Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
افزایش درآمد باغ وحش کابل؛ حیوانات اما گاهی روز خوش از دست بازدیدکنندگان ندارند |

افزایش درآمد باغ وحش کابل؛ حیوانات اما گاهی روز خوش از دست بازدیدکنندگان ندارند

۱۸ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

زندگی در کابل در کنار تمام سختی‌های امنیتی و مشکلات که از ناحیه فقر و بیکاری دارد، یک مشکل عمده دیگر نیز پایتخت‌نشینان را آزار می‌دهد. نبود جاهای دیدنی و یا کم بودن جاهای تفریحی. برخی از جاهای هم که وجود دارد، نبود امنیت در آن مکان‌ها مشکل دیگری است که بسیاری را می‌ترساند و شاید سبب شود که به تفریح نروند. حتا اگر بروند هم با دلهره و ترس در آن‌جا گشت خواهند زد.

در این میان، تنها جای که در مرکز شهر و بیشتر برای شماری از باشندگان قابل دست‌رس تر است، باغ وحش کابل می‌باشد. اما همین‌جا نیز هم‌واره مورد انتقاد است و از وضعیت بد و نا مطلوب حیوانات و پرندگان که در آن نگهداری می‌شوند، نارضایتی وجود دارد.

عمده ترین مشکل، محیط آلوده و نا مصؤون برای حیوانات و پرندگان است، که بیشتر این مشکلات نیز از سوی بازدید کنندگان ایجاد می‌گردد. این مساله تبدیل به درد سر بزرگی شده است. هرچند باغ وحش کابل، بسیار گسترده نیست و شماری محدود حیوانات و پرندگان در آن نگهداری می‌شوند، اما همین مکان محدود هم آن‌گونه که انتظار می‌رود، محافظت نمی‌شود و به مسایل حفظ و صحی در آن‌جا توجه نمی‌گردد.

وقتی با عزیزالله ثاقب مسوول عمومی باغ وحش کابل صحبت کردم، نخستین حرف او از آزار و اذیت حیوانات توسط بازدیدکنندگان و بی رحمی شهروندان افغانستان با این حیوانات بود که ظاهرن قابل کنترول هم نیست. آقای ثاقب داستانی را از دو سال پیش برایم باز گو کرد که چگونه شماری از افراد، یک شیر را دست و پا و کمرش می‌شکند.

یک شیر کم‌یاب که در کوه‌های پنج‌شیر، بدخشان و نورستان یافت می‌شود و شمار آن نیز خیلی کم است، به دام چند مردی می‌افتد و آنها نیز هر بلای را که دل شان شده سر این شیر بدبخت آورده بودند. او را از بام انداخته بودند، با سگ جنگی جنگ داده بودند، کمرش را شکستانده و در نهایت وقتی نیمه جان ساخته بودند، آقای ثاقب به دادش می‌رسد.

رییس عمومی باغ وحش با هم‌کارانش، توانسته بودند هفت ماه تمام از این شیر مراقبت کنند، اما در نهایت آن شیر جان باخته است. عزیزالله ثاقب به هشدار گفت: “ما تا حد امکان از او نگهداری کردیم. حتا خودم بغلش می‌کردم با هم‌کاران و برای تداوی از یک جای به جای دیگر انتقال می‌دادیم. اما در نهایت جان داد. مظلوم را هیچ حال و روز برایش نگذاشته بود بی رحم‌ها.”

شمار بازدید کنندگان رو به افزایش است

شاید یک دلیل عمده که مسوولان باغ وحش را هر سال نسبت به سال گذشته، راضی تر می‌سازد، حضور بیشتر افراد در هر سال نسبت به سال پیش است که از این باغ دیدن می‌کنند. این هم واضح است. مردم جای دیگری را ندارند که به آنجا بروند.

باغ وحش کابل اکنون امن ترین مکان برای آنها اند. اما بر علاوه آزار و اذیت حیوانات و پرندگان این باغ، یک مشکل دیگر هم است. خانواده‌ها و دختران جوان در این محل خیلی راحت نیستند. گاهی گروه سه – چهار نفری پسران جوان با هم یک جا شده، برای دختران درد سر درست می‌کنند. آنها در مواردی دختران جوان مردم را تا حدی دنبال می‌کنند که یا مجبور شوند باغ وحش را ترک کنند و یا هم سر و صدا راه بندازند.

خانواده‌ها نیز در این میان آرامش خیلی جدی ندارند. همان‌گونه که در دیگر نقاط تفریحی آرامش ندارند. در هر جای تفریحی خانواده‌ها و دختران با هزار و یک مشکل رو به رو اند. اما روی هم رفته، با وجود مشکلات و جنجال‌ها، درآمد باغ وحش کابل همه ساله به دلیل افزایش بازدید کنندگان، در حال افزایش است.

عزیز الله ثاقب رییس عمومی باغ وحش کابل می‌گوید:”در سال گذشته باغ وحش حدود ۸۰۰ هزار بازدیدکننده داشت و عاید ما نیز به ۳۳ میلیون افغانی رسیده بود. امسال باز خوب تر است. امسال در هشت ماه اول سال، شمار بازدید کنندگان ما بیشتر از تمام سال گذشته بوده است.”

در هشت ماه اول امسال، بر اساس گفته‌های آقای ثاقب، این باغ بیشتر از ۹۰۰ هزار بازدید کننده داشته است. واضح است که این آمار تا اخیر سال به مراتب بیشتر می‌شود و احتمالن هم عاید آنها دوبرابر سال گذشته  خواهد شد.

مسوولان این باغ می‌گویند، از زمان حکومت حامد کرزی به این سو، توجه زیاد به این باغ صورت گرفته است و تلاش بر این است که باغ وحش کابل، به صورت کامل خود کفا شود. رییس این مرکز نگهداری حیوانات، به هشدار گفت، به لحاظ مصارف روز مره و یک مقدار هزینه‌های اضافی، پول تکت بازدید کنندگان کافیست، اما پروژه‌های انکشافی که آنها روی دست دارند، نیاز به هم‌کاری دارد تا باغ وحش بیشتر به خود کفایی برسد و در تمام زمینه‌ها مشکلات حل گردد.

چالش‌های موجود در این باغ

در کنار یک سلسله مشکلات مالی و انکشافی، نا آگاهی مردم از قوانین باغ وحش و این که چگونه باید با حیوانان و پرندگان داخل این باغ برخورد کنند، مشکل جدی دیگر است. در یکی دو بار دیدارم از این باغ، بارها افرادی را دیدم که به نحوی تلاش می‌کردند حیوانات موجود در باغ وحش کابل را آزار بدهند و آن‌ها را بترسانند. با چوب، با سنگ و با هر ابزاری که گیر شان بیاید، در صورت فرصت حیوانات را هدف قرار می‌دهند.

هیچ دلیلی هم آن‌ها را که بیشتر نوجوانان و جوانان اند، از این کار شان باز نمی‌دارد. لذت می برند. گویا خشونت با حیونات در گوشت و خون شان نهفته است و نمی‌توانند بدون آزار دادن حیوانات، شب آرام بخوابند.

رییس عمومی این باغ نیز از این ناحیه نگران است. او می‌گوید، مردم باید بدانند با یک حیوان و یا پرنده‌ای که در قفس نگهداری می‌شوند و برای بازدید مردم به نمایش گذاشته شده اند، برخورد بد نکنند. ثاقب می‌گوید، این حیوانات و پرندگان به دلیل خوش‌حال ساختن و راحت شدن مردم در این جا به نمایش گذاشته شده اند. وظیفه اخلاقی و ایمانی ما است که همرای شان خوب رفتار کنیم.

آقای ثاقب تأکید می‌کند:” مردم کم کم باید بدانند. دیگه تا چی وقت ما برای شان بگویم که این کار را بکنن و این کار را نکنن‌. ما تا حد امکان بی نظمی‌ها را از درون این باغ کم کردیم. برعلاوه ما با آماده کردن تعدادی از کتاب‌ها برای شاگردان و محصلین کوشیدیم، که مردم را بیشتر با این فرهنگ آشنا کنیم، اما این را هم می‌دانیم که تا نهادینه شدن این فرهنگ و نوع برخورد انسانی را که ما می‌خواهیم، زمان لازم است.”

بیشتر از این حیوانات به دلیل آزار و اذیتی که شده‌اند، از نزدیک شدن انسان‌ها به آنها به شدت می‌ترسند. در حالی که در کشورهای دیگر شاید این گونه نباشد. فیلم‌های را حتا از باغ وحش کشورهای غربی می‌بینیم که خطرناک ترین و درنده ترین حیوانات یعنی شیرها، با پرورش دهنده‌گان شان، بازی می‌کنند و از آن‌ها نمی‌ترسند.

در باغ وحش کابل، هر نوع حیوانات و پرنده‌ها هم وجود ندارد. این باغ هر چند نسبت به سال‌های پیش، خیلی غنی شده است، اما هنوز هم شمار زیادی از حیوانات، پرنده‌گان و خزنده‌گانی که باید برای آگاهی بیشتر مردم به نمایش گذاشته شوند، در این جا وجود ندارند.

رییس باغ وحش کابل می‌گوید، یک مقدار از این حیوانان و پرندگان از چنگ قاچاق‌بران گرفته شده و به این باغ آورده شده اند. اما شمار بیشتر شان به عنوان تحفه به باغ وحش کابل از سوی کشورهای دیگر داده شده است و در این زمینه افغانستان با چند کشور قرار دادهای دارد، که گاهی حیوانات و پرندگانی را که افغانستان ندارد، آنها به این کشور تحفه می‌دهند.

باغ وحش کابل، در زمان پادشاهی ظاهر شاه در سال ۱۳۴۶ ایجاد شده است، اما در دوران جنگ‌های داخلی، این باغ به یک مرکز نظامی تبدیل گردیده بود و شمار زیاد از حیواناتی که در آن نگهداری می شدند، نابود شدند و یا فرار کرده بودند.

رازق اختیار بیگ

هم رسانی