حملهء انتحاری در کابل؛ داعش این‌بار هوادارنِ عطامحمدنور را هدف گرفت

۲۵ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

حدود ساعت‌یک بعد از ظهر ام‌روز پنجشنبه ۲۵ عقرب صدای انفجار قدرت‌مند ناحیه‌های شمال شهر کابل را لرزاند. یک‌دقیقه بعد گزارش شد که انفجار از یک حمله انتحاری بوده‌است. حملهء دقیق در مقابل دراوزهء خروجی هوتل عروسی‌قصرنوین در منطقهء لب‌جر خیرخانه صورت گرفته‌است. جای‌که شمار زیادی از هواداران عطامحمدنور و سران حزب جمعیت، برای تقدیر از کارکردهای قدرت‌مندترین مرد تاجیک‌تبار و رییس‌اجرایی حزب‌جمعیت‌اسلامی افغانستان، گِرد هم آمده بودند.

تا کنون کشته شدنِ ۱۰ غیر نظامی و هشت سرباز پولیس در نتیجهء این حمله انتحاری گزارش شده‌است. سیدبسام‌پاچا، فرماندهء تولی دوم حوزه‌چهارم امنیتی پولیس نیز در میان کشته‌شدگان حمله امروزی است.

وزارت‌داخلهء افغانستان شمار کشته‌های این روی‌داد را ۹ نفر به شمول دو غیرنظامی گفته‌اند. نجیب دانش سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت داخله گفته‌است که در این روی‌داد ۷ پولیس و دو غیر نظامی کشته‌شده و دو غیر نظامی زخمی شدند.

پولیس کابل نیز گفته‌است که حمله‌کننده انتحاری پس از شناسایی از سوی نیروهای‌امنیتی موادانفجاری همراهش را منفجر کرده‌است.

این حملهء تکان‌دهنده هدف‌مند به نظر می‌رسد. شاهدان عینی و افراد اشتراک‌کننده در این نشست به هشدار گفتند، انفجار آن‌قدر قدرت‌مند بود که حتی پنجره‌های هوتل به شدت آسیب دید. گرد هم‌آیی ام‌روز از سوی شبکهء سراسری جوانان اندیش‌مندِ افغانستان با عنوان “نکوداشت از نور میهن” برگزار شده بود.

گروه داعش مسوولیت این حمله را به عهده گرفت و گفته است که هدف شان سران جمعیت اسلامی افغانستان بوده‌است.

این دومین حمله است که مستقیما گِرد هم‌آیی هواداران حزب جمعیت در کابل هدف حمله انتحاری قرار می‌گیرد. پیش از این، در سیزدهم جوزای ام‌سال، سه انتحارکننده خود را هنگام نماز جنازهء سالم ایزدیار فرزند علم ایزیدیار معاون اول مجلس‌سنای افغانستان، در شمال شهر کابل انفجار دادند.

در آن حمله که حدود ساعت‌سه پس از چاشت رخ داد، دست کم ۲۰ نفر کشته شده و بیش‌تر از ۸۷ نفر دیگر زخمی شدند. در جریان این حمله، اکثر سران جمعیت به شمول عبدالله‌عبدالله رییس‌اجرایی حکومت وحدت‌ملی حضور داشتند.

جزب جمعیت اسلامی پس از آن مستقیما حکومت را به ترور هدف‌مندِ سران جمعیت متهم کرده و خواستار استعفای محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور، معصوم‌استانکزی رییس امنیت ملی و تاج محمد جاهد وزیر داخله شدند.

آن حمله اختلافات میان حزب جمعیت و حکومت را به حد نهایی اش رساند و برهان‌الدین‌ربانی رییس عمومی این حزب، رسما در مقابل حکومتی که او وزیر خارجه اش بود، قرار گرفت.

محمد‌سالم‌ایزدیار فرزند علم‌ایزدیار، در دوازدهم جوزای ام‌سال همراه با چهار اعتراض‌کننده دیگر از سوی پولیس افغانستان به گلوله بسته شد. شماری از جوانان در آن شبانه‌روز و پس از انفجار چهار شنبه خونین در منطقهء وزیر اکبرخان کابل، دست به اعتراض زده‌بودند. اعتراضی که برای چند بار پی‌هم به درگیری با پولیس انجامید و نتیجه‌اش، ایجاد جریان رستاخیز تغییر در کابل بود.

واکنش‌ها به حملهء انتحاری امروز

ارگ ریاست جمهوری حملهء امروز را دشمنی با مردم افغانستان خوانده و آنرا وحشیانه و ننگین گفته است. در اعلامیهء ارگ ریاست جمهوری آمده است که رییس جمهور غنی ضمن محکوم نمودن این عمل جنایت کارانه، هدف قرار دادن گردهم‌آیی های مدنی، مساجد، تکایا و اماکن عمومی را در مغایرت با ارزش‌های انسانی و اسلامی می‌داند.

کمیسیون‌مستقل‌حقوق‌بشر افغانستان حمله امروز را جنایت ضد بشری و یک اقدام تروریستی خوانده‌است و آن را شدیدا محکوم کرده‌است. رییس‌اجرایی این کمیسیون گفته‌است این‌گونه حملات نشان دهندهء نفرت، جهل و بربریت دشمنان مردم افغانستان و حمله بر آسایش کشور می باشد.

موسی‌محمودی رییس‌اجرایی‌حقوق‌بشر تأکید کرده‌است که این‌گونه حمله‌ها باید از سوی مردم افغانستان محکوم شود. به باور آقای محمودی آزادی اجتماعات صلح‌آمیز از حقوق‌بشری مردم افغانستان است و تهدید و حمله بر آن غیرانسانی و جنایت شنیع ضدبشری است.

کاربران در فیس‌بوک، نیز در واکنش‌های شان حکومت را زیر سوال برده و نوشته‌اند که تروریستان تنها گرد هم‌آیی های هزاره‌ها و تاجیک‌های افغانستان هدف قرار می‌دهند.

حسیب معترف از فعالان شبکه‌های‌اجتماعی با یادآوری حملات گذشته بر اعتراض‌ها و گرد هم‌آیی‌های هزاره‌ها و تاجیک‌ها نوشته است: “اگر طالب و داعش صرفا مخالفین سیاسی حکومت را مورد حمله قرار می‌دهند، پس چرا با نظام در جنگ هستند؟.”

جواد رها دیگر کاربر نوشته‌است: “حمله بر جنبش‌روشنایی، نمازگزاران و عزاداران شیعه، تشییع جنازهء یک عضو جنبش‌رستاخیز برای تغییر و هواداران عطامحمدنور گویای آن است که تروریستان گردهم‌آیی‌های هزاره‌ها و تاجیک‌ها را هدف می‌دهند. این حملات پتانسیل بزرگ تفرقه‌افگنی و دامن زدن به اختلافات قومی-فرقه‌ای دارند. برای جلوگیری و ردیابی عاملان این حملات باید جدی‌تر عمل شود، در غیر آن دیر یا زود به درگیری‌های قومی-فرقه‌ای می‌انجامد”.

در یک‌ماه اخیر گروه‌های تروریستی داعش و طالب حملات قدرت‌مندی را در ولایات مختلف افغانستان راه‌اندازی کرده و تلفات جدی را بر غیر نظامیان و نظامیان وارد کرده‌است. تنها پس از حمله به فرماندهی پولیس پکتیا تا اکنون، بیشتر از ۲۸۰ نفر در نتیجهء حملات هدف‌مند داعش و طالبان در افغانستان کشته شده‌اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی