Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
برگرهای مزه‌دارِ یک خبرنگار |

برگرهای مزه‌دارِ یک خبرنگار

۲۲ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

در شرایطی که عمده‌ترین نگرانی سرمایه‌گذاران و مردم افغانستان، بیرون شدن پول تاجران از افغانستان به‌دلیل ناامنی‌های گسترده‌است. خطر کردن برای ایجادِ یک کار تازه و سرمایه‌گذاری برای تجارتی حتی کوچک، در وضعیتِ کنونی برای بسیاری از شهروندان کشور قابل اجرا به نظر نمی‌رسد.

دلیل هم روشن است، مردم نمی‌خواهند سرمایه‌های شان را قمار بزنند و پول‌های را که به دست آورده‌اند، به سادگی‌ازدست بدهند.آن‌هم در شرایطی که زمینه برای سرمایه‌گذاری در کشورهای دور و ‌‌نزدیک با شرایطی مطلوب و با مالیه‌های اندک نسبت به افغانستان فراهم است.

امادراین میان کسانی نیز هستند که خطر کردند و پول‌ شان‌را خرج تجارتی کوچک نمودند. همهءاین سرمایه‌گذارها در ابتدااز کارشان و بازخوردِ مالی آن، راضی نبودند.این سرمایه‌گذاران کوچک در بخش‌های مختلف، که اکنون تبدیل به یک امید جدید برای مردم و نیروی کار در کشور شده‌اند، علاقه دارند در افغانستان باقی بمانند.

میرویس آریا خبرنگاری که اکنون به‌قول خودش برگرفروش مشهور کابل است، یکی‌از این افرادی‌ست که یک‌سال پیش در همین تاریخ دکان کوچک برگرفروشی‌اش را در کارته‌ءچهار کابل باز کرد و فعالیت‌اش را آغاز نمود.

تجارتی کوچک، اما موفق که در جریان یک‌سال بر خلاف انتظار دیگران و حتی خودش، تبدیل به یک تجارت خوب و آینده‌دار شد. نه تنها که سقوط نکرد، بل‌که در عرضِ زمانی اندک، بخش‌دوم تجارت‌اش را در یکی از نقاط گران‌قیمتِ شهر کابل در منطقه شیرپور، برروی مشتری‌هایش باز نمود.

موفقیتِ برگرمزه‌دار

رستورانت برگرمزه‌دار، فعالیت‌اش را با سرمایه‌یی اندک آغاز نمود. شمار کارمندان این رستورانت هم پنج نفر بودند. یعنی چهار نفر برادران میرویس به اضافهء خودش. وتنها یک‌نفر کارمندِ جذب شده، تمامِ نیروی کاری رستورانت برگرمزه‌دار را تشکیل می‌داد.

میرویس در نقطه‌ای از شهر کابل دست به ایجاد این کار زد که ده‌ها برگرفروشی و رستورانت‌ کوچکِ فست‌فود در آن محل فعالیت داشتند.امااو موفق‌ترین آدم در این کار شد و در مدت زمانی کم، مشتری‌های بسیار بدست آورد. یک دلیل، نوع نگاهِ متفاوت در برخورد با مشتریان و خدماتی که میرویس در برگرمزه‌دار ارائه می‌کرد، بود.

نخستین کار متفاوت این برگرفروشِ جوان که اکنون عضو خانوادهء سرمایه‌گذاران موفق درافغانستان شده‌است،انتخاب نام شرکتش، به زبان‌های محلی بود.او تمام تلاش خودرا برای برندساختنِ برگرمزه‌دار به‌خرچ ‌داد و این‌کارش هنوز ادامه دارد.

در کناراین، شیوهء بازاریابی میرویس‌آریا جدیدوناب بود.او بااستفاده از شبکهءاجتماعی فیس‌بوک، بیش‌ترین مشتری را  دستِ‌کم در میانِ نسل جوان به‌دست آورد. خانواده‌ها و کودکان شیفتهء شیوهء بازاریابی او شدند.

دیری نگذشت که مردم از چهارگوشهء شهر کابل به رستورانت کوچک برگرمزه‌دار در غرب کابل ‌آمدند و با گرفتن عکس و گذاشتن آن در فیس‌بوک، کار میرویس را ساده‌تر ساختند.

البته که تمام تلاش و توجهء رییس این برندِ تازهءبرگر در افغانستان، روی کیفیت کار، قیمت ارزان و بهداشتی بودن آن بود که تاثیرات فوق‌العاده‌ای در جذب مشتری داشت. همهءاین‌ها باعث شد، که میرویس بابازار فروشِ نه‌چندان مطلوب،اقدام به ایجاد شعبهءدوم این رستورانت با طرح‌های تازه‌تر، نماید.

توسعه برگرمزه‌دار، با ایده‌های نو

بعداز گذشت نه‌ماه فعالیت برگر مزه‌دار، به دلیل زیادبودن و دوربودن مسیرهای مشتری‌هایش،آقای‌آریا، شعبهءدومِ برگرمزه‌دار را در شیرپور کابل افتتاح کرد. شعبهء‌دومِ برگرمزه‌دار، تمامیِ سهولت‌ها را برای خانواده‌ها، کودکان به‌ویژه نسل تحصیل کردهء جوان در نظر گرفت.

میرویس در جریان نه‌ماه فعالیت، متوجه کمبودِ سرگرمی برای کودکان در هنگام برگر خوردن در میز بزرگ‌سالان شد. برای همین او در شعبهء‌دوم‌اش، میزها و چوکی‌های کوچک برای کودکان در نظر گرفت و نیز برای کودکان فضای سرگرم‌کننده طراحی نمود. به علاوهءاین برای ذهنِ‌کنجکاو و پرسش‌گرِ کودکان هم کارهای انجام داد. فضای جالب وانرژی‌زا باوسایل‌بازی کودکانه طراحی کرد و بخش خانواده‌ها را کاملا متفاوت از بخش عمومی رستورانت دیزاین نمود.

کودکان با خانواده‌هاشان در شعبهءدوم، تنها برگر نمی‌خورند حالا. آن‌ها از یک فضای جالب هر چند کوچک نیز لذت می‌برند. با فعال‌شدن بخش دوم برگرِمزه‌دار،اکنون میرویس‌آریا سی‌نفر کارمند در هر دو بخش رستورانت‌اش دارد.
به‌اضافه، در شعبهءدوم برگرمزه‌دار شما تنها با یک رستورانت طرف نیستید. در آن‌جا یک کتاب‌خانه نیز هست که درهنگام انتظار برای سفارشِ تان می‌توانید کتابی را که دوست دارید، بخوانید. جدیدترین کتاب‌های نوشته شده در افغانستان، یا کتاب‌های خوب خارجی که ترجمه و چاپِ کابل اند، در بخش‌های مختلفِ رستورانت برگرمزه‌دار برای فروش و برای خواندن به‌نمایش گذاشته شده‌اند. کاری که خیلی‌ها را به کتاب‌خوانی تشویق کرده‌است.

میرویس برای این کارش، بهای هم پرداخته. او در مقطعِ ماستری در کشورِ هندوستان درس می‌خواند، دانشگاه‌اش را رها کرد و به‌مدیریتِ تجارت‌اش پرداخت.این برای یک جوان افغانستانی، که هیچ‌چیزی جز درس خواندن او را نجات نمی‌دهد، یک قمارِ سنگین است.

اکنون خدمات رستورانت برگرمزه‌دار نیز گسترده‌تر شده‌است. ابتدا میرویس کارش را با چند نوع برگر که مخصوص برند خودش می‌شد، شروع کرده‌بود،اماحالا به مینوی رستورانت‌اش انواع قهوه،انواع شورمه،آب میوه‌های مختلف، بال‌مرغ و انواع ساندویچ نیزاضافه شده‌است.

میرویس‌آریا به هشدار می‌گوید:” برگرمزه‌دار، نخستین رستورانت بود که به صورت گسترده و چشم‌گیر در خبرها، برنامه‌ها، مطالب، بحث‌ها و نوشته‌های فیس‌بوکی در افغانستان مطرح شد.”

آقای‌آریا تأکید دارد که او با روش‌های جدید و متفاوتِ تبلیغاتی، سعی بر این نمود تا زبان گفتاری وادبیاتِ کودکانه را در متون نوشتاری-تبلیغی خوداستفاده کند و حضور کودکان‌رادر تبلیغاتِ برگرمزه‌دار پررنگ بسازد. سهم‌دادن و توجه به کودکان و یک ابتکار ناب برای نفوذ در قلب خانواده‌ها.

چیزی‌که در این رستورانت بیش‌تر تاکید می‌شود حفظِ رضایتِ پیوستهء مشتریان‌ است،  و نیز توجه جدی به بهداشت. با وجودی‌که برگرمزه‌دار از امکانات و تجهیزات زیادی برخوردار نیست،اماهم‌واره در تلاش استفاده از مصوون‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌هاست واین‌گونه باکیفیت‌ترین موادِ قابل دست‌رس در پروسسِ مواد غذایی در تهیه محصولاتِ برگرمزه‌دار بوده‌است.

کارمندانِ برگرمزه‌دار به هشدار می‌گویند که‌ارزش واحترام گذاشتن به مشتریان، اصل مهم در کارشان است و مراجعین و سفارش دهندگان با حرمت استقبال می‌شوند.این استراتیژی میرویس است و شاید عمده‌ترین دلیل موفقیت‌اش نیز باشد.

نرگسِ میرزایی

هم رسانی