Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
استراتیژی جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان؛ این استراتیژی تکمیل کننده استراتیژی امریکا‌ برای افغانستان و آسیای جنوبی است |

استراتیژی جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان؛ این استراتیژی تکمیل کننده استراتیژی امریکا‌ برای افغانستان و آسیای جنوبی است

۴ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

اتحادیه اروپا در پی اعلام استراتیژی جدیدش برای افغانستان، از موثر بودن این استراتیژی برای افغانستان و منطقه سخن می‌گوید. اتحادیه اروپا می‌گوید که به استقلالیت و حاکمیت دولت افغانستان متعهد است و این استراتیژی برای ادامه کمک‌ها و زمینه‌های همکاری بیشتر با افغانستان روی دست گرفته شده است. این اتحادیه همچنین از جدی بودن تعهدات‌اش با افعانستان اطمینان می‌دهد. رونالد کوبیا، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان و پیری مایاودون، سفیر اتحادیه اروپا درافغانستان به روز پنج‌شنبه در کابل در یک نشست خبری حضور یافتند و هر دو پیرامون استراتیژی جدید اتحادیه اروپا برای افغانستان جزئیات ارایه کردند و به پرسش خبرنگاران در این راستا پاسخ گفتند. رونالد کوبیا نماینده ویژه اتحادیه اروپا که به تازگی وارد افغانستان شده، عصر روز گذشته با صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه افغانستان هم دیدار نمود.

او امروز در نشست خبری‌اش گفت که استراتیژی جدید آنان روی ملّت سازی در افغانستان تمرکز دارد. به گفته او، در این استراتیژی به مسایلی چون صلح و ثبات، امنیت منطقوی، دموکراسی، حاکمیت قانون، حقوق بشر، اقتصاد، برنامه‌های انکشافی، مهاجرت و حمایت از زنان در افغانستان تاکید شده است. نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، به استراتیژی جدید امریکا هم اشاره کرد. او از استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و آسیای جنوبی استقبال کرد و گفت که اتحادیه اروپا از هر تلاشی که برای صلح و ثبات افغانستان صورت گیرد، حمایت می‌کند. رونالد کوبیا دو استراتیژی جدید امریکا و اتحادیه اروپا را که در فاصله‌های زمانی اندک برای افغانستان اعلام شده اند، تکمیل کننده یک‌دیگر خواند. دو استراتیژی‌ای که به گفته او می‌توانند تمام فعالیت ها را هم‌آهنگ کنند.

او گفت: ” ما با امریکا روابط نزدیک و عمیق داریم. به همین ملحوظ بعد از اعلام استراتیژی جدید امریکا، اتحادیه اروپا هم برای افغانستان استراتیژی جدیدی را اعلام کرد. این دو استراتیژی جدید، مشترکات زیادی دارند. این دو استراتیژی تکمیل کننده هم‌دیگر اند و تمام فعالیت‌ها را هم‌آهنگ می‌سازند”. وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز ده روز پیش استراتیژی جدید این اتحادیه در قبال افغانستان را اعلام کردند.

اما استراتژی جدید امریکا برای افغانستان، دو ماه پیش در آخر ماه اسد سال روان خورشیدی اعلام شد. در این استراتژی، حضور امریکا در افغانستان ضروری خوانده شد، چرا که به گفته دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، خروج نظامیان امریکایی از افغانستان باعث قدرت گیری گروه‌های هراس افگن خواهد شد. آقای ترامپ در  سخنرانی‌ای که استراتیژی جدیدش را برای افغانستان و آسیای جنوبی اعلام کرد، گفت که آمریکا به هم‌کاری با دولت افغانستان ادامه می‌دهد، اما تعیین سرنوشت این کشور در اختیار مردم آن است.

ایجاد اجماع برای صلح افغانستان

نماینده ویژه اتحادیه اروپا تاکید کرد که هم‌راه با سفیر این اتحادیه، برای اجرای استراتیژی جدید اتحادیه اروپا کار می‌کنند. او آوردن صلح و تامین ثبات در افغانستان را از اهداف دیگر این استراتیژی خواند. رونالد کوبیا افزود که مردم باید به این نتیجه برسند که صلح یک روزی آمدنی است. به گفته او، وقتی مردم به این باور برسند، صلح هم خواهد آمد. او اما گفت که برای رسیدن به این باور، باید ابتکارات وسیعی در خصوص حقوق بشر، دموکراسی، توسعه و اقتصاد مردم افغانستان انجام شود. آقای کوبیا گفت که او ماموریت دارد تا برای آوردن صلح در افغانستان با تمام کشورهای همسایه، منطقه و  کشورهای دور که در امور افغانستان دخیل اند، گفت‌گو کند و در این راستا یک اجماع ایجاد کند. او گفت که اتحادیه اروپا از پروسه کابل که نشست اولی آن در ماه جوزای گذشته در کابل برگزار شد حمایت می‌کند. به گفته او، نشست بعدی “پروسه کابل” هم طی هفته های آینده در همین شهر برگزار خواهد شد. او با اشاره به نشست گذشته پروسه کابل گفت که اتحادیه اروپا به استقلالیت و رهبری افغان‌ها احترام می‌گذارد و از گفت‌وگوهای صلح با مدیریت افغان‌ها هم حمایت می‌کند.

نخستین نشست پروسه کابل، با اشتراک بیش از بیست و پنج کشور و برخی نهادهای بین‌المللی در هجدهم ماه جوزای سال روان خورشیدی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان دایر گردید.  محورهای اصلی این نشست را صلح، امنیت و مبارزه با تروریسم تشکیل می داد.

اتحادیه اروپا و پاکستان

نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، در صحبت های امروزش به پاکستان هم اشاره داشت. او گفت که پاکستان، کشور همسایه افغانستان است و او در جریان تلاش‌هایش برای آوردن صلح در افغانستان با این کشورهم گفت‌وگو خواهد کرد. او ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای او در این خصوص نتیجه‌ای خوب داشته باشد. آقای کوبیا افزود که هر کشوری در تامین صلح و ثبات در افغانستان منافعی دارند و پاکستان هم نیاز دارد که یک کشور باثبات باشد. او به گونه غیر مستقیم با خطاب به پاکستان گفت که: ” کشورها بجای تخریب یک‌دیگر، باید همکار هم باشند”.

رونالد کوبیا به رشد تروریزم در افغانستان و قدرت‌مند شدن گروه تروریستی داعش هم اشاره کرد. اما او گفت که این اتحادیه در برابر این گروه مبارزه خواهد کرد، فرقی نمی کند در هرجایی که باشد، افغانستان یا نقاط دیگر جهان. چرا که مبارزه با تروریزم یکی از اهداف اساسی اتحادیه اروپا  است. او افزود که در جریان این ماموریت‌اش، تلاش می‌کند تا منافع مشترک کشورها را پیدا کند و با استفاده از این منافع مشترک، مبارزه در برابر تروریزم را کارآ تر بسازد.

مبارزه در برابر تروریزم در حالی مطرح می‌شود که اخیرن وزیر خارجه امریکا  فهرست ۷۵ تروریست را به پاکستان سپرده‎ و خواهان تحویل آنان از پاکستان شده است. این فهرست در سفر دو روز پیش ریکس تیلرسن وزیر خارجه امریکا به اسلام آباد، ارایه شده است. خواجه محمد آصف، وزیر خارجۀ پاکستان با اعلا این موضوع گفته است که در این فهرست، نام سراج الدین حقانی، رهبر شبکۀ حقانی نیز شامل است. وزیر خارجه پاکستان افزوده است که بسیاری از نام‌های شامل در این فهرست مربوط طالبان افغانستان استند و در آن نام شهروندان پاکستانی، حتا نام حافظ سعید که امریکا در بدل گرفتاری اش، ده میلیون دالر جایزه تعیین کرده است، شامل نیستند.

اکسپرس تربیون پاکستان، اما گزارش داده که وزیر خارجه پاکستان در واکنش به این فهرست همتای امریکایی اش گفته که طالبان از  کنترل پاکستان خارج شده و این کشور اکنون همانند گذشته بالای این گروه نفوذ ندارد. این گزارش به نقل از خواجه آصف می‎‌گوید که پاکستان طالبان را حمایت نمی‌کند و این گروه دیگر به حمایت پاکستان ضرورت ندارند. او بدون نام بردن کشوری گفته است که کسانی دیگری آنان را حمایت می کنند. پاکستان همچنین ادعا دارد که شمار زیادی از کسانی که در پاکستان دست به فعالیت‎های تروریستی می‎زنند، در افغانستان فعالیت دارند. این ادعا اما بارها از سوی حکومت افغانستان رد شده است.

این سفر ریکس تیلرسن دو ماه پس از اعلام استراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و کشورهای آسیای جنوبی انجام شد. پیش از سفر آقای تیلرسن گزارش‌هایی به نشر رسید که او حامل پیام‌های جدی و اساسی امریکا برای پاکستان است. در استراتژی جدید امریکا برای افغانستان، بالای پاکستان فشارهایی وارد شده است. دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا گفته است که دیگر نمی‌تواند در قبال حضور گروه‌هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند. به گفته آقای ترامپ، آمریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته، ولی آنها به گروه‌هایی که عوامل بی‌نظمی و خشونت هستند، پناه‌گاه‌های امن داده‌است.

آصف سحر

هم رسانی