Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
اشرف غنی در نیویارک؛ موج پنجم خشونت تهدید جدی برای تمام جهان است |

اشرف غنی در نیویارک؛ موج پنجم خشونت تهدید جدی برای تمام جهان است

۲۹ سنبله ۱۳۹۶ هشدار

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در نخستین روزِ هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک، به مسایل گونه‌گونی از جمله تروریزم، و خطری که این پدیده متوجه افغانستان، کشورهای منطقه و جهان کرده است، پرداخت. آقای غنی گفت، که شانزده سال پس از تراژیدی ۱۱ سپتمبر، خطر خشونت به دست عوامل غیردولتی، شکل موج پنجم خشونت سیاسی و تروریزم را به خود گرفته است.

به گفته رییس جمهور  افغانستان، این موج که عامل آن شبکه‌های تروریستی فرامرزی، سازمان‎های جنایت‌کار و جرایم سایبری و تمویل تروریزم از طرف دولت‌ها است، برای امنیت بین‎المللی، تهدیدی چند دهه‌یی ایجاد کرده‌اند، نه یک تهدید گذرا. آقای غنی تأکید کرد که در قرن بیستم، جهان یکجا شد تا با گسترش فاشیزم مقابله نموده و آزادی‎های دموکراتیک را مصوون نگهدارند؛ اما امروز همان آزادی‎ها از سوی تروریزم جهانی مورد حمله قرار می‎گیرند. رییس جمهور افغانستان تاکید کرد که باید در مقابل تهدید تروریزم به مثابه یک قوه واحد ایستاد شد و با این پدیده، با یک راه‌حل درازمدت که با اجندای درازمدت تروریستان برابری کند، برخورد صورت گیرد.

افغانستان و تروریزم

رییس جمهور غنی در سخنان‌اش گفت که جامعه بین المللی برای مدت زمان طولانی، به جنگ در افغانستان، به عنوان یک جنگ داخلی دیده‌اند، اما او باور دارد که جنگ کنونی، در داخل خاک افغانستان نه، بلکه فراتر از خاک افغانستان است. غنی در قسمتی از صحبت هایش گفت: ” امروز، بیش از بیست گروه تروریستی بین‎المللی که بر خاک افغانستان تحمیل شده‌اند، در کشور ما فعالیت دارند. آینده افغانستان مهم است، زیرا ما در خط مقدم یک مبارزه جهانی به منظور ریشه‎کن نمودن خطر تروریزم قرار داریم. سربازان شجاع ما بدین منظور و به خاطر استقلال ملت افغان هر روز می‎جنگند و کشته می‎شوند.”

رییس جمهور گفت که افغانستان شاید در خط مقدم نبرد باشد، اما این تهدید هیچ سرحدی نمی‎شناسد. به گفته او، برای گروه‎های تروریستی که در منطقه پناه گرفته‌اند، حمله بر کابل و حمله به بروکسل، پاریس، بارسلونا، لندن و یا هر جای دیگری، پیروزی مشابه محسوب می‎گردد.

رییس جمهور افزود، غلبه بر مودل‌های مخرب و مختل‎کننده تغییر در قرن بیست و یکم، نیازمند اقدام هماهنگ و جمعی در سطوح جهانی، منطقه‌یی، ملی، محلی و فردی می‎باشد. او که این سخنان را در میان سران کشورهای عضو سازمان ملل در نیویارک بیان می‌کرد، تاکید کرد که در شرایط کنونی، یک سازمان مللِ مؤثر و کارا که به آن احترام گذاشته شود، نیاز است.

استقبال از استراتیژی جدید امریکا

رییس جمهور افغانستان با اشاره به این تهدیدها، به استراتیژی جدید امریکا در باره افغانستان اشاره کرد. او گفت که در استراتیژی جدید رئیس‎جمهور ترامپ، درهم شکستن و عدم پذیرش پناهگاه‌های تروریستان که محرکان‎شان هیچ مرزی نمی‎شناسند، شامل شده است.

او از این استراتیژی امریکا استقبال کرد و گفت: ” ما از این استراتیژی که ما را در مسیری به طرف اعتماد قرار داده است، استقبال می‏کنیم. مردم افغانستان برای سال‎ها منتظر اتخاذ چنین تصمیمی از طرف ایالات متحده بودند. ما به تمام مردان و زنان ملت‎هایی که با ما یکجا خدمت کردند، به‎خصوص آنانی که قربانی گزاف پرداختند، ادای احترام می‎کنیم”.

رییس جمهور افغانستان تأکید کرد که این استراتیژی تمامی ابزارهای قدرت امریکایی را تحکیم نموده و دربرگیرنده پیامی است که طالبان و حامیان آنان نمی‎توانند از لحاظ نظامی پیروز شوند. او به راه حل سیاسی تاکید کرد و از همه افراد در صفوف طالبان خواست که به یک گفت‌وگوی بین‎الافغانی بپیوندند.

آقای غنی افزود، حکومت افغانستان تعهد خود به صلح را از طریق پروسه‌های داخلی ثابت کرده است و معاهده صلح با حزب اسلامی افغانستان نمونه‎ای آن است. او از همسایگان دور و نزدیک افغانستان خواست که برای تلاش همه‎جانبه به منظور صلح و ثبات منطقه‌یی، از طریق پروسه کابل به افغانستان بپیوندند.

آقای غنی مشخصن به پاکستان اشاره داشت و از این کشور خواست که با افغانستان صادقانه کار کند تا تروریزم نابود شود و افراط‎گرایی مهار. او گفت: ” من از پاکستان دعوت می‎کنم که با ما وارد یک گفت‌وگوی همه‎جانبه دولت با دولت، روی صلح، امنیت و همکاری منطقه‌یی که منتج به رفاه می‎گردد، شود”.

تحول و اصلاحات

رییس جمهور افغانستان در سخنرانی‌اش، به مسایل داخلی افغانستان و مسوولیت‌های افغان‌ها هم اشاره کرد. او گفت تنها یک تعهد قدرت‌مند و دوامدار از جانب شرکای بین‎المللی افغانستان، به‌تنهایی نمی‎تواند موفقیت جمعی‎ همه را در افغانستان تضمین کند.  بلکه به گفته او، ریشه‎های موفقیت در روند بازسازی افغانستان، در حقیقت به خود افغان‎ها بستگی دارد.

آقای غنی به برخی از اقدام‌های حکومت‌اش اشاره کرد که او از آن‌ها به عنوان اصلاحات یاد می‌کند. مثلن او گفت: ” امروز که نزدیک به سه سال از دهه تحول می‎گذرد، ما در حال مبدل ساختن افغانستان به عرصه‎ای برای ثبات هستیم، که تهداب آن گذاشته شده است. ما نقشه‎راه‎های اصلاحی را بیان نموده و با دقت زیاد در حال تطبیق آنان هستیم. به طور نمونه، ما در حال تعقیب عدلی و قضایی فاسدین، پایان دادن به فساد در سکتور امنیتی، تعویض نظام‌های واسطه‌محور با سیستم‎های شایسته‌محور و شفاف‎سازی پروسه‎های مالی هستیم”.

او از تمرکز حکومت وحدت ملی افغانستان به جوانان، فقرا و زنان یاد کرد. قشرهایی که به باور او پیش از این از جامعه طرد شده بودند. او در این زمینه گفت: ” نسلی که در دهه نود میلادی بزرگ شد و اکثریت نفوس کشورم را تشکیل می‎دهد، رهبری کشور به صورت یکجا به آنان به امانت گذاشته می‎شود. یک تغییر نسلی در حال صورت گرفتن است، زیرا جوانان در تمامی سطوح توان‌مند گردیده‎اند. این نسل، همان نسلی خواهد بود که حکومت کنونی را به حکومتی که خدمات‌محور و شهروندمحور باشد، اصلاح خواهند کرد”.

آقای غنی در مورد وضعیت زنان در افغانستان نیز صحبت کرد. او افزود که با وجود بدبختی زنان در افغانستان، امروز، زنان بیشتری در حکومت و در قوای بشری حضور دارند و بیشتر از هر زمان دیگری در تاریخ افغانستان و در جامعه مدنی سهم فعال دارند. به گفته غنی، در صدر زنان، شش بانو به عنوان سفیر و چهار تن به عنوان عضو کابینه کار می‎کنند.

اما رییس جمهور این مطلب را نیز بیان کرد که افغانستان هنوز هم راه زیادی در پیش دارد. او ابراز اطمینان کرد که پلان‎ها و برنامه‎های حکومت وحدت ملی، برای خودکفایی و اصلاحات، با تکیه بر تعهدات شرکای بین‎المللی‎‎ افغانستان، مسیری را به سوی درک رشد و توسعه افغانستان ترسیم خواهد کرد.

همسایه ها و اقتصاد

رییس جمهور غنی در این نشست روی رشد اقتصاد افغانستان نیز تمرکز کرد. آقای غنی گفت، نه‌تنها پیوندهای‎داخلی‎، بلکه پیوندهای منطقه‌یی نیز افغانستان را تقویت می‎کند. به باور او دولت افغانستان، به همسایه‌گان‎اش در آسیای جنوبی و آسیای میانه توجه کرده و به صورت همزمان، در حال تقویت اتصال ملی، جهانی و منطقوی نیز هست.

غنی به پروژه لین‎ انتقالی برق آسیای میانه به آسیای جنوبی، رسیدن خط آهن ترکمنستان به سرحد افغانستان و ساخت خط لوله گاز طبیعی تاپی اشاره کرد و افزود که افغانستان مجدداً در قرن بیست و یکم به محور چندجانبه در عرصه‎های ترانسپورت، انرژی، آب و معدن و به منظور برقراری امنیت و رفاه اقتصادی در تمام منطقه مبدل خواهد شد.

آقای غنی گفت: ” تهدید بین‎المللی تروریزم که در خاک ما بازی می‎شود، سرنوشت مردم‎مان را برای مدت طولانی به دست گرفته، با این حال ما همچنین دارای این ظرفیت هستیم که کارگزار منطقه‌یی صلح، محور رفاه اقتصادی و روشنی‎بخش ارزش‎های دموکراتیک باشیم”.

حاشیه‌های این نشست

هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، سه شنبه هفته گذشته برابر با ۲۱ ماه سنبله آغاز شد، اما نشست اصلی سران این مجمع  روز سه شنبه ۲۸ سنبله آغاز شد. این سلسله نشست‌ها، با سخنرانی آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان گشایش یافت. دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا از دیگر سخنرانان اولیه این نشست بود. در این نشست رهبران و سران ۱۳۹ کشور عضو سازمان ملل متحد اشتراک دارند و همه بر اساس زمان‌بندی از قبل تنظیم شده، سخنرانی خواهند داشت.

از افغانستان، ام‌سال محمد اشرف غنی رییس جمهور با یک هیئت عالی رتبه در این مجمع شرکت کرده است. صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت امور خارجه و حنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان از اعضای ارشد این هیئت اند.

اما آن‌چه که سخنرانی رییس جمهور غنی را در این مجمع تحت شعاع قرار داده بود، چوکی‌های خالی اعضای مجمع بود. تصاویر و ویدیوهای به نشر رسیده از جریان سخنرانی روز سه شنبه آقای غنی در مقر سازمان ملل نشان میدهد که بسیاری از اعضای سازمان ملل در هنگام سخنرانی او غایب بودند و چوکی‌ها تقریبن خالی.

چوکی‌های خالی مجمع عمومی سازمان ملل در هنگام سخنرانی آقای غنی، آنهم با توجه به این‌که سخنرانی او در روز اول این مجمع برنامه ریزی شده بود، نشان‌دهنده عدم محبوبیت آقای غنی به عنوان رییس جمهور افغانستان در انظار جامعه جهانی است. آقای غنی در داخل شاید برخی از اصلاحات را روی دست داشته باشد، اصلاحاتی که او از آن در سخنرانی‌ روز سه شنبه اش در نیویارک هم یاد کرد. اما این اصلاحات از دید منتقدان او، بیشتر بار سیاسی گرفته است.

به باور منتقدان، آقای غنی با استفاده از شعار اصلاحات در تلاش سرکوب مخالفان سیاسی اش هست. دیدگاه انتقادی‌ای‌که شاید سران کشورهای شرکت کننده در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل را هم تحت تاثیر قرار داده و همه با خالی کردن چوکی‌های خود، بی خیال سخنرانی او در این مجمع شدند.

آصف سحر

هم رسانی