حملات بی وقفه طالبان؛ استفاده از شیوه‌های داعش در موصل عراق در جنگ افغانستان

۲۷ میزان ۱۳۹۶ هشدار

جنگ‌جویان گروه تروریستی طالبان، در یک حمله گروهی و انتحاری بالای کمپ چشموی ارتش ملی افغانستان در ولسوالی میوند ولایت قندهار، ۴۳ سرباز ارتش را کشته و ۹ سرباز دیگر را زخمی کرده اند. شش سرباز ارتش در این حمله مفقود شده و تنها دو تن توانسته اند جان سالم بدر برند. این حمله حوالی ساعت دو و نیم صبح امروز پنج‌شنبه صورت گرفته است.

گروه طالبان در این حمله، یک هاموی زرهی پر از مواد انفجاری را در برابر این کمپ ارتش افغانستان منفجر کرده اند. براساس گزارش‌ها، مهاجمان گروه تروریستی طالبان پس از انفجار هاموی‌ انتحاری، بر این کمپ در ولسوالی میوند حمله کردند.

دولت وزیری سخن‌گوی وزارت دفاع ملی با تایید این خبر و آمار نشر شده می‌گوید که در این حمله، ده تن از اعضای گروه طالبان نیز کشته شده اند. به گفته وزیری، در این کمپ در ولسوالی میوند  ولایت قندهار، ۶۰ سرباز ارتش حضور داشتند و تنها دو تن از این حمله جال سالم بدر برده اند، دیگران یا کشته شده اند و یا زخمی و یا هم مفقود اند. آقای وزیری می‌گوید که فرمانده قول اردوی ۲۰۵ اتل به این کمپ رسیده و قضیه تحت بررسی قرار دارد.

حمله دوباره گروهی طالبان به ولسوالی اندر

دو روز پس از حمله گروهی طالبان بر ولسوالی اندر ولایت غزنی، که در آن سی نفر به شمول ۲۵ سرباز پولیس و پنج غیر نظامی کشته شدند، این ولسوالی شام دیروز بار دیگر صحنه نبرد سنگین میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان بود و طالبان توانسته اند بازهم تلفات شدید به نیروهای امنیتی وارد کنند.

محمد زمان فرمانده پولیس غزنی می‌گوید که در حمله دیشب طالبان بر ولسوالی اندر ۲۵ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۱۸ تن دیگر زخمی شده اند.

در همین حال قاسم دیسی‌وال ولسوال اندر میگوید که مهاجمان گروه طالبان در فاصله اندکی از مقر ولسوالی قرار دارند و بعضی از جنگجویان این گروه داخل خانه های مردم شده است. وی از حکومت مرکزی میخواهد تا سکوت‌ مرگبارش را در قبال بحران امنیتی اندر بشکند و از مردم و خاک افغانستان دفاع کند.

 فرمانده پولیس غزنی پیش از چاشت پنج‌شنبه در نشست خبری گفت که در درگیری دیشب، تلفات سنگینی بر افراد گروه طالبان نیز وارد شده است. اما به گفته او تاکنون آمار دقیقی از تلفات تروریستان در دست نیست.

 مقام‌های محلی ولایت غزنی می‌گویند که حمله طالبان این بار گسترده‌تر بود و افراد این گروه با اسلحه‌های سنگین نیز مجهز بودند. طالبان این بار مقر فرماندهی پولیس ولسوالی اندر و کندک سوم ارتش ملی را هدف قرار دادند.

افزایش حملات طالبان در ولایت‌های مختلف

دو روز پیش حمله گروهی و انتحاری طالبان بر مجتمع نیروهای امنیتی در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا هم بیش از پنجاه کشته و حدود ۲۰۰ زخمی برجای گذاشت. قربانیان این حمله را نظامیان و غیرنظامیان تشکیل می‌دادند.

در حمله گروهی دو روز پیش طالبان بر ولسوالی اندر، بیش از ۳۰ سرباز پولیس کشته و ده تن دیگر زخمی شدند. با توجه به تصاویر منتشر شده از حمله دو روز پیش، این حمله خسارات سنگینی مالی را نیز به همراه بود. از ساختمان اداری ولسوالی اندر فقط اسکلت آن باقی مانده و چندین واسطه زرهی نیروهای امنیتی نیز بصورت کامل تخریب شده است. حمله دو شنبه شب با استفاده از هاموی پر از مواد انفجاری انجام شد و بر اساس معلومات مقام‌های محلی غزنی، بیش از ۳۰۰ طالب در این حمله شرکت داشتند.

اما دو روز پس از آن حمله، اندر شاهد دومین حمله گسترده و هولناک تروریستان طالب بود. عارف نوری سخنگوی والی غزنی می‌گوید که شمار تروریستان طالب در حمله شامگاه دیروز به ۵۰۰ تن می‌رسید و آنان این بار با اسلحه های سنگین نیز مجهز بودند.

سخنگوی والی غزنی صبح روز پنج‌شنبه به هشدار گفت که درگیری میان نیروهای امنیتی و مهاجمان گروه تروریستی طالب، ساعت ۸ و نیم شب با مداخله قوت‌های توبچی و حمله هوایی کاهش یافت.

حمله این گروه به ولسوالی جغتوی ولایت غزنی

گروه تروریستی طالبان هم‌زمان حمله گروهی دیگری را بر فرماندهی پولیس ولسوالی جغتوی غزنی نیز انجام دادند. به گفته یاسین جویا ولسوال جغتو: “حمله طالبان حوالی ساعت ۸ شب گذشته از مسیر دره خوگیانی با استفاده از اسلحه‌های سبک و سنگین بر این ولسوالی آغاز شد و تا اکنون نیز درگیری‌های پراکنده ادامه دارد. در این درگیری تلفاتی بر نیروهای امنیتی وارد نشده است.”

به گفته ولسوال جغتو، در این درگیری‌ها تلفات سنگینی بر گروه طالبان وارد شده است. حمله طالبان بر ولسوالی جغتو هم‌زمان با فروکش کردن درگیری‌ها درولسوالی اندر، آغاز شده است.

اما نصیر احمد فقیری عضو شورای ولایتی غزنی می‌گوید که درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولسوالی اندر تا نیمه شب به شدت ادامه داشت و درگیری‌های پراکنده تا نیمه روز پنجشنبه نیز جریان داشته است. به گفته این عضو شورای ولایتی غزنی، شمار مهاجمان طالب در حمله دیشب بر ولسوالی اندر به حدود یک هزار نفر و در ولسوالی جغتو به ۴۰۰ نفر می رسید.

استفاده طالبان از تاکتیک‌های جنگی داعش

استفاده از هاموی‌های زرهی پر از مواد انفجاری برای هدف قرار دادن مراکز و ادارات نظامی و غیر نظامی، تاکتیکی جنگ‌جویان گروه تروریستی داعش در موصل عراق بود که در مقابل ارتش آن کشور به کار می‌بست. همین امر نیز سبب شده بود که این گروه در جنگ موصل و در برابر حمله گسترده و وسیع نیروهای امنیتی و مردمی عراق چندین ماه مقاومت نماید و باز پس گیری موصل از دست این گروه تروریستی، ماه ها به درازا کشیده شود. طالبان اکنون با استفاده از این تاکتیک به سادگی در چند قدمی هدف از پیش تعیین شده می‌روند و آنرا انفجار می‌دهند.

دو حمله قدرتمند و خونبار این گروه بر ولسوالی اندر و گردیز ولایت پکتیا و صبح امروز در ولسوالی میوند قندهار با استفاده از این تاکتیک راه اندازی شده بود. حمله تروریستی گردیز ۵۲ کشته و بیش از ۲۳۰ زخمی و حمله تروریستی طالبان بر ولسوالی اندر ۳۰ کشته و ۱۰ زخمی برجای گذاشت. در قندهار نیز این گروه ۴۳ سرباز ارتش را کشته اند. شش سرباز که تا هنوز هیچ خبری از آنها نیست، نیز به احتمال زیاد کشته شده اند.

حمله‌های گروهی و استفاده از تجهیزات سنگین تاکتیک تازه دیگری است که گروه تروریستی طالبان در روزهای اخیر استفاده می‌کنند. تاکتیک‌های که به کارگیری آن در میان افراد گروه طالبان بی پیشینه بوده اند. این شیوه  جدید حملات تروریستی طالبان، همزمان با ادعای یک عضو مجلس نمایندگان در مورد تلاش رهبر این گروه برای ایجاد هم‌آهنگی و یک جا شدن افراد گروه طالبان و جنگ‌جویان داعش در ولایت فراه، صورت می گیرد.

عثمانی فراهی نماینده فراه در شورای ملی در نشست عمومی روز چهارشنبه مجلس نمایندگان گفت که ملا هبت الله رهبر گروه تروریستی طالبان از پاکستان به ولایت فراه آمده و این‌روزها سرگرم متحد ساختن تروریستان طالب و داعش است.

مقام‌های محلی غزنی نیز تغییر تاکتیک‌های جدید طالبان را در حمله‌های اخیر این گروه تایید می‌کنند. عارف نوری سخنگوی والی غزنی به هشدار گفت که طالبان در این اواخر در گروه‌های بیش از ۱۰۰ نفری بر مناطق و ولسوالی‌های مختلف این ولایت حمله کرده اند.

آقای نوری افزود: “افراد طالبان در این اواخر در گروپ‌های بالاتر از یک صد نفری در یک مکان تجمع می‌کنند و پاسگاه‌ها و یا ولسوالی مشخصی را هدف قرار می‌دهند. طالبان با استفاده از این تاکتیک تاکنون بالای پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی‌های زنه‌خان، اندر و ده‌یک حمله کردند و در آخرین مورد این گروه تروریستی در یک گروه بیش از ۵۰۰ نفری بر ولسوالی اندر و پاسگاه‌های امنیتی اطراف این ولسوالی حمله کردند.”

تجهیزات سنگین طالبان

سخنگوی والی غزنی از کمبود تجهیزات سنگین و کمبود تشکیلات امنیتی در این ولایت سخن می‌گوید و تایید می‌کند که در درگیری‌های اخیر، طالبان از تجهیزات سنگین و پیشرفته تری بر علیه نیروهای امنیتی استفاده کرده اند.

به گفته او با توجه به میزان بالای تهدیدات امنیتی، افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی، موقعیت شاهراه‌های نمبر یک و نمبر دو، مرز مشترک این ولایت با ولایت‌های ناامن ارزگان، زابل، پکتیا، میدان وردک، لوگر و پکتیکا، تشکیلات امنیتی و دفاعی و تجهیزات سبک و سنگین این نیروها در ولایت غزنی، اندک و ناچیز اند.

 سخنگوی والی غزنی گفت: “در برخی مواقع طالبان و گروه‌های تروریستی مجهزتر از نیروهای امنیتی ما است. آنان بیشتر از نیروهای امنیتی، سلاح‌های سنگین در اختیار دارند و در کنار آن اسلحه‌های که آنان استفاده می‌کنند، نزد نیروهای امنیتی شاید کمتر باشد.”

لوای اردوی ملی در غزنی با توجه به ساحه جغرافیای گسترده و تهدیدات امنیتی بالا فقط ۵ کندک نظامی دارد، در حالی که به گفته سخن‌گوی والی غزنی، لوای اردوی ملی در پکتیکا دارای ۹ کندک و لوای خوست علی رغم تهدیدات کمتر و ساحه جغرافیایی اندک ۱۱ کندک نظامی دارد. از سوی هم به گفته آقای نوری تشکیلات نظامی و امنیتی این ولایت در این اواخر تنقیص شده و تنها از ولسوالی اندر، ۱۵۰ تشکیل پولیس محلی به ولسوالی اچین ولایت ننگرهار سپرده شده است.

نیروهای هوایی، یکی از برگ‌های برنده نیروهای امنیتی برای هدف‌گیری لانه‌های تروریستان به شمار می‌آید. اما به گفته سخنگوی والی غزنی طیاره‌های جنگی نیروهای هوایی که از ابتدای ماه سنبله تا ده روز پیش در غزنی بودند، اکنون برای چک و بررسی‌های تخنیکی به کابل فرستاده شده اند.

مداخله‌ اعضای شورای ملی ادامه دارد

روز گذشته نفیسه عظیمی نماینده مردم غزنی در شورای ملی، از مداخه شماری از نمایندگان مجلس در تعیین و تقرری‌های پست‌های امنیتی در این ولایت سخن گفت و این مداخلات را یکی از عوامل افزایش ناآرامی‌ها در این ولایت بر شمرد. سخن‌گوی والی غزنی نیز می‌گوید که این مداخه‌های غیر قانونی در گذشته گسترده بود و هنوز هم ادامه دارد.

به گفته آقای نوری مداخله نمایندگان شورای ملی در تقرری‌های پست‌های امنیتی پیوند مستقیم با افزایش ناامنی‌ها دارد. زیرا به گفته او افرادی که به سفارش آنان در پست‌های امنیتی گماشته می‌شوند، فاقد شایستگی و توانایی‌های مسلکی اند و کارها به اهل کار سپرده نمی‌شوند. با این همه اما به گفته آقای نوری بدلیل نتایج منفی تقرری‌های فرمایشی بر وضعیت امنیتی در این ولایت، در حال حاضر مداخلات در امور امنیتی نسبت به گذشته کمتر شده است.

جلیل پویا

هم رسانی