Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
آتش سوزی‌های ویرانگر در افغانستان؛ این بار مارکیت قدیمی تیمورشاهی کابل در آتش سوخت |

آتش سوزی‌های ویرانگر در افغانستان؛ این بار مارکیت قدیمی تیمورشاهی کابل در آتش سوخت

۱۳ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

مارکیت تیمور شاهی واقع در شهر کابل صبح امروز سه شنبه در آتش سوخت. سرای تیمور شاهی یکی از مارکیت‌های قدیمی و فرسوده در یکی از پر ازدحام‌ترین جاده‌های شهر کابل قرار دارد. جاده‌ای که در رو بروی مسجد شاه دو شمشیره و جوار مقبره تیمورشاه در مرکز شهر کابل موقعیت دارد. مارکیت دو طبقه‌ای تمیور شاهی، بیشتر از بیست دکان داشت و آتش سوزی صبح امروز، ابتدا از طبقه دوم شروع شده و بیش از ۱۲ دکان تکه فروشی، لباس فروشی و کفش فروشی را به خاکستر تبدیل کرد. دکان هایی که در طبقه پایین قرار داشت، صاحبان‌اش با نا امیدی برای بیرون آوردن اموال آن تلاش می کردند.

مردم و دکان‌داران از آتش نشانی‌های کابل شکایت داشتند و همه می‌گفتند، اگر موترهای آتش نشانی زودتر به محل آتش سوزی می‌رسید، آتش سوزی مهار می‌شد. به گفته شاهدان، موترهای آتش نشانی زمانی رسید که همه دکان ها اتش گرفته بود و تمام مال های داخل دکان ها سوخته بود. همچنان آنان از دولت شکایت داشتند با وجودی‌که از همه دکان ها مالیه می گیرند، اما هیچ خدمتی را در مقابل آن انجام نمی دهند.

اما در مقابل، کارمندان آتش نشانی، برای دیر رسیدن شان، دلیلی دارند. یکی از مامورین آتش‌نشانی با عصبانیت به هشدار می‌گوید که اگر مردم راه را برای موترهای آتش‌نشانی باز کنند و اجازه بدهند تا موترهای آن‌ها، با سرعت به محل حادثه برسند،  جلوی خسارت گرفته شود.

او افزود که برخی موترهای غیر نظامی با هارن موترهای آتش‌نشانی و آمبولانس‌ها توجه ندارند و هیچ گونه حس همکاری میان مردم با آنها وجود ندارد.

اسماعیل سنگر یک تن از دکان‌داران این مارکیت که تمام اجناس‌اش سوخته با ناراحتی گفت:” تمام مال‌های این دکان‌ها سوخته که بیشتر از چهارصد و پنجصد هزار افغانی مال در دکان‌های شان بود و اکثریت دکان‌داران قرض دار بودن.”

برخی از دکان‌داران با کمال ناباوری کنار دکان‌های خود نشسته بودند و با اندوه به خاکستر شدن اموال شان نگاه می‌کردند. یکی از دکان‌داران این مارکیت پسر بچه ۱۷ ساله‌ای بود و با چشمان پر اشک می‌گفت:” بدبخت شدم، تباه شدم، خاک بر سرم شد همه مال‌هایم از بین رفت حالی چی کنم.”

مارکیت قدیمی تیمور شاهی بخشی از آثار تاریخی شهر کابل محسوب می‌شود که وزارت اطلاعات و فرهنگ اجازه نداده است که بازسازی شود و اکنون دکان‌داران این مارکیت می‌گویند، کسانی که آن روزها اجازه بازسازی ندادند، بیایند و تاوان بپردازند.

دلیل اصلی این آتش سوزی تا کنون مشخص نشده است؛ اما مأمورین آتش نشانی و دکان‌داران به این باورند که آتش سوزی در نتیجه شارتی لین برق صورت گرفته است. این در حالیست که از سال گذشته تا حال چندین بار است که مارکیت‌های کابل در آتش می‌سوزند و خسارت‌های هنگفتی را به مردم می‌رساند.

در چهاردهم اسد سال گذشته، مارکیت تجارتی اباسین زدران در منطقه کوته سنگی شهر کابل که از مراکز مهم خرید و فروش در غرب کابل بود، در آتش سوخت.

پس از آن در بیست و هشتم سنبله سال گذشته در منطقه قوای مرکز شهر کابل نیز یک سرای تخته فروشی آتش گرفت و تمامی اموال این سرای نابود شد. ۱۰ روز پیش نیز در غرب کابل آتش‌سوزی بزرگی در یک کارگاه نجاری رخ داد؛ اما به دلیل نرسیدن کارمندان آتش‌نشانی تمام دار و ندار این کارگاه خاکستر شد.

اما یک چیز همچنان مبهم باقیست. با این که بارها آتش سوزی در کابل و دیگر ولایت‌های افغانستان رخ داده است و دلیل حریق شدن اموال مردم دیر رسیدن مأموران آتش‌نشانی عنوان شده است، اما تا هنوز دولت نتوانسته است و یا نخواسته برای این مشکل راه چاره‌ای پیدا کند.

نرگس میرزایی

هم رسانی