معلومات جنگ افغانستان که زمانی همگانی بود، در گزارش نظامیان ایالات متحده سانسور شده است

۱۳ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

به اساس آخرین گزارش نهاد ناظر بر مصارف کمک‌های امریکا در افغانستان یا سیگار، فرماندهی نظامی آمریكا در این کشور تصمیم گرفته است كه موارد کلیدی مرتبط به افزایش تعداد نیروهای امنیتی افغانستان را که در گزارش‌های نظامی منتشر می‌شود، پنهان نگهداشته و آن را به درخواست مقام‌های افغانستان طبقه بندی می‌کند.

این اقدام ابعاد پیش‌رفت نیروهای امنیتی افغانستان و کمک‌های ۱۲۰ میلیارد دالری امریکا را که از ابتدای جنگ برای بازسازی افغانستان مصرف شده و اکنون در محور استراتیژی جدید دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا قرار دارد، مورد سو ظن قرار می‌دهد. افغان‌ها با حمایت نظامیان آمریکایی و متحدان ناتو، خود مسئولیت دارند که در سال‌های پیش‌رو جنگ علیه طالبان را به پیش ببرند.

در میان جزییاتی که در این گزارش مخفی نگهداشته می‌شود، شمار کشته شده‌ها، زخمی‌ها و گزارش از وضعیت تجهیزات و وسایط در صفوف نیروهای ارتش و پولیس افغانستان است. جان اف. ساپكو، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان كه اخیرا گزارشی را در این مورد نشر کرده می‌گوید:” افغان ها، طالبان و حتی ارتش امریکا می‌دانند که چه اتفاق می‌افتد، تنها کسانی که دراین مورد نمی‌دانند، آن‌های اند که هزینه این جنگ را می‌پردازند.”

سرهنگ تام گرسبک، سخن‌گوی نيروهای آمريكايی در افغانستان، از تصميم طبقه بندی اطلاعات دفاع كرده می‌گوید كه اين تصمیم به درخواست دولت افغانستان صورت گرفته است. آقای ساپکو می‌گوید: “دولت معمولا خبرهای خوب را طبقه بندی نمی‌کند. من نمی‌خواهم هیچ بوروکرات بی نام و بی نشان افغان، به مالیه دهندگان آمریکایی بگوید که آن‌ها باید چه را بدانند. “

این معلومات در گذشته تنها یک‌بار در سال ۲۰۱۵ طبقه بندی شده است. درآن زمان دولت اوباما سعی داشت جنگ را در افغانستان در مجموع پایان یافته به تصویر بکشد. آن زمان، در حالی که گروه طالبان حضور خود را در سراسر افغانستان گسترش می‌دادند، مقام‌های افغان استدلال می‌کردند که نشر این ارقام جان سربازان خارجی و افغان را به خطر می‌اندازد.

اداره بازرسی ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان از سال ۲۰۰۸ به  این‌سو، معلومات مربوط به بازسازی و نظامی افغانستان را گزارش می‌کند؛ اما اطلاعاتی که در گزارش اخیر این نهاد، طبقه بندی شده خوانده شده، در گذشته دراختیار مردم قرار می‌گرفت.

این‌بار در حالی ارقام مخفی نگهداشته می شود که آقای رییس‌جمهور ترامپ به منازعه دامن زده  و دستور اعزام هزاران نظامی تازه نفس را به افغانستان صادر کرده است، عملیات‌های شبه نظامی سی آی ای گسترش یافته و برحجم حملات هوایی که پس از ۲۰۱۲ کمتر دیده شده، افزوده شده است؛ اما تلاش می‌شود که اطلاعات در این مورد مخفی بماند.

گزارش آقای سوپکو شامل ۹ پرسش است-که در گذشته به طور علنی به آنها پاسخ داده شده است و اکنون این پرسش‌ها به شمول رقم دقیق نیروهای امنیتی افغانستان، ویرایش شده است. اطلاعاتی که طبقه بندی شده‌اند، شامل تلفات نیروهای ارتش و پولیس افغانستان در میدان‌های نبرد می‌شود که با طالبان و ستیزه جویان دولت اسلامی(داعش) در این کشور می‌جنگند.

در گزارش بازرس ویژه امریکا آمده که از ابتدای سال جاری تا ماه می، ۲۵۳۱ نظامی افغان کشته و۴۲۳۸ تن دیگر زخمی شده اند  این گزارش به نقل از پنتاگون افزوده که تلفات نیروهای امنیتی افغان، پیوسته در حال افزایش است. مجموع این‌ها یکی از واضح‌ترین نشانه‌های شدت جنگ است.

در سراسر سال گذشته بیش از ۶۷۰۰ سرباز امنیتی کشته و حدود ۱۲۰۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

در گزارش بازرس ویژه امریکا آمده است که افزایش شمار تلفات می‌تواند به روحیه نظامیان و هم‌چنین تلاش‌های دولت بر جذب نیروهای تازه به ارتش حدودا ۳۳۰۰۰۰ هزار نفری تاثیر بگذارد. ترک خدمت یک معضل دایمی دیگر در ارتش افغانستان بوده، هرچند که آمارهای بین جنوری تا مارچ نشان می‌دهد که این مشکل کاهش یافته است.

بررسی‌های ماه اپریل نشان می‌دهد که احضارات اکمالات و تجهیزات در قول اردوهای شش گانه، بزرگ‌ترین واحدهای نظامی در ارتش افغانستان هر یک با حدود ۱۸۰۰۰ نظامی از ۴۲ به ۸۶ درصد تغییر کرده است.

این ارقام در ارزیابی تلاش‌های ۱۶ سال جنگ آینده‌نما است، اطلاعاتی از قبیل شکست‌های نظامی و  پیش‌روی و گسترش شورش‌گری طالبان علی‌رغم کمبودهای تکنولوژیکی این گروه.

آقای ساپکو می‌افزاید با توجه به برخی تغییراتی که در گزارش ماه اکتوبر آمده، مشخص نیست که آیا ارتش امریکا در گزارش‌های آینده‌اش به طبقه بندی اطلاعات ادامه خواهد داد یا نه. آقای ساپکو می‌پرسد: “اگر آن‌ها {ارتش امریکا} حالا اطلاعات را طبقه بندی می‌کنند، ماه آینده چه می‌خواهند انجام دهند؟” او افزود، “این فرار لغزنده است.”

منبع: نیویارک تایمز

نویسنده: توماس گیبسن-نیفوکت

برگردان: سمندر لکاریان و بهار مهر

هم رسانی