر به شهر وحشت تبدیل شده است. هر از چندی انفجاری قدرت مند در آن رخ می‌دهد. بیشتر هم غیر نظامیان هدف اند. نزدیک دو ماه پیش، انفجار یک موتر بمب در منطقه وزیر اکبر خان شهر کابل، سبب کشته شدن ۱۵۰ نفر شد و ۶ صد نفر دیگر در آن رویداد زخم برداشتند. انفجاری که سبب اعتراض شهروندان کابل شد و جنبش رستاخیز از درون آن سر بلند کرد. همین نا امنی‌های گسترده و نبود یک برنامه منظم برای تامین امنیت، سبب شده است که موجی از اعتراض‌ها را در مقابل حکومت؛ به ویژه در مقابل رییس جمهور ایجاد کرده است. این روزها مرد افغانستان حال و هوای خوشی ندارند.

 

در دونیم سال گذشته کابل، شاهد وحشت بار ترین حملات تروریستی بوده است. از حمله به شاه‌شهید کابل شروع تا حمله‌ی امروز که بیشتر در آن نهادهای نظامی مهم، غیر نظامیان، دانشگاه‌ها، مساجد و اماکن عمومی هدف قرار گرفته اند.

شهر کابل اکنون به یک شهر ارواح می‌ماند. این مساله در پست‌های فیس بوکی و یا تویتری پایتخت نشینان دیده می‌شود، که همه روزه وقتی از خانه‌های شان بیرون می‌شوند، با نا امیدی می‌نویسند، معلوم نیست زنده برگردند یا خیر.

پس از هر حمله، حکومت وعده‌ی رسیدگی به آن را داده است؛ اما چیزی که تا هنوز هیچ گاهی مشخص نشد، نتایج رسیدگی حکومت است. به ویژه در بخش حمله به ریاست رجال برجسته، حمله به شفاخانه سردار محمد داود خان و حمله بر جنبش روشنایی، که انتظار می‌رفت به دلیل حساسیت‌های بیش از حد، حکومت کاری را انجام دهد که هیچ کاری نکرد.

اوضاع عمومی امنیتی در افغانستان

در این روزها، در هر گوشه‌ای افغانستان جنگ است. در شمال، در جنوب، در شمال شرق و شمال غرب و در نهایت در غرب افغانستان که روز گذشته طالبان بیشتر از ۱۵۰ غیر نظامی را تیر باران کرده و خانه‌ها و مزارع شان را به آتش کشیدند.

این رویداد در ولایت غربی غور پس از آن رخ داد که جنگ‌جویان طالب توانستند، ولسوالی تی وَرَ را سقوط دهند. اکنون هم جنگ در این ولایت در ولسوالی شهرک ادامه دارد. احتمال سقوط این ولسوالی نیز بسیار بالا است.

در شمال غرب در ولایت فاریاب نیز یکی از ولسوالی‌های این ولایت به دست طالبان سقوط کرده است. ولایتی که امن بودن آن برای جنرال دوستم، معاون اول رییس جمهور و یکی از فرماندهان با تجربه افغانستان، برای امنیت شمال بسیار مهم است. برای همین بود که او چند بار در طول دو سال گذشته، به آنجا رفته و مدیرت جنگ را به دست گرفت.

ولایت های بدخشان، بغلان، قندوز و تخار در شمال و شمال شرق، ولایت‌های زابل و هلمند در جنوب افغانستان، روزهاست در آتش جنگ می‌سوزند؛ اما چیزی که این وسط وجود ندارد و این کمبودی به خوبی احساس می‌گردد، برنامه منظم از سوی حکومت برای مهار جنگ است.

منتقدان حکومت، نظام کنونی را در حال فروپاشی می‌دانند. رییس جمهور را متهم می‌کنند که با سیاست‌هایش، افغانستان را به سمت سقوط می‌کشاند؛ اما سخنگوی رییس جمهور امروز با خونسردی گفت، روز گذشته جلسه امنیتی برگزار شده و فیصله گردیده که کمک‌های جدی به مناطق در حال جنگ صورت بگیرد و به زودی نتیجه اش برای مردم معلوم می‌گردد.

روی هم رفته، انفجار امروز یک بار دیگر آرامش مردم را در شهر کابل برهم زد؛ آرامشی که توأم با نگرانی بود و با نگرانی ادامه دارد؛ آرامشی که هر لحظه ممکن است برهم بخورد که امروز یک بار دیگر از بین رفت…

بسم الله نادری

هم رسانی