Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
گرامی‌داشت از سال‌روز ترور ربانی در کابل؛ راه حل نجات افغانستان اتحاد مردم است |

گرامی‌داشت از سال‌روز ترور ربانی در کابل؛ راه حل نجات افغانستان اتحاد مردم است

۶ میزان ۱۳۹۶ هشدار

از ششمین سال‌گرد ترور برهان الدین ربانی رییس پیشین شورای عالی صلح در کابل گرامی‌داشت شد. مقام‌های دولتی و سیاسی در این برنامه، بار دیگر روی وحدت، هم‌بستگی و یک‌پارچگی شهروندان افغانستان تاکید کردند.

اشرف غنی رییس جمهور در پیام‌اش گفته است که مسیری را که برهان الدین ربانی در زمان مدیریت شورای عالی صلح دنبال می‌کرد، ادامه می‌دهد و از هیچ تلاشی برای بازگردانیدن صلح و آرامش به افغانستان دریغ نمی‌کند.

رییس جمهور از شهروندان افغانستان خواسته است: “به پاس زحمات شهدای افغانستان، اتحاد و اتفاق خود را در صدر همه مسایل قرار دهند، جلوی دست‌های دسیسه‌ساز و تفرقه‌انداز را بگیرند و صفوف ملت خود را بنیان استوار بخشند که از هیچ باد و بارانی گزند نیابد”.

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان هم، مردم افغانستان را به هم‌پذیری و زیست مسالمت آمیز دعوت کرد. او گفت که مردم باید در این وضعیت حساس که این کشور مورد حملات بیرونی قرار دارد، دست در دست هم دهند و در برابر تروریستان ایستاد شوند، چرا که به گفته او، مردم افغانستان راهی جز این ندارند.

به گفته آقای کرزی، افغانستان زمانی می‌تواند بر مشکلات پیروز شود که مردم این کشور رشد کنند و با زندگی مسالمت آمیز، کشور خود را از نگاه اقتصادی به پا ایستاد کنند. او با اشاره به حضور نیروهای خارجی در افغانستان گفت، که افغانستان زمانی از وضعیت موجود رهایی می‌یابد که حفاظت این کشور را خود مردم در دست گیرند و منتظر کسانی از بیرون کشور نباشند.

 

مردم افغانستان برادر هم اند

رسول سیاف از رهبران جهادی، افغانستان را به سبدی گلی تشبیه کرد که همه گل‌های آن مثل اقوام این کشور باید در کنار هم قرار داشته باشند. در غیر آن به گفته او، اگر زنجیره‌ی این گل‌ها ازهم بپاشد، هم زیبایی سبدگل نابود می شود و هم گل‌ها از هم خواهند پاشید.

صلاح الدین ربانی، پسر برهان الدین ربانی نیز در سخنان اش روی همین موضوع پرداخت. او به جوانان گفت که افغانستانی امروز بیش از هر زمانی دیگر به وحدت، هم‌دلی و مشارکت همگانی نیاز دارد و هر تفکری که که نفاق را دامن بزند، خاینانه و از نظر مردم افغانستان مردود است.

محمد محقق دیگر سخنران این مراسم گفت که، همه ملیت‌های افانستان باهم برادر است. او اما تاکید کرد که همه انسان‌های این سرزمین باید حقوق مساوی داشته باشند. آقای محقق و شاید هم صلاح الدین ربانی اشاره‌ی شان به افشای سندی از اداره امور ریاست جمهوری بود. این سند حدود دو هفته پیش به نشر رسید.

فایل حاوی این سند در کانال تلگرامی که اکثراً کارمندان نهادهای ریاست‌جمهوری، به‌خصوص کارمندان «ریاست عمومی اداره‌ی امور ریاست‌جمهوری» در آن عضو هستند، بارگذاری شد و بعدن از طریق روزنامه اطلاعات روز به نشر رسید. این نامه ۱۲ ماده‌ای نشان می‌دهد که، فساد، نگاه تعصب‌آلود و گروه‌گرایی ناسالم بر سر انحصار منابع و قدرت، حتا در رده‌های بلند، میانی و کاربردی‌تر اداراتی به اهمیت اداره‌ی امور ریاست‌ جمهوری وجود دارد.

محمد محقق با اشاره مستقیم به این مساله گفت: ” در این اواخر یگان چیزی درز کرد از اداره امور مبنی بر یک تبعیض سازمان یافته. از رییس جمهور هم می خواهیم که این را تحقیق کند. نه تنها او آدمی را که برکنار شد. او یک نفر بود. او یک چیز سازمان یافته بود. جلو این تبعیض باید گرفته شود که خدای ناخواسته سلامت و یک پارچگی افغانستان آسیب نبیند”.

تاکید بر انتخابات پارلمانی شفاف

سخنرانان امروز، روی برگزاری انتخابات پارلمانی و سالم بودن آن تاکید کردند. ظاهرن باورها بر این است که در انتخابات باید اعتماد مردم افغانستان جلب شود و انتخابات باید حافظ سلامت این کشور، حافظ آرای مردم و موجب ثبات در افغانستان گردد.

محقق از نشست‌های برخی از جریان های سیاسی، در خصوص انتخابات خبر داد و افزود که برای حفظ سلامت انتخابات از این جریان ها حمایت خواهد کرد و با آنان خواهد بود. او افزود: “اگر کمیسیون هایی دایر می‌شود، اگرساز و کارهای روی دست گرفته می‌شود، باید اعتماد مردم جلب شوه که این طور نشود که مردم پیشاپیش بدانند که روال دست کاری به آرای مردم شروع شده است. در این اوخر شندیم که ایتلاف ها و  جریان های سیاسی جلساتی با هم دارند و برای حفظ سلامت انتخابات تصمیم گرفته‌اند. ما با اونا هستیم، هرچیزی را که تصمیم بگیرند.”

صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه و سرپرست جمعیت اسلامی افغانستان هم انتخابات را راه حل منازعات و جنجال‌های مرتبط به قدرت خواند، اما بگفته او، انتخاباتی که فراگیر، آزاد و عادلانه باشد و مردم به شفافیت و برگزار کنندگان انتخابات باور کنند. او گفت که چنین انتخاباتی، از رفتن افغانستان به سوی بحران جلوگیری می‌کند و پایه‌های نظام را مستحکم تر می‌سازد.

اما او افزود، هر انتخاباتی که از شفافیت و سلامت لازم برخوردار نباشد، عامل مشکلات است و آنان از این ناحیه در مورد انتخابات پیش روی پارلمانی نگرانی دارند. او از سازمان‌ها و نهادهای درگیر در انتخابات خواست که در همه شمول بودن انتخابات شفاف و قابل قبول جدی باشند و مردم افغانستان را بار دیگر به مشکل رو برو نکنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، شانزدهم سرطان ۱۳۹۳ را روز برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرده است. ریاست جمهوری و نهادهای امنیتی افغانستان هم تامین هزینه مالی و امنیت انتخابات را تضمین کرده‌اند. اما هنوزهم برگزاری انتخابات با درنظرداشت وضعیت امنیتی، مالی و اختلافات درون تیمی کمیسیون انتخابات، در ابهام قرار دارد.

برهان الدین ربانی

برهان الدین ربانی رهبر جمعیت اسلامی افغانستان، رییس جمهور پیشین این کشور بود. او زمانی که شورای عالی صلح افغانستان در سال ١٣٨٩ تاسیس شد، رهبری این شورا را با دستور حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان بر دوش گرفت. شورای عالی صلح با ۶۸ عضو با هدف زمینه‌سازی برای گفت‌وگو و صلح با مخالفان مسلح دولت ایجاد شد.

آقای ربانی در سنبله سال ۱۳۹۰ در یک حمله انتحاری کشته شد. پس از آن این شورا برای مدتی با سرپرستی صلاح الدین ربانی فرزند ارشد برهان الدین ربانی اداره شد. اما در ماه حوت  ۱۳۹۴ رهبران حکومت وحدت ملی، پیر سید احمد گیلانی را به حیث رییس و محمد کریم خلیلی را به عنوان معاون ارشد این شورا انتخاب  کردند.

اما آقای گیلانی نیز پس از گذشت یک سال در دوم ماه دلو ۱۳۹۵ به عمر هشتاد و پنج سالگی درگذشت، در پانزدهم جوزای ۱۳۹۶ محمد کریم خلیلی از سوی رییس جمهور به عنوان رییس جدید این شورا برگزیده شد و به تاریخ یازدهم سرطان رسمن از سوی رییس جمهور به این پُست معرفی گردید.

شورای عالی صلح در این مدت هفت سال که از عمرش می‌گذرد، کارآیی و موثریت اش همواره مورد پرسش بوده است. انتقاد از شورای عالی صلح تنها در داخل افغانستان نبود، کشورهای کمک کننده به این شورا نیز تصمیم گرفتند تا کمک های مالی شان را بدلیل کم کاری‌های این نهاد قطع کنند. اکنون محمد کریم خلیلی، معاون پیشین ریاست جمهوری، رییس این شورا است.

آصف سحر

هم رسانی