ادامه عملیات پاکسازی در دره فندقستان؛ ۹۵ درصد باشندگان این دره آواره شده اند

۱۰ میزان ۱۳۹۶ هشدار

وزارت امور داخله می‌گوید که ۹۵ درصد باشندگان دره فندقستان سیاه‌گرد ولایت پروان، در اثر حمله طالبان از مناطق شان آواره شده اند. به گفته نجیب دانش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امور داخله، برخی از آوارگان دره فندقستان اکنون در مرکز ولایت پروان و برخی نیز در قسمت‌های از ولسوالی سیاگرد به سر می‌برند.

سرپرست سخنگوی وزارت امور داخله در نشست خبری در کابل گفت که عملیات بازپس‌گیری دره فندقستان از روز گذشته آغاز شده و تاکنون قسمت‌های از این دره از وجود گروه تروریستی طالبان پاکسازی شده است.

به گفته سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله، تاکنون چندین حمله هوایی بالای پایگاه‌های طالبان در این دره انجام شده اما این گروه هنوز هم در یکی از پایگاه های مهم شان به نام “مارسنگ” مقاومت کرده اند. به گفته او، در کنار حمله‌های هوایی نیروهای کافی برای سرکوب گروه‌های تروریستی و بازپس‌گیری دره فندقستان به این منطقه اعزام شده اند. مدیریت عملیات بازپس‌گیری فندقستان را فرمانده پولیس پروان، فرمانده لوای اردوی ملی  و فرمانده قطعات خاص پولیس در این ولایت، رهبری  می‌کنند.

آوارگان فندقستان، نیازمند جدی کمک‌های اولیه

سرپرست سخنگوی وزارت امور داخله همچنان از نیازمندی جدی آوارگان دره فندقستان به کمک‌های اولیه خبر می‌دهند و از نهادهای مددرسان می‌خواهند که برای رفع این نیازمندی‌های هر چه زودتر اقدام کنند. زیرا به گفته او، کمک‌هایی که تاکنون از سوی نهادهای امنیتی به این آورگان داده شده، به هیچ وجه کافی نیست.

در عملیات پاکسازی نیروهای امنیتی در فندقستان تاکنون ۲۲ تروریست و ۳ تن از نیروهای امنیتی کشته شده اند. به گفته آقای دانش، دو تن از کشته شدگان نیروهای امنیتی مربوط پولیس نظم عامه و یک تن دیگر نیز مربوط پولیس محلی پروان است.

گروه طالبان روز جمعه حملات تهاجمی گسترده ای را بر دره فندقستان آغاز کردند و یک روز پس از آن این دره را به صورت کامل تصرف کردند. گفته می‌شود که در جریان این حمله، حدود ده غیر نظامی کشته و بیش از تر ده فرد ملکی دیگر هم زخم برداشته اند. دره فندقستان در جنوب ولسوالی سیاه گرد و در مرز با ولسوالی شینوار قرار دارد و یک منطقه استراتیژیک در دره غوربند شمرده می‌شود. در حال حاضر در دست کم سه ولسوالی دره غوربند طالبان حضور گسترده دارند و مناطق اطراف ولسوالی‌های شینوار و سیاه‌گرد، به جز مراکز این ولسوالی‌ها به دست طالبان قرار دارند.

رضایت از تامین امنیت مراسم عاشورا

سرپرست دفتر سخنگوی وزارت امورداخله همچنان از برگزاری موفقانه مراسم تجلیل از روز عاشورا در ۶۰۰ مسجد و مکان های مذهبی در فضای امن و مصئون ابراز خرسندی می کند. فضای امنی که به گفته او با همکاری مستقیم مردم و سهم گیری آنان در کمیسیون‌های امنیتی، بدست آمد. به گفته آقای دانش حمله تروریستی بر حسینیه قلعه فتح الله کابل تنها موردی بود که در دهه محرم ام‌سال رخ داده است.

این حمله انتحاری روز جمعه هفتم ماه میزان، در نزدیکی حسینیه قلعه فتح الله واقع در سرک هفتم این منطقه به وقوع پیوست. هر چند که عامل انتحای پیش از رسیدن به هدف، از سوی نیروهای امنیتی شناسایی ‌گردید، با آنهم مهاجم انتحاری مواد انفجاری همراه‌اش را در نزدیکی‌های مسجد انفجار داد که در اثر آن شش تن کشته و حدود سی تن دیگر زخمی شدند.

در ایام محرم و دهه عاشورای امسال بر علاوه نیروهای امنیتی، مردم محل با عضویت در کمیسیون‌های امنیتی تامین امنیت مساجد، تکیه‌خانه‌ها و سقاخانه‌ها را بدوش داشتند. این کار در چوکات “پالیسی ملی تامین امنیت مراکز دینی” انجام شد. براساس این طرح امنیتی، مسئولیت تامین امنیت مساجد به دوش خود مردم واگذار شده است.

حمله هوایی بر نیروهای امنیت ملی در هلمند

در همین حال وزارت دفاع ملی از تشکیل یک هیأت برای بررسی حمله هوایی بالای نیروهای امنیت ملی در ولایت هلمند خبر می‌دهد. دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع ملی  در این نشست خبری در کابل گفت، “هنوز مشخص نیست که این حمله بصورت اشتباهی از سوی پیلوت انجام شده و یا از زمین هدایات نادرست به او ارسال شده است.”

به گفته آقای وزیری هیات مشترک از وزارت‌های دفاع ملی، امور داخله و ریاست عمومی امنیت ملی به ریاست عبدالوهاب پیلوت، معاون رییس ستاد ارتش در امور نیروهای هوایی موظف شدند تا در مورد این حمله هوایی تحقیق کنند.

روز گذشته در جریان عملیات پاکسازی مشترک در ولسوالی گرشک ولایت هلمند، در اثر حمله‌ی اشتباهی نیروی هوایی بر پاسگاه نیروهای امنیتی ۹ سرباز کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شدند.

این دومین بار است که در چند ماه اخیر سربازان امنیتی افغانستان هدف حملات اشتباهی نیروهای هوایی در ولایت هلمند قرار می گیرند. چندی پیش نیز هواپیماهای نظامی امریکایی به اشتباه یک گروه از سربازان پولیس را هدف قرار داد که در آن ۱۶ پولیس به شمول دو فرمانده آن‌ها کشته شدند.

این رویداد چند وقت پیش، در ولسوالی گرشک ولایت هلمند در یک جنگ شدید میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان رخ داده بود که هواپیماهای امریکایی نیروهای امنیتی افغانستان را حمایت هوایی می کردند.

در حمله روز گذشته تورجان یکی از افسران ارشد امنیت ملی که مشهور به جک باور بوده و همواره هم‌آهنگی میان نیروهای هوایی و زمینی را به عهده داشته است، هدف این حمله قرار گرفته و کشته شده است.

کشته شدن ۱۳۵ طالب و داعش

در رویداد امنیتی دیگر، نیروهای امنیتی افغانستان، ۱۳۵ جنگ‌جوی گروه‌های تروریستی طالب و داعش را کشته اند. بر اساس خبرنامه امنیت ملی، ۱۲۶ عضو گروه تروریستی طالبان و ۹ عضو گروه داعش، در جریان چهل و یک عملیات نظامی در نقاط مختلف افغانستان کشته شده اند. این عملیات‌ها در دو شبانه روز اخیر در نقاط مختلف افغانستان انجام شده است.

در خبرنامه امنیت ملی آمده است که در این عملیات‌ها، ۶۱ طالب زخمی شده اند، ۱۳ طالب و ۴ عضو گروه داعش و یک اختطافچی در این عملیات ها بازداشت شده اند. در جریان این عملیات ها، ۱۷ میل سلاح مختلف کشف و ضبط شده و ۱۹ فرد مشکوک نیز، بر علاوه اعضای گروه‌های تروریستی طالبان و داعش، بازداشت گردیده اند.

یک میل سلاح و ۵۷ عراده موتر سایکل نیز در جریان این عملیات ها تخریب شده است. بر اساس خبرنامه امنیت ملی، این عملیات ها، در ولایت‌های شمالی، شرقی، غربی و جنوبی راه اندازی گردیده است. ولایت کابل نیز در لیست این ولایت ها قرار دارد.

از میان ۴۱ عملیات، ۱۶ عملیات توسط نیروهای امنیت ملی، ۵ عملیات هوایی و ۲۰ عملیات مشترک می باشند که در چهل و هشت ساعت گذشته عملی گردیده است.

جلیل پویا

هم رسانی