Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
نگرانی جدی از مشکلات سیاسی – امنیتی؛ نمایندگان مجلس روی طرح امنیتی کار می‌کنند |

نگرانی جدی از مشکلات سیاسی – امنیتی؛ نمایندگان مجلس روی طرح امنیتی کار می‌کنند

۲۲ سنبله ۱۳۹۶ هشدار

مجلس نمایندگان افغانستان از وضعیت کنونی در این کشور نگران است. این مجلس اوضاع امنیتی و سیاسی در افغانستان را خوب نمی‌بیند و خواهان توجه جدی در این راستا است. مجلس نمایندگان در بخش سیاسی، به مشکلات و اختلاف‌هایی اشاره می‌کند که رهبری حکومت وحدت ملی با آن رو برو است و اجماع سیاسی هم در سراشیبی سقوط قرار گرفته‌است.

برخی از اعضای این مجلس پیشنهاد کردند تا مجلس نمایندگان ابتکاری کند و همه شخصیت‌ها سیاسی و ملی افغانستان را دور یک میز گرد آورد و آنان را به گفت‌وگویی وا دارد که نتیجه‌ی آن بیرون از وضعیت نا بسامان کنونی باشد. عبدالستار درزابی یک عضو مجلس نمایندگان گفت: ” رقابت‌های گذشته و رقابت‌های که فعلن جریان دارد، در بین سیاسیون و در بین احزاب و تنظیم‌ها، بوی خون می‌دهد.”

آقای درزابی می‌گوید، بخاطر خاتمه دادن به این مشکلات، ولسی جرگه افغانستان باید پا پیش بگذارد و یک تصمیم عاقلانه در این زمینه گرفته شود تا به بهبود وضعیت سیاسی شکننده در افغانستان بی‌انجامد.

این عضو مجلس همچنین به انتقاد‌های برخی از سران احزاب و جریان‌ها سیاسی اشاره کرد و با خطاب به حکومت گفت که دولت‌ها و حکومت‌ها ثبات را تامین نمی‌توانند مگر از راه تامین عدالت و پاسخ‌گویی به خواست مردم آن کشور.

 عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان هم به شدت گرفتن تنش میان رهبران سیاسی و جهادی افغانستان اشاره کرد. او گفت که این اختلاف‌ها در شرایط امروزی با اخلاق سیاسی سازگاری ندارد. رییس مجلس از چهره‌های سیاسی و جهادی افغانستان خواست که برای مدیریت بحران در این کشور، در تمامی بخش‌ها، چه سیاسی، امنیتی و یاهم اقتصادی هم‌کار باشند و افغانستان را از وضعیت کنونی نجات دهند.

آقای ابراهیمی گفت: ” در وضعیت جاری کشور اختلاف‌ها و تنش در سطح رهبری و رهبران سیاسی افغانستان، چه جهادی و چه سیاسی خودش بحرانی است که ما را جدا رنج داده و مردم افغانستان بی‌اندازه از این ناحیه آسیب دیده‌اند. از آدرس ولسی جرگه افغانستان مخاطب قرار می‌دهم تمام رهبران جهادی و رهبران سیاسی افغانستان را که باید بخاطر وفاق سیاسی، ایجاد وحدت ملی و برای دست‌گیری مردم افغانستان از اختلافات دست بکشند”.

مجلس نمایندگان در حالی این نگرانی را مطرح می‌سازد که چهار روز پیش، حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان هم تمامی اختلاف‌ها را مربوط به سیاسیون افغانستان دانست. رییس جمهور پیشین در مراسم گرامی‌داشت از هفته شهید در تالار لویه جرگه در کابل گفت که مردم افغانستان باهم متحد و یک‌پارچه اند؛ اما این بزرگان سیاسی اند که آله دست بیگانه‌گان می‌شوند.

آقای کرزی گفت: « ملت افغانستان، کاملن باهم متفق‌اند. ما مردم متحد شویم، ملّت مطلق متحد است”. عبدالرب رسول سیاف، از فرمانده‌هان جهادی نیز از وسیله قرار دادن زبان و قوم برای تفرقه اندازی در افغانستان به شدت هشدار داد. او گفت: « دوست داشتن زبان، گناه نیست. دوست داشتن قوم هم گناه نیست. اما قوم را وسیله تفرقه انداختن، گناه را که خیر، بلکه جنایت است.”

محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح و معاون پشین رییس جمهور، نیز در روز گرامی داشت از هفته شهید در کابل، اتحاد و هم‌بستگی مردم افغانستان را بی مانند دانست. اما هم‌زمان گفت که مردم افغانستان از سه قشر آسیب دیده است. سیاسیون، قلم بدستان و علما.

ائتلاف برای نجات افغانستان، طرف اصلی انتقادها

نگرانی امروز مجلس نمایندگان و اشاره‌های سیاست گران ارشد افغانستان در مراسم گرامی‌داشت از هفته شهید، بیشتر متوجه ایتلاف برای نجات افغانستان است. ائتلاف نجات برای افغانستان نزدیک به سه ماه پیش، با حضور سه چهره پر نفوذ شمال، در انقره‌ی ترکیه اساس گذاشته شد.

اعضای ارشد این جریان سیاسی، پُست های بلند تا سطح معاونیت اول ریاست جمهوری را نیز در حکومت دارند. تشکیل این ایتلاف، از همان اول هم با واکنش‌های تندی رو برو شد. بسیاری از منتقدان، تشکیل ائتلاف ملی برای نجات افغانستان را عامل سقوط نظام سیاسی در افغانستان می خواندند.

گرچه در دو سال اخیر و در کنار ایتلاف ملی برای نجات افغانستان، چندین جریان سیاسی دیگر نیز شکل گرفته‌اند که همه‌ی آن‌ها از منتقدان جدی حکومت وحدت ملی به شمار می‌روند و حتا برخی از آنان نشست‌های مشورتی ارگ را نیز به دلیل آنچه “خودکامه‌گی‌های رییس جمهور غنی” می دانند، تحریم کرده‌اند.

جریان‌های مانند شورای حراست و ثبات افغانستان، شورای جهادی ملی افغانستان، ائتلاف جبهه نوین ملی افغانستان، محور مردم افغانستان و اجماع ملی افغانستان.

امنیت چالش دیگر افغانستان

مجلس افغانستان در نشست امروز چهارشنبه، امنیت افغانستان را نگران کننده خواندند. آن عده از اعضای این مجلس که در رخصتی‌ تابستانی به مناطق و ولایت‌های مربوط شان سفر کرده بودند، موارد نا امنی و دلایل آن را برشمردند و خواهان توجه جدی حکومت در این زمینه شدند.

خداد عرفانی نماینده ولایت غزنی در مجلس، از افزایش روز افزون نا امنی‌ها نگرانی اش را بیان کرد. او گفت که در حال حاضر، در اکثر ولسوالی‌های ولایت غزنی، تنها مراکز آن در کنترل حکومت است و اطراف این ولسوالی بشمول برخی مناطق در مرکز این ولایت، در کنترل طالبان قرار دارد.

علی اکبر قاسمی دیگر نماینده ولایت غزنی هم از وضعیت شکننده این ولایت انتقاد کرد. او گفت در این مدتی که آنان در خصتی بوده‌اند، در ولایت غزنی رخ‌دادهای زیادی اتفاق افتاده، مناطقی بدست طالبان سقوط  کرده و پایگاه‌های زیادی هم از کنترل دولت خارج شده‌اند، اما به گفته او، مقامات محلی غزنی این موارد را بازگو نمی‌کنند و از چشم رسانه‌ها دور نگه‌میدارند.

عبدالروف ابراهیمی رییس مجلس نمایندگان، از کمیسیون دفاعی و امنیت داخلی مجلس نمایندگان خواست که با حضور نمایندگان کمیسیون‌های دیگر این مجلس، یک طرح امنیتی را آماده کنند. طرحی که پاسخ‌گوی نیازهای کنونی افغانستان باشد و بتواند در مهار نا امنی‌ها به حکومت و نهادهای امنیتی افغانستان کمک کند.

فساد، عامل اصلی بحران افغانستان

اعضای مجلس نمایندگان، اما دلیل‌ همه‌ی این شرایط را فسادی موجود در حکومت و اداره‌های دولتی عنوان کردند. فسادی که به گفته آنان هم احزاب سیاسی را از حکومت دور ساخته و هم نیروهای امنیتی را ضعیف و بی انگیزه ساخته است.

عثمانی فراهی یکی از این اعضای مجلس بود که به فساد موجود در افغانستان اشاره  کرد. او گفت که باید حکومت علل و زمینه‌های فساد را نابود سازد و به این پدیده “نا میمون” پایان دهد. گستردگی فساد در افغانستان تنها نمانیدگان مجلس را نه، بلکه جامعه جهانی را نیز نسبت به حکومت افغانستان بی باور ساخته است. چالشی که در کنار تروریزم و مواد مخدر، مردم افغانستان قربانی اصلی آن اند.

آقای ابراهیمی رییس مجلس از رهبری حکومت خواست که با اراده راستین، در برابر این پدیده مبارزه نماید و با زدودن فساد از دامان حکومت، ریشه‌های دو چالش دیگر را نیز بخشکانند.

آصف سحر

هم رسانی