Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
قصه یک عضو ارشد طالبان که فاتحه اش در مسجد جامع هرات برگزار شد |

قصه یک عضو ارشد طالبان که فاتحه اش در مسجد جامع هرات برگزار شد

۱۶ سنبله ۱۳۹۶ هشدار

«شهید قاری نقیب الله»، اسم یک فرمانده گروه طالبان است که روی یک ورقی حک شده است تا به مردم اطلاع داده شود که فاتحه این عضو ارشد گروه طالبان در مسجد جامع ولایت هرات، زیر تدابیر امنیتی پولیس حوزه دوم این ولایت، برگزار می‌گردد.

قاری نقیب الله معاون والی نام نهاد گروه طالبان در ولایت فراه بود که حدود یک ماه پیش در یک جنگ شدید رو در رو با نیروهای امینتی در ولایت غور کشته شد. فاتحه این عضو ارشد گروه طالبان، از سوی خانواده اش در روز سی‌ام اسد امسال، در مسجد جامع هرات با کمک پولیس، برگزار شد. نیروهای که تا همین یک ماه پیش، گلوله های نفرت این عضو ارشد گروه طالبان، سینه های همکاران شان را می درید و یا هم مغز همکاران شان را به هوا باد می کرد. و یا هم احتمالن برخی‌ از این نیروها به دستور همین عضو ارشد گروه طالبان به شکل بی رحمانه‌ای سر بریده شده اند.

در گذشته نیز بارها اتفاق افتاده است که اعضای سابق گروه طالبان، برای رهبران کشته شده این گروه تروریستی در حال جنگ با حکومت افغانستان، در مناطق زیر کنترول دولت افغانستان فاتحه برگزار کرده و برای شادی روح فرماندهان بی رحم شان دعا کنند. حتا در همین کابل، این دست اتفاقات افتاده است. مثلن برگزاری مراسم فاتحه برای ملا محمد عمر رهبر گروه طالبان از سوی برخی از چهره‌های سابق این گروه که به نحوی در دولت افغانستان کار هم می‌کنند.

اما کمتر اتفاق افتاده است که برای یک فرمانده کشته شده این گروه در یکی از مساجد مهم یکی از بزرگ شهرهای افغانستان رسمن فاتحه برگزار کنند و امنیت این مراسم را نیز نیروهای امنیتی افغانستان تأمین کنند. نیروهای که شب و روز شان در سنگرهای جنگ می گذرد و این دست افراد هر لحظه برای کشتن شان تلاش می کنند.

طالبان، عمده ترین دشمن دولت و مردم افغانستان اند. این گروه، سالهاست که در جنگ با مردم و دولت افغانستان قرار دارند و بیشتر محلات  عمومی و غیر نظامیان را هدف قرار می دهند. هر چند سال‌ها پیش حکومت شان بهم خورد و افغانستان را ترک کردند، اما از سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ به این سو، دوباره در گوشه های مختلف افغانستان پیدا شدند و اکنون قدرت مند ترین گروه تروریستی مخالف دولت افغانستان می باشند که در بیشتر از ۲۴ ولایت افغانستان حضور فزیکی دارند و چند ولسوالی در کنترول شان است.

قصه های زیادی در مورد سربازگیری این گروه در افغانستان از میان جوانان وجود دارد. اما کمتر به این مساله پرداخته شده است که عمده ترین منابع تمویل نیروی بشری این گروه، مدارس دینی می باشند. هرچند بارها منابع استخباراتی از این مساله یاد کرده اند و صد البته که این مورد در پاکستان بسیار جدی و روشن است که مدارس دینی در این کشور، منابع اصلی سرباز گیری گروه های تروریستی طالبان، شبکه حقانی، طالبان پاکستانی دیگر گروه های تروریستی اند، اما در افغانستان هنوز این مساله به صورت جدی دنبال نشده است.

هر چند در افغانستان نیز این مساله کم کم روشن می گردد که بیشتر نیروهای جنگی گروه طالبان، از مدارس دینی داخل افغانستان جذب می شوند. نمونه اخیر همین قاری نقیب الله است که از بادغیس شروع، تا هرات و کابل در مدارس دینی درس خوانده و پس از آن به گروه طالبان پیوسته است.

شروع ماجرا

حدود یک ماه پیش گروه طالبان حملات گروهی و جبهه‌یی را بر ولایت غور آغاز کردند و ولسوالی تی‌وَرَ در این ولایت را نیز سقوط دادند. این گروه همزمان بر چندین ولسوالی دیگر این ولایت حملات گسترده شان را راه اندازی کردند.

در این حملات گسترده طالبان بر ولسوالی‌های مختلف ولایت غور، افراد این گروه از ولایت‌های هلمند، فراه و بادغیس نیز به کمک طالبان غور به این ولایت آمده بودند. قاری نقیب الله معاون والی نام نهاد طالبان ولایت فراه با افرادش نیز در میان این نیروهای کمکی، به ولایت غور آمده بود.

او در یکی از نقاط ولسوالی چهارسده غور با نیروهای امنیتی درگیر می شود و پس از یک جنگ شدید که به هر دو طرف تلفات جدی وارد شده بود، کشته شد. جنازه این فرمانده ارشد گروه طالبان، در قبرستان این گروه، در ولسوالی چهارسده ولایت غور دفن شد؛ اما خانواده اش که در هرات زنده گی می کنند، ۱۶ روز پیش، فاتحه او را در مسجد جامع بزرگ هرات که در ۱۰۰ متری ساختمان فرماندهی پولیس هرات قرار دارد، برگزار کرد.

 امنیت مراسم فاتحه این فرمانده ارشد گروه طالبان که معاون والی نام نهاد طالبان در فراه نیز بود، از سوی حوزه دوم امنیتی پولیس شهر هرات تأمین می گردد. چندین سرباز این حوزه، به صورت شبانه روزی در آنجا مصروف تامین امنیت اند؛ اما تمرکز آنان نیز بیشتر به تامین امنیت نمازگذاران و فاتحه داران است.

مولوی هبت الله فاضلی خطیب مسجد جامع هرات تایید می‌کند که مراسم فاتحه خوانی این عضو گروه طالبان در تاریخ ۳۱/۵/۱۳۹۶در مسجد جامع برگزار شده است.

مسجد جامع هرات همه روزه میزبان مراسم‌های تشیع جنازه و فاتحه خوانی بسیاری از مردم است. مولوی هبت الله می گوید، در روز فاتحه خوانی قاری نقیب الله که در کارت فاتحه‌اش پیشوند شهید ذکر شده بود، ۴ مراسم فاتحه خوانی دیگر نیز در این مسجد برگزار شده بود.

آقای فاضلی به هشدار می‌گوید: «به دلیل کثرت مراسم‌های تشییع جنازه و فاتحه خوانی در مسجدجامع و ساده شدن پروسیجر، کارت جنازه میت را گرفته و بخاطر گرفتن آماده‌گی مراسم تشیع جنازه و فاتحه خوانی، آن‌را در کتاب راجستر ثبت می‌کنیم. ما وظیفه پیدا کردن علت مرگ و هویت میّت را نداریم.»

قاری نقیب الله کی بود

محمود اندرابی فرمانده کندک نظم عامه ولایت غور به هشدار می‌گوید، قاری نقیب الله معاون والی نام نهاد طالبان در ولایت فراه بود، که مانند بسیاری از طالبان ولایات فراه، هلمند، قندهار، هرات و بادغیس به کمک طالبان ولایت غور آمده بود، تا ولسوالی‌های مهم این ولایت را تصرف و شمال و جنوب ولایت غور را با هم وصل کنند.

آقای اندرابی می گوید : «به علت عدم بلدیت با جغرافیای غور، شب هنگام در جنگی که بین نیروهای امنیتی و طالبان در بین ولسوالی‌های مرغاب و چهارسده شد، قاری نقیب الله و یک تعداد دیگر از افراد طالبان کشته شدند.»

زادگاه قاری نقیب الله ولایت بادغیس است. دوران خردسالی اش را در ولایت بادغیس سپری کرده است و پس از آمدن به ولایت هرات، در مدرسه دینی گازرگاه هرات و مسجد پای حصار این ولایت، به حفظ قرآن و فراگیری علوم دینی پرداخته است. این فرمانده ارشد طالبان، ۲۰ جزء قرآن را در مسجد گازرگاه هرات حفظ کرده است. ظاهرن به گفته‌ای منابع، از همین مسجد بود که او با افراد دعوت گر گروه طالبان آشنا می شود.

آنچه اعضای خانواده این عضو ارشد گروه طالبان و منابع امنیتی به هشدار می‌گویند، قاری نقیب الله پس از مدتی، به کابل می آید و در مدرسه دینی مربوط به عبدالرب رسول سیاف، از رهبران جهادی در منطقه پغمان کابل درس اش را ادامه می دهد. ظاهرن دستار بندی این فرمانده طالب نیز در کابل در مدرسه دینی مربوط به استاد سیاف صورت گرفته و سند فراغت نیز به او از همین جا داده شده است.

نقیب الله پس از فراغت از کابل، مدتی به عنوان امام مسجد محل کارته سخی واقع در سرک فرقه ولایت هرات وظیفه اجرا می کند. محمد شفیع پدر قاری نقیب الله در گفتگو با هشدار نمی پذیرد که پسرش عضو گروه طالبان بوده است.

پدر این عضو ارشد گروه طالبان به هشدار می‌گوید: «نقیب الله طالب علم دین بود و در مراسم دستاربندی اش در مدرسه استاد سیاف، رنگین خان یک تن از سناتوران پیشین ولایت بادغیس و مولوی ابراهیم برادر والی سابق  قلعه نو هم حضور داشتند.»

پدر معاون والی نام نهاد طالبان برای فراه می‌گوید، قاری نقیب الله بدون این‌که آنها را در جریان قرار دهد، به دیدن یکی از استادانش که در مدرسه گازرگاه هرات به او درس می داد، به منطقه قرنین ولسوالی چهار سده ولایت غور رفته بود. او می‌گوید پسرش در مناطق صعب العبور آنجا، هنگام رد شدن از یک پل، پل می شکند و سینه نقیب الله به سنگ می خورد و می میرد.

محمد شفیع به هشدار می‌گوید: «این صحبت را پس از مرگ فرزندم از مردم شنیدم. به قرنین رفتم که بفهمم نقیب الله به دیدن کی رفته است، اما موفق نشدم، هویت استاد او را پیدا کنم. نه او را ندیدم و نه هم مدرسه‌ای که می گفتند او در آنجا درس میته، هیچ کدام را پیدا نتانستم. جنگ بود.»

پدر این عضو طالبان تأکید دارد که اگر نقیب الله او را در جریان این سفرش قرار می داد، برایش اجازه نمی داد به غور برود. حرف‌های خانواده این عضو ارشد گروه طالبان پر از تناقص است. نگران این وضعیت اند که در میان مردم به  عنوان پدر یک فرمانده گروه تروریستی طالبان شناخته شود که هر روز فرزندان این مردم را به گلوله می بندند.

او حتا جنازه فرزندش را نیز ندیده است. شاید حتا قبر فرزندش را نیز ندیده باشد. می گوید وقتی به قرنین رسیده است، جنازه فرزندش را دفن کرده بودند. اما کی‌ها جنازه فرزند او را بدون این که با او تماس بگیرد، در قبرستان گروه طالبان دفن کرده‌اند.

رسیدن  قاری نقیب الله به طالبان مسلح

عبدالرووف تاج فرمانده پولیس ولایت بادغیس می‌گوید، قاری نقیب الله باشنده اصلی ناحیه چهارم ولایت بادغیس است که کودکی اش را در بادغیس گذرانده و پس از آن هم‌راه با خانواده اش به هرات آمده و مدت زیادی در مدارس دینی ولایت هرات درس خوانده است.

این مقام ارشد پولیس در حوزه غرب افغانستان می گوید، اطلاعات آنها نشان می دهد که او پس از مدتی از هرات به کابل می رود و مدتی را در کنار این که درس می خواند، به عنوان یک تبلیغ کننده در گروه جماعت تبلیغ فعالیت می کند.

ظاهرن به گفته فرمانده پولیس بادغیس، این فرمانده کشته شده گروه تروریستی طالبان، از آن طریق با طالبان پیوسته و به صفت یک فرمانده این گروه در جبهات جنگ، در مقابل نیروهای امنیتی جنگ کرده، تا این که پس از آمدنش به ولایت غور، در یک جنگ شدید رو در رو با نیروهای امنیتی کشته می شود. اقای تاج می‌گوید، او به کمک طالبان ولایت غور آمده تا در جنگ با نیروهای دولتی آن‌ها را کمک کند.

فرمانده پولیس بادغیس به هشدار می‌گوید: «در مراسم فاتحه خوانی که فامیل قاری نقیب الله برای بچه شان در مسجد جامع هرات گرفته بودن، شماری از مردم بادغیس که از وابستگان و آشنایان آن‌ها هستند، هم در مراسم فاتحه خوانی او شرکت کرده بودند.»

زمان دقیق عضویت رسمی او در گروه طالبان که به عنوان یک عضو ارشد این گروه در جبهات نبرد اشتراک کرده باشد، مشخص نیست، اما منابع امنیتی و محلی مدت زمانی فعایلت او به عنوان فرمانده گروه طالبان را بین یک تا یک و نیم سال می گویند که رسمن در جنگ با نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.

مولوی عبدالباسط صارم رییس شورای ولایتی بادغیس می گوید، قاری نقیب الله ابتدا در دارالحفاظ‌ها و مدارس دینی درس می‌خواند و از آن طریق طالبان بر ذهنیت اش نفوذ کرده و او را  به بهانه جهاد، عضو گروه خود ساختند و در نهایت به کمک طالبان ولایت غور او را فرستادند که کشته شد.

طالبان حوزه غرب و جنوب غرب، در این عملیات شان بر ولایت غور هر چند دست‌آوردهایی نیز داشتند و موفق شدند یک ولسوالی را برای چند روز سقوط بدهند، اما افراد کلیدی و سربازان زیاد خود را نیز از دست دادند. در این جنگ بیشتر از ۱۵۰ غیر نظامی از سوی جنگ جویان این گروه تیر باران شدند و حتا داکتران و مریضان را نیز در شفاخانه ها به رگبار بستند.

ولایت بادغیس زادگاه این عضو ارشد گروه طالبان، نیز به شدت نا امن است و بر اساس گفته های منابع امنیتی این ولایت، حدود ۴۵۰۰ طالب در این ولایت فعالیت دارند و به احتمال زیاد بیشتر شان نیز شاگردان مدارس دینی اند. غوث الدین سیاه و ملا عصمت الله فرماندهی گروه طالبان را در این ولایت به عهده دارند. این دو فرمانده گروه طالبان، مشهور ترین و بی رحم ترین اعضای ارشد این گروه تروریستی در ولایت بادغیس اند.

نقیبه بارکزی

هم رسانی