Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
گرامی‌داشت از روز جهانی گردش‌گری درکابل؛ بامیان در صدر ولایت‌های پر جاذبه افغانستان |

گرامی‌داشت از روز جهانی گردش‌گری درکابل؛ بامیان در صدر ولایت‌های پر جاذبه افغانستان

۴ میزان ۱۳۹۶ هشدار

بیست و هفتم سپتامبر روز جهانی گردش‌گری است. این روز از سوی سازمان جهانی گردش‌گری سازمان ملل متحد، به این نام، نام‌گذاری شده است.  مردمان جهان از سال ۱۹۸۰ به این‌سو این روز را با هدف چگونگی تاثیر گردشگری بر ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی کشورها جشن می‌گیرند.

مقام‌های دولت افغانستان نیز این روز را با برگزاری مراسمی ویژه‌ای در کابل گرامی‌داشتند. سرور دانش معاون دوم رییس جمهور در این مراسم، افغانستان را دارای جاذبه‌های زیادی خواند که در سطح جهانی نیز از شهرت خوبی برخوردارند. آقای دانش گفت، حدود ۵۰ سال پیش، که افغانستان دارای امنیت بهتری بود، سالانه از ۹۰ تا ۱۲۰ هزار توریست داشت.  به گفته او، سال گذشته نزدیک به ۲۵۰ هزار توریست از افغانستان بازدید کرده‌اند.

مژگان مصطفوی معین گردش‌گری وزارت اطلاعات و فرهنگ هم گردشگری را از ریشه‌های اساسی ثبات یک کشور خواند. به گفته او، تعداد گردشگران تاثیر مستقیم بر ایجاد شغل در افغانستان دارد. به گفته خانم مصطفوی، در حال حاضر یک هزار شرکت توریستی در زمینه سیاحت و گردشگری در وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت می‌باشد. معین گردش‌گری وزارت اطلاعات و فرهنگ، ولایت‌های بامیان، بلخ، هرات و غور را از ولایاتی خواند که بیشترین جلب و جذب توریست‌ها را در افغانستان دارند.

در این میان اما بامیان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. به گفته مصطفوی، آمارِ گردشگران ام‌سال در بامیان بیشتر از سه صد هزار بوده است. حدود سه هفته قبل، طاهیر زهیر والی بامیان هم در جشن‌واره راه ابریشم گفت که در کم‌تر از شش ماه اول سال روان، بیش از ۲۰۰ هزار توریست داخلی و خارجی از بامیان دیدن کرده‌اند. به گفته او، بامیان در سال ۱۳۹۴ خورشیدی میزبان ۱۵۰ هزار گردش‌گر و در سال ۱۳۹۵ خورشیدی هم پذیرای ۱۷۰ هزار گردشگر بوده است.

در پایان و به مناسبت روز جهانی گردش‌گری، چند قطعه عکس از بامیان را که در سفر اخیر آصف یوسفی خبرنگار هشدار به این ولایت ثبت شده است، نشر می‌شود.

بامیان یکی از امن ترین ولایت‌های کشور است. این ولایت در صدر فهرست ولایت‌هایی قرار دارد که بیشترین جلب و جذب توریست‌ها را در افغانستان دارند. ولایت های بامیان، بلخ، هرات و غور از جمله این ولایت‌ها اند.

این ویژگی منحصر به فرد در کنار مکان‌های تاریخی و فرهنگی و مناظر چشم نواز طبیعی بر جذبه های این ولایت افزوده و سبب جلب توجه گردشگران داخلی و خارجی شده است.

در این ولایت، در سال روان خورشیدی، برنامه های مختلف هنری و فرهنگی از جمله جشنواره نوروزی، جشن‌واره دمبوره، جشن‌واره گل کچالو، جشن‌واره مسابقات ملی و بین المللی اسکی، آب بازی، واترپولو و بایسکل رانی برگزار شده‌اند.

بامیان دو سال پیش، از سوی سارک یا سازمان همکاری منطقه‌ای جنوب آسیا، به عنوان “پایتخت فرهنگی” این سازمان انتخاب شد.

بسیاری از گردش‌گران فرهنگی هم برای آشنایی با فرهنگ و هنر و آداب و رسوم، آثار تاریخی و مطالعه علمی، به بامیان سفر می‌كنند.

بند امیر، از مشهورترین و پرجاذبه‌ترین محل توریستی و دیدنی بامیان است. بند امیر از سوی اداره ملی حفاظت از محیط زیست، به عنوان نخستین پارک ملی افغانستان اعلام شده است.

بند امیر شامل هفت سد یا بند طبیعی است.  بند امیر بزرگ‌ترین و مشهورترین بند از این هفت بند است. بعد از اعلام شدن این بند به عنوان پارک ملی، دولت اقداماتی را برای حفاظت از آن روی دست گرفته است.

عمق آب‌های بند امیر به صورت دقیق مشخص نیست. اما این بند، بهترین مکان برای قایق سواری بازدیدکنندگان به شمار می رود.

نام بامیان، بیشتر با مجسمه‌های بودا گره خورده است. دو مجسمه بودا در بامیان از شهرت جهانی برخودار اند. هر دو مجسمه در ماه حوت ۱۳۷۹  توسط گروه طالبان انفجار داده شدند.

صلصال و شمامه، نام دو مجسمه بودای بامیان است. صلصال سی و پنج و شمامه پنجاه و سه متر ارتفاع دارند. پیکره‌های این بوداها، در قرن‌های پنجم تا هفتم میلادی ساخته شده اند.

شهر غلغله یکی از این محلات تاریخی و دیدنی بامیان است. تاریخ تاسیس این شهر به قرن ششم میلادی می رسد.

این شهر در قرن سیزدهم به دست لشکر چنگیز ویران شد. یکی از نواسه‌های چنگیز در بامیان کشته شده بود.

مکان‌های مانند شهر غلغله، شهر ضحاک، شهر شاهی، بالاحصار و چهل‌برج از دیگر مکان‌های تاریخی و دیدنی بامیان اند.

بامیان در چند سال اخیر مکان خوبی برای گردش‌گری ورزشی شده است. در سالیان اخیر، مسافران زیادی به منظور فعالیت‌های ورزشی بشمول كوهنوردی، بایسکل سواری، شكار، شركت در مسابقات و تماشای این مسابقات به بامیان رفته‌اند.

گردش‌گری، انواع زیادی دارد. اما بامیان محلی خوبی برای گردش‌گری تفریحی است. گردش‌گران داخلی و خارجی در این ولایت به هدف تفریح، استراحت و گذراندن تعطیلات سفر می‌کنند.

شهر ضحاک از دیگر مکان‌های تاریخی ولایت بامیان است. این شهر در شرق بامیان موقعیت دارد. این شهر به ضحاک از قهرمانان افسانه‌ای شاهنامه نسبت داده می‌شود.

بیشتر مردم بامیان کشاورز اند و زراعت پیشه. کچالو یکی از محصولات عمده مردم بامیان است.

گردش‌گری تجاری هم در بامیان جا باز کرده است. خیلی از مسافرت‌ها در این ولایت به منظور شركت در بازارها و نمایشگاهای كالا و صنایع دستی این ولایت انجام شده است.

هم رسانی