رییس شورای ولایتی غور: کشور ایران طالبان را تجهیز و تمویل می‌کند

۲ اسد ۱۳۹۶ هشدار

هم‌زمان با تغییر جغرافیای جنگ از جنوب و شرق به ولایت‌های شمالی و غرب افغانستان، تروریستان طالب توانسته اند، چندین ولسوالی را در ولایت‌های شمالی و غربی از تصرف نیروهای امنیتی خارج و کنترول آن‌ها را به دست گیرند. در کنار این موفقیت‌های طالبان، در آخرین مورد، بیش از یک‌صد نیروی خیزش مردمی در ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب پس از آن‌که چندین روز برای شان آب، نان و مهمات نرسید، به گروه طالبان تسلیم شدند.

منابع امنيتى در ولايت فارياب گفته اند که ۱۲۰ تن از نيروهای خيزش مردمی، شب گذشته در ولسوالی کوهستان اين ولايت به طالبان پيوستند. عبدالکريم يورش مسوول مطبوعات پوليس ولايت فارياب، با تاييد اين خبر گفت: اين افراد زمانی به تروریستان پيوستند که بيش از ۲ صد تن از نيروهای دولتی و خيزش مردمی، پس از سقوط لولاش مرکز ولسوالی کوهستان در قلعه خيرآباد محاصره شده بودند.

اما يورش افزود: شماری از افراد خيزش‌های مردمی به سرکردگی محمد ناصر و سليمان رحمانی، ديشب خود را از قلعه بيرون کرده و به نزديکی‌های ولايت غور رسانده اند. آقای یورش گفته است، دولت، برنامه‌های کلان روی دست دارد و  تا چند ساعت ديگر، تحول بزرگ در ولسوالی کوهستان لولاش به وجود خواهد آمد.

سليمان رحمانی يکی از فرمانده‌هان خيزش مردمی می‌گوید، به دليل بی تفاوتی دولت و به خاطر نجات جان شان، مجبور شدند با ناصر قوماندان و حدود ۶۰ نفر مسلح از قلعه بيرون شده و در منطقه ديوالک بروند.

والی فارياب، اطمينان داده که برنامه عملياتى گسترده برای بازپس گیری ولسوالی کوهستان روى دست است. او می‌گوید، ۶ بال هليکوپتر در ميدان هوايی فارياب و صدها نيروی ويژه آماده هستند که به مرکز ولسوالى کوهستان بروند، طالبان را سرکوب و ولسوالی را پاکسازی نمايند. لولاش مرکز ولسوالی کوهستان ولايت فارياب، دو شب قبل در پی حمله‌ی تهاجمی طالبان سقوط کرد.

نشست امنیتی کابینه

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری امروز با حضور در یک نشست خبری گفت: «رییس جمهور دیروز (یک‌شنبه اول اسد) جلسه امنیتی را برگزار کرده و وضعیت امنیتی ولایات غرب را به‌گونه جدی مورد بررسی قرار داده است.»

آقای مرتضوی به رسانه ها گفت: «کابینه برای پس‌گیری ولسوالی‌های سقوط داده شده به دست افراد گروه طالبان، برای نیروهای امنیتی استراتیژی جدید طرح کرده و این ولسوالی‌ها به زودی از تصرف تروریستان خارج خواهد شد.»

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افزود: نیروهای امنیتی از تجهیزات مدرن برخوردارند و توانایی پس‌گیری این ولسوالی‌ها را دارند. در حالی‌که سخنگوی ارگ ریاست جمهوری از فرستادن نیروهای کمکی به ولسوالی تی‌وَرَ، کوهستان و دیگر مناطق در حال جنگ، خبر می‌دهد؛ اما مقام‌های امنیتی غور می‌گویند یک تا یک ونیم هفته پیش از مقام‌های مرکزی درخواست نیروی کمکی برای محافظت از ولسوالی تی‌وَرَ را کرده بودند که دولت مرکزی به آن توجه نکرده است.

محمد اقبال نظامی، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت غور به هشدار گفت، نیروهای امنیتی غور تا کنون منتظر نیروی کمکی برای بازپس‌گیری تی‌وَرَ و محافظت از ولسوالی‌های هم‌جوار آن هستند؛ اما مقام‌های مرکزی به خواست آنها پاسخ نداده اند.

او می‌گوید: «نیروهای امنیتی و اداره محلی غور زمانی‌که اطلاع یافتند قرار است طالبان بالای ولسوالی تی‌وَرَ حمله کنند، به دولت مرکزی پیشنهاد کردند که به ما نیروی کمکی بفرستد؛ اما دولت مرکزی ما را تحویل نگرفت.»

ایران طالبان را تمویل می‌کند

فضل حق احسان، ریس شورای ولایتی غور، ایران را متهم به دست داشتن در جنگ و نا امنی‌ها در ولایت غور می‌کند. او می‌گوید، کشور ایران، طالبان را تجهیز و تمویل می‌کند و دولت نیز نسبت به این امر بی خیال است.

آقای احسان هشدار می‌دهد اگر دولت به وضعیت غور رسیدگی نکند، به زودی، پنج واحد اداری این ولایت به شمول مرکز فیروز، به دست طالبان سقوط خواهند کرد.

رییس شورای ولایتی غور، تلفات غیر نظامیان در جنگ اخیر را فاجعه بار می‌داند و از حکومت مرکزی می‌خواهد، برای جلوگیری از سقوط ولسوالی‌های بیشتر به دست طالبان، به این ولایت نیرو و تجهیزات بیشتر بفرستد.

با این حال، ریس شورای علمای ولایت غور نیز حمله گروه طالبان به ولسوالی تی‌وَرَ  و کشتار غیر نظامیان از سوی این گروه را خلاف دین اسلام می‌داند و از آدرس شورای سراسری علمای غور، آن‌را محکوم می‌کند. در کنار این، رییس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت غور نیز، کشتار غیر نظامیان را جنایت ضد بشری و نقض آشکار حقوق بشر می‌داند.

ایده ضد طالبانی

اما قصه جنگ در ولایت غور پهلوی دیگری هم دارد. شماری از فعالان و اعضای شورای ولایت غور می‌گویند، جنگ در ولسوالی‌های تی‌وَرَ و شهرک، جنگ میان طالبان و دولت نه، بلکه جنگ میان طالبان و افراد وابسته به فرماندهان حزب جمعیت اسلامی اند.

احمد محمودی یک فعال مدنی – سیاسی در غور می‌گوید، جنگ در ولسوالی تی‌وَرَ و ولسوالی شهرک، جنگ طالبان با دولت نیست. دولت نیروی کافی برای جنگ در این ولسوالی ها را ندارد و اکنون در مقابل طالبان، نیروهای خیزش مردمی می‌جنگند که وابسته به فرماندهان مقاومت حزب جمعیت اند.

آقای محمودی به هشدار گفت: «علت سقوط تی‌وَرَ، سهل انگاری دولت بود که به مردمی که در مقابل طالبان می‌جنگیدند، کمک نکرد. دولت عمدا بخاطر وابستگی قومی و حزبی مردم ولسوالی تی‌وَرَ، به آنها کمک روان نکرد.»

عبدالرحمن عطشان، عضو شورای ولایتی غور، ادعای تکان دهنده تری دارد. او از پیوستن برخی از نیروهای امنیتی با طالبان خبر می‌دهد. آقای عطشان به هشدار می‌گوید: «مرتضی یکی از فرماندهان بلوک تولی شاهراه قوماندانی امنیه و برادرش ملا مصطفی که قبلا جز نیروهای امنیتی بود، با طالبان پیوستند. چهار پسته امنیتی بین شاهراه هرات – غور را که مسوولیت تأمین امنیت آنها را داشت، به طالبان تحویل داده و همین حالا بیرق طالبان در پسته ها بلند اند.»

این عضو شورای ولایتی مدعی است، که تلاشی و بازرسی موترها و مسافران در این ایست‌های بازرسی، اکنون توسط طالبان صورت می‌گیرد؛ اما مسوولان امنیتی غور این ادعا را نمی‌پذیرند. محمد اقبال نظامی، سخنگوی پولیس ولایت غور و محمود اندرابی فرمانده کندک نظم عامه، هر دو به هشدار گفتند، مرتضی قوماندان بلوک تولی شاهراه قوماندانی امنیه غور در حال حاضر در وظیفه اش است و تمام تجهیزات و پوسته‌های امنیتی مذکور درتصرف دولت است و ملا مصطفی برادر او نیز با نیروهای امنیتی درگیر نمی‌باشد.

جزیره‌های کوچک قدرت در غرب

در حال حاضر بیش از ده ولسوالی در غرب کشور به دست افراد گروه طالبان است و در تازه ترین مورد جنگ‌جویان این گروه، جنگ بر سر تصرف ولسوالی شهرک را با شدت به پیش می‌برند. سخن‌گوی فرماندهی پولیس ولایت غور به هشدار می‌گوید، کابل در حالی از رسیدن کمک‌ها به این ولایت خبر می‌دهد که روز یک‌شنبه ولسوالی تی‌وَرَ  به دست گروه طالبان سقوط کرده و حملات طالبان بر ولسوالی شهرک هم آغاز شده است.

او به هشدار گفت: «اگر نیروی کمکی به ولایت غور نرسد، در آینده نزدیک برخی از ولسوالی‌های دیگر نیز به دست افراد گروه طالبان سقوط می‌کند.» اکنون، نگرانی عمده باشندگان غور، دسترسی و تسلط افراد گروه طالبان به ولسوالی شهرک است. ظاهرن فرماندهی جنگ طالبان در ولسوالی شهرک را «ملا احمد شاه» معاون والی نام نهاد طالبان و مسوول نظامی طالبان در ولایت‌های غور، بادغیس، فاریاب و سرپل، با همکاری عبدالکریم بادغیسی به عهده دارند.

شهروندان ولایت غور، دولت مرکزی را مقصر جنگ‌های اخیر در این ولایت و تلفات ناشی از آن دانسته می‌گویند: افرادی به عنوان ستون پنجم در نظام هستند که احتمالا در رهبری این حملات دست داشتند. عبدالرحمن عطشان، عضو شورای ولایتی غور به هشدار گفت: «افرادی در شورای امنیت و ارگ ریاست جمهوری هستند که تک‌تازی می‌کنند و صدای افرادی‌که خواهان مشارکت سیاسی هستند را خفه می‌نمایند.»

او می‌گوید اگر دولت بازهم بی توجهی کند و نیروی کمکی به غور نفرستد به زودی شاهد سقوط ولسوالی شهرک و سایر  ولسوالی‌های هم‌جوار تی‌وَوَ و شهرک خواهیم بود. اما محمود اندرابی، فرمانده کندک نظم عامه ولایت غور هرگونه جنگ در ولسوالی شهرک را رد می‌کند. آقای اندرابی به هشدار می‌گوید: «از یک ماه به این طرف هیچ‌گونه درگیری و حمله مسلحانه‌ از سوی طالبان بالای ولسوالی شهرک صورت نگرفته است.»

صدای دادخواهی غوریان ازهرات بلند شد

در پی حمله دو شب پیش طالبان در غور و سقوط ولسوالی تی‌وَرَ به دست این گروه، شماری از جوانان و فعالان مدنی ولایت غور در مقابل ساختمان ولایت هرات تظاهرات کردند. خواست آنان توجه مقام‌های امنیتی حوزه غرب و مرکز کشور به نا امنی‌های اخیر غور است. این جوانان می‌گویند: «هدف شان از اعتراض این است که می‌خواهند صدای غوریانی‌که از یک هفته به این طرف به بهانه‌های مختلف از سوی طالبان در تی‌وَرَ و دیگر ولسوالی‌های غور کشته و زخمی شدند را به دولت مرکزی برسانند.»

اعتراض کنندگان بی پروایی مقام‌های ارشد نظامی زون غرب را دلیل اصلی سقوط ولسوالی تی‌وَرَ می‌دانند. آنچه نگرانی آنان را بیشتر کرده، مواجه شدن ولسوالی‌های شهرک، پسابند، دولینه و تولک با خطر سقوط است که آسیب دیدن غیر نظامیان در نتیجه گسترش جنگ به این ولسوالی‌ها بیشتر است. هنوز آمارهای رسمی از شمار قربانیان جنگ اخیر در ولایت غور به نشر نرسیده است؛ اما مقام‌های محلی غور تلفات غیر نظامیان را تا مرز ۱۵۰ نفر می‌دانند که از سوی طالبان تیر باران شده اند.

مهسا بارکزی

هم رسانی