رییس جمهور در نشست سام؛ فساد در ادارات دولتی مانند طالبان دشمن افغانستان است

۱۳ میزان ۱۳۹۶ هشدار

سومین نشست هیأت عالی‌رتبه یا “سام” امروز پنج‌شنبه رسمن با سخن‌رانی محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان آغاز شد. حاشیه این نشست از روز چهارشنبه با عنوان “تمرکز روی توان‌مندسازی اقتصادی زنان افغانستان” برگزار شد. عنوان نشست اصلی سام، “پیشرفت‌ها و دست‌آوردهای انکشاف افغانستان و آجندای اصلاحات” است.

رییس جمهور افغانستان با گشایش این نشست به امور حکومت‌داری، اصلاحات در نهادهای دولتی، مبارزه با فساد، انکشاف زیربناها و اولویت‌ها تا سال ۲۰۲۰ میلادی صحبت کرد. او گفت که اصلاحات از همه مهم‌تر است؛ ولی ” باید به طرف حاکمیت قانون هم برویم. ما باید حاکمیت قانون را نهادینه سازیم. قانون اساسی افغانستان برای ما یک ارزش بنیادی و یگانه راه برای حل اختلاف‌های داخلی ما است.”

 آقای غنی به پدیده فساد که زندگی مردم افغانستان را با تهدید مواجه ساخته هم اشاره کرد و گفت که فساد مثل طالبان دشمن افغانستان است و باید با آن مبارزه صورت گیرد. آقای غنی گفت: ” فساد مثل گروه طالبان که در مقابل مردم ما می‌جنگند دشمن ماست و به همین خاطر ما برنامه‌های اصلاحاتی را روی‌دست گرفته‌ایم. فساد نه تنها در فرهنگ ملی ما مذموم و ناپسند است، بلکه مبارزه علیه این پدیده یک وجیبه دینی و ایمانی ما است”.

او افزود که به پالیسی مبارزه با فساد حکومت وحدت ملی باور دارد و با مبارزه در برابر فساد، زمینه‌های سرمایه‌گذاری خارجی را در افغانستان فراهم می‌سازد. به گفته او در این کشور ظرفیت‌ها و منابع طبیعی کافی برای تضمین رشد اقتصادی هم وجود دارد.

سومین نشست سام برای ارزیابی اجرای تعهداتی برگزار شده است که دولت افغانستان یک سال قبل، در نشست بروکسل به جامعه جهانی تعهد کرده بود. در نشست بین المللی بروکسل، جامعه جهانی، پرداخت ۱۵ میلیارد دالر را تا سال ۲۰۲۰ به افغانستان وعده شد و در برابر آن حکومت افغانستان هم به پاسخ‌گویی در برابر این کمک‌ها، گردن نهاد.

طالبان و پاکستان

آقای غنی گفت که حدود نیمی از عمر حکومت وحدت ملی گذشته است. اما این حکومت در زمینه‌های مختلف از جمله افزایش عواید دولت، رشد فراگیر، اصلاحات، شفافیت و تخصص در قراردادها و امور زیربنایی کارهایی را انجام داده است. او گفت که حکومت‌اش در آغاز، با دو تا سه بحران بزرگ رو برو بود. بحران‌هایی که هریک چالش‌های عمده‌ای را در برابر حکومت وحدت ملی ایجاد کرده بود.

به گفته او، یکی از این چالش‌ها خروج نیروهای بین المللی از افغانستان بود که با آغاز فعالیت حکومت وحدت ملی همراه شده بود. رییس جمهور افزود که طالبان و حامیان‌شان فکر می‌کردند که با خروج نیروهای بین المللی و آغاز حکومتی نوپای وحدت ملی، می‌توانند یک‌بار دیگر پناه‌گاه‌های امن‌شان را در افغانستان ایجاد ‌کنند، اما به اثر مدیریت رهبران این حکومت، طالبان و حامیان‌اش به این هدف خود دست نیافتند.

رییس جمهور در صحبت‌های امروزش تأکید کرد که طالبان حمله‌هایی را که بالای مردم و دولت ما انجام دادند، مخالف همه معاهدات بین‌المللی و حقوق بشر است، اما نیروهای امنیتی در برابرشان مقاومت کردند. رییس جمهور باور دارد که تروریزم شکست می‌خورد. او گفت، این کار در کوتاه‌مدت ممکن نخواهد بود، اما شکست تروریزم حتمی است.

به باور آقای غنی، بسیار ناراحت‌کننده‌است که گروه طالبان و حامیان‌شان پیش‌نهاد حکومت افغانستان را از طریق گفت‌گوهای سیاسی رد کردند.  آقای غنی بار دیگر از طالبان خواست که این گروه باید: ” بجای جنگ، عشق، به جای گلوله، رای و به جای ویرانی، گفت‌وگو را انتخاب کنند.” او از پاکستان نیز خواست که برای تامین صلح و امنیت در منطقه هم‌کاری کند و با افغانستان در مذاکرات دولت با دولت اشتراک کند.

انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری

رییس جمهور افغانستان، برگزاری انتخابات‌های پارلمانی و ریاست جمهوری را در تاریخ های تعیین شده آن در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ حتمی دانست. او روی شفافیت در دو انتخابات آینده تاکید کرد و از جامعه جهانی خواست که افغانستان را در انتخاباهای پیش رو، حمایت کنند تا دموکراسی در این کشور نهادینه گردد.

رییس جهور غنی گفت که انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۸ با معیارهای لازم بین المللی برگزار خواهد شد و در این انتخابات باید صدای مردم شنیده شود و هم‌چنان دموکراسی باید نهادینه گردد. او گفت که اصلاحات انتخاباتی که روی دست گرفته شده هم‌چنان جریان دارد.

این سخن آقای غنی به نوعی پاسخ به شخصیت‌های سیاسی افغانستان است که اخیرن خواهان شفافیت در برگزاری انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ شده اند. چند روز پیش، محمد کریم خلیلی رییس شورای عالی صلح از تاخیر در برگزاری انتخابات پارلمانی به شدت انتقاد کرد. او دو سال تاخیر در انجام این کار را یک تخلف آشکار سران حکومت وحدت ملی در برابر قانون اساسی خواند.

با این حال رییس شورای عالی صلح گفت که مردم افغانستان از این  تخلف چشم پوشی کرده‌اند، به شرط آن که انتخابات وعده شده پارلمانی در تاریخ تعیین شده آن در شانزدهم سرطان ۱۳۹۷ برگزار شود. آنهم با شفافیت و سلامت کامل.

دو هفته پیش، شماری دیگر از رهبران سیاسی نیز روی برگزاری انتخابات پارلمانی و سالم بودن آن تاکید کردند. رهبران احزاب سیاسی در مراسم گرامی‌داشت از ششمین سال‌روز ترور برهان الدین ربانی در تالار لویه جرگه تاکید داشتند که در انتخابات باید اعتماد مردم افغانستان جلب شود و انتخابات باید حافظ سلامت این کشور، حافظ آرای مردم و موجب ثبات در افغانستان گردد.

حاشیه سام

نشست هیات عالی‌رتبه با حضور مقامات عالی‌رتبه افغانستان، نمایندگان نزدیک به ۴۰ کشور، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان و نمایندگان شماری دیگر از سازمان‌های بین‌المللی از روز چهارشنبه در ارگ ریاست جمهوری آغاز به کار کرد.

نشست روز چهارشنبه سام، که روی توان‌مندسازی اقتصادی زنان افغانستان تمرکز داشت، حاشیه نشست سام نام‌گذاری شد. در این نشست هم محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان شرکت داشت، اما سخنرانی نکرد. سخن‌رانان اصلی حاشیه سام، رولا غنی بانوی اول افغانستان، دینا هارپر، رییس اجرایی کانادا در امور افغانستان، پاولا پمپلانی، معاون ریاست آسیا و پاسیفیک اتحادیه اروپا بودند.

بانوی اول افغانستان، در مورد فعالیت‌ها و دست‌آوردهای عمده زنان افغانستان در سه سال اخیر معلومات داد و کمک‌های کشورهای بین المللی هم‌کار افغانستان را برای توان‌مندسازی زنان این کشور ارزنده خواند. او گفت که زنان افغانستان فعالیت‌ها در عرصه‌های گوناگون به ویژه تجارت و سرمایه گذاری را آغاز کرده اند و اکنون آماده هستند که مسوولیت‌های کلان را به عهده گیرند.

خانم غنی مشخصا گفت که سه هزار زن افغان با هم‌کاری مشترک خویش و بکارگیری توانایی‌های شان برای بهبود وضعیت آینده زنان افغانستان تلاش می‌کنند. رولا غنی روز گذشته گفت: ” زنان افغان در همه عرصه‌ها رشد کرده اند. با ایجاد شبکۀ حمایت زنان و اتاق تجارت زنان، بستر فعالیت‌ها به ویژه بستر اقتصادی به این قشر بیشتر فراهم شده است. زنان حالا روابط بیشتر با ادارات محلی و مرکزی دارند. شوراهای زنان در مشارکت با مردان در نقاط دوردست کشور ایجاد خواهد شد. حکومت در بخش آوردن اصلاحات، مبارزه با فساد، روند تدارکات و معرفی حکومت‌داری الکترونیک تلاش‌های فراوان کرده است.” با این حال، خانم رییس جمهور افغانستان گفت که هنوزهم راه زنان این کشور پرچالش است و برای توان‌مند سازی آنها راه درازی در پیش است.

دینا هارپر، رییس اجرایی کانادا در امور افغانستان هم  گفت که زنان افغانستان هنوز در زمینه دست‌رسی به مهارت‌های حرفه‌ای، منابع مالی و آموزش و صحت، با مشکلات فروانی رو برو هستند. او تاکید کرد که زنان در افغانستان هنوز هم با “تبعیض، خشونت و محدودیت دسترسی به عدالت” مواجه هستند. به گفته خانم هارپر، ازدواج پیش از سن قانونی، آزارهای خیابانی و محدودیت اشتغال هم‌چنان از چالش‌های عمده در برابر زنان هستند.

پاولا پمپلانی، معاون ریاست آسیا و پاسیفیک اتحادیه اروپا نیز گفت که زنان افغانستان مشکلات زیادی دارند. اما او دسترسی نزدیک به سه میلیون دختر به آموزش و پرورش، حضور ۲۰ درصدی دختران در مراکز تحصیلات عالی، کاهش مرگ و میر مادران و اشتغال زنان در تجارت و صنایع را از دست‌آوردهای مهم در افغانستان عنوان کرد.

خانم پمپلانی تاکید کرد که زنان افغانستان، باید دسترسی بیشتری به منابع اقتصادی و موقعیت‌های سیاسی داشته باشند وضعیت زندگی شان بهبود یابد و آن‌ها بتوانند به فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی بپردازند.

“نشست سام” از سه سال پیش هر ساله با حضور مقام‌های دولت افغانستان و نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای بررسی پیامدهای کمک‌های بین‌المللی و هم‌آهنگی بین دو طرف برگزار می‌شود.

آصف سحر

هم رسانی