Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
موج تازهء حملات انتحاری در هلمند؛ طالبان از تانک‌های زرهی در حملات شان کار می‌گیرند |

موج تازهء حملات انتحاری در هلمند؛ طالبان از تانک‌های زرهی در حملات شان کار می‌گیرند

۲۰ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

ولایت هلمند در جنوب افغانستان، به تازه‌گی شاهد حملات انتحاری قدرت‌مند طالبان است. حملات وحشت‌ناکی که اگر ادامه یابد، مردم جنگ‌زدهء این ولایت را احتمالا به فکر فرار از خانه‌های شان خواهد انداخت.

دیروز جمعه و امروز شنبه، دو حملهء قدرت‌مند با شیوه‌های جدید در ولایت هلمند، آرامش مردم را از آن‌ها گرفته است. این حمله‌ها با موترهای بزرگ مملو از مواد انفجاری به مراکز نظامیان مستقر در این ولایت بود. که در یکی از این حملات، از یک موتر باربری نوع «مازدا» استفاده شده بود. اما حملهء امروز در ولسوالی ناوه با یک «هاموی» پر از مواد انفجاری صورت گرفت.

هر بار پس از حملهء گروه طالبان، دولت افغانستان اعلام می‌کند که طالبان به دلیل شکست شان در جنگ‌های رودر‌رو، با شیوه‌های مختلف اقدام به حملات انتحاری می‌کنند. آن‌طوری که والی هلمند می‌گوید، این حملات گروه طالبان، به دلیل شکست آن‌ها در میدان نبرد می‌باشد.

آن‌چه از یک‌ونیم دهه جنگ با گروه‌های تروریستی به ویژه جنگ با گروه طالبان، تجربه شده‌است، این گروه تروریستی همواره در نوع حملات و جنگ شان با نیروهای امنیتی افغانستان تا حدی پیش قدم بوده‌اند. گروه طالبان، هر گاهی در میدان نبرد توان مبارزه رودررو را از دست بدهند، دست به حملات گروهی و انتحاری با شیوه‌های مختلف می‌زنند.

استفاده از موترهای تیز رفتار بمب‌گذاری شده، اکنون کمتر در حملات این گروه به چشم می‌خورد. نه این که نابود شده‌اند، بلکه در بیشتر حملات شان شیوه بدل کرده‌اند. مثلا استفاده‌ء موترهای باربری شهری، استفاده از تانکرهای فاضلاب شیوه‌های بوده‌است که در یکی دو سال گذشته گروه طالبان از آن کار گرفته‌اند.

خطرناک ترین این حمله‌ها نیز در کابل صورت گرفت. حمله با یک تانکر پر از مواد انفجاری در منطقهء دیپلمات‌نشین وزیر اکبر خان کابل که بیشتر از ۱۵۰ نفر را کشت.

اما در ماه‌های اخیر این گروه روش تازه‌تر و خطرناک تری را در پیش گرفته است. حمله انتحاری با «هاموی»‌های زرهی‌ که از نیروهای امنیتی افغانستان غنیمت گرفته‌اند، از روش‌های جدید تروریستان است. این گروه تانک‌های «هاموی» زرهی را پر از موارد انفجاری کرده و به مراکز نظامی نیروهای امنیتی حمله می‌کنند.

خطرناک‌ترین این حملات در ولایت پکتیا به مراکز نظامی پولیس امنیه و نظم‌عامه بود که به شمول فرماندهء پولیس این ولایت ۴۱ نفر در آن کشته شدند. هم‌زمان با آن این گروه در ولسوالی اندر با «هاموی» پر از مواد انفجاری حمله کرده که بر علاوه کشتن ۲۵ سرباز و ۵ غیر نظامی، ساختمان فرماندهی پولیس این ولسوالی را با خاک یکسان کردند.

پس از آن حملهء قدرت مند گروه طالبان در ولسوالی میوند ولایت کندهار گزارش شد که یک مرکز ارتش ملی در آن هدف قرار گرفت. این حملات گروهی و انتحاری، تلفات و ویرانی‌های گسترده‌ای را به مردم و نیروهای امنیتی افغانستان وارد کردند.

هلمند گلوگاه حملات انتحاری طالبان

حملات روز گذشته و امروز گروه طالبان، هرچند تلفات خیلی جدی نداشت، اما آن‌چه مسلم است ادامهء این نوع حملات درد سر جدی برای حکومت و غیر نظامیان برای این ولایت در حال جنگ خواهد بود که تولید و کشت تریاک عمده‌ترین دلیل تداوم جنگ تا حالا در آن بوده است.

حیات‌الله حیات والی هلمند می‌گوید در حملات جدید طالبان با آ‌ن‌که این گروه با روش‌های جدید اقدام به انجام آن می‌کنند، باز هم با شکست روبه‌رو خواهند شد. زیرا به‌گفته‌ی او نظامیان افغانستان تدابیر شدید برای مهار این حملات روی دست دارند، و همین که دو حملهء اخیر این گروه تلفاتی جدی نداشته است، نشان از تدابیر سخت نیروهای امنیتی است.

آقای حیات به هشدار گفت، گروه طالبان سه‌ماه پیش این نوع حملات شان را روی دست گرفته و در جریان ده روز ۱۸ حملهء انتحاری با موترهای بمب‌گذاری شده را تنها برای سقوط دادن ولسوالی گرشگ عملی و اجرا کردند. اما موفق نشدند.

ولسوالی گرشک در سه‌ماه پیش، برای حدود یک‌ونیم ماه، به شدت مورد حملات تهاجمی گروه طالبان بود، و این گروه در آن رشته حملات نفوذ خود را تا مرکز شهر لشکرگاه نیز رسانیده بود، اما موفق به سقوط مرکز ولایت هلمند نشدند.

اکنون والی هلمند می‌گوید، طالبان پس از این که با حملات انتحاری گسترده و تهاجمی شان موفق نشدند، اکنون از «هاموی» های زرهی پر از مواد انفجاری برای سقوط مناطق استفاده می‌کنند و جدای از هلمند به ولایت‌های دیگر نیز این دست حملات را عملی می‌کنند.

او گفت:” طالبان تاکتیک حملات انتحاری را یک‌بار دیگر روی دست گرفته‌اند، اما ما اطمینان داریم که نیروهای امنیتی در این مرحله هم دست بالا خواهند داشت، در نهایت طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی موفق نخواهند شد.”

روز گذشته طالبان با استفاده از موتر نوع «مازدا» بر کندک دوم لوای چهارم پولیس سرحدی در حوزهء سوم امنیتی لشکرگاه حمله و صبح امروز نیز این گروه قرارگاه ارتش را در ولسوالی ناوه‌ی ولایت هلمند هدف قرار داد و نظر به بزرگی حملات، تلفات نیروهای امنیتی چشم‌گیر نبود.

عطاالله افغان منشی شورای ولایتی هلمند می‌گوید، نیروهای امنیتی نباید اجازه بدهند انتحارکننده به مقصد برسد و نظامیان را در مراکز شان نابود کنند. آقای افغان تأکید می‌کند، حملات انتحاری بیشتر صدمه را به غیر نظامیان می‌زند و غیر نظامیان قربانیان اصلی این حملات اند.

منشی شورای ولایتی هلمند می‌گوید، در حمله به «کابل بانک‌نو»، بیشتر تلفات را غیر نظامیان دیدند و حتی شماری از افراد غیر نظامی در این حمله ناپدید شدند که تا هنوز اثری از آن‌ها نیست. اما آقای افغان از مردم نیز می‌خواهد با نیروهای امنیتی در این‌گونه موارد همکاری کنند. هرچند بهای همکاری با دولت در ولایت هلمند، برای غیر نظامیان بسیار سخت تمام می‌شود. این گروه دو هفته پیش، در جریان دو شبانه روز، یک جوان و یک پیر زن را به اتهام همکاری با دولت اعدام کردند.

حمله انتحاری صبح روز گذشته، یک کشته و پنج زخمی برجا گذاشت. هر چند منابع در شفاخانه هلمند، شمار زخمی‌ها را هفت نفر عنوان کردند. مقام‌های محلی هلمند تلفات حملهء امروز در ولسوالی ناوه را نیز یک کشته و پنج زخمی اعلام کردند. اما شمار زخمی‌های حادثه امروز، هشت نفر اند. طالبان مسئولیت این حملات را نیز به عهده گرفته اند.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی