Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
احمدزی: با موجودیت این حکومت، انتظار برگزاری انتخابات را نداشته باشید |

احمدزی: با موجودیت این حکومت، انتظار برگزاری انتخابات را نداشته باشید

۲۵ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

نجیب‌الله احمدزی رییس برکنار شده کمیسون‌مستقل‌انتخابات می‌گوید که، اشرف‌غنی رییس‌جمهور او را براساس مشوره‌های نادرست و به صورت غیر قانونی برکنار کرده‌است. آقای احمدزی روز گذشته با فرمان رییس جمهور از وظیفه اش برکنار شد.

در متن فرمان رییس‌جمهور آمده که بر اساس فیصله و مطالبهء ۲۱ عقرب سال جاری کمیسیون مستقل انتخابات نجیب الله احمدزی از وظیفه‌اش عزل شده است، و هدایت داده شده تا نهادهای مربوطه لیست نامزدان جدید را به منظور تعیین عضو جدید این کمیسیون به ریاست جمهور معرفی کنند.

این اتفاق با واکنش‌های گوناگونی روبه‌رو شد. روز گذشته آقای احمدزی در واکنش به خبرهای در مورد استعفایش از کمیسیون، به طلوع‌نیوز گفته بود که اکرم‌خپلواک مشاور ارشد رییس جمهور بر او فشار می‌آورد که از وظیفه‌اش کنار برود. اما دقایقی پس از پخش این خبر، ریاست جمهوری خبرنامه‌ء را نشر کرد که در آن گفته شده بود آقای احمدزی برکنار شده‌است.

نجیب‌الله احمدزی امروز پنج‌شنبه در نشست خبری در واکنش به این اقدام ارگ ریاست جمهوری گفت که رییس جمهور بار ها قانون‌اساسی را نقض کرده‌ و این‌بار نیز با نقض قانون‌اساسی و قانون‌انتخابات که یک سال پیش از سوی خودش توشیح شد به درخواست چند کمیشنر کمیسیون انتخابات او را برکنار کرده‌است.

بر اساس ادعای آقای احمدزی، برخی کمیشنران قوم‌گرا، گزارش‌های بی‌اساس در مورد او به رییس جمهور داده‌بود که این گزارش‌ها تا حدود زیادی در برکناری‌اش نقش داشته‌است. آقای احمد هم‌چنان به مردم افغانستان گفت، با موجودیت این حکومت، انتظار برگزاری انتخابات را نداشته باشید.

طرح مشکلات کمیسیون سبب تیره گی روابط با ارگ

نجیب‌الله احمدزی تاکید کرد، هنوز هم خود را برکنار شده نمی‌داند و بخاطر قانون شکنی‌های رییس جمهور به مردم رجوع خواهد کرد. آقای‌احمدزی هم‌چنان تیرگی روابط‌اش با ارگ ریاست جمهوری را به پیشینه‌ای طرح کردن مشکلات در درون کمیسیون‌انتخابات ربط داد و افزود که اگر زیر فشارهای ریاست جمهوری می‌رفت اکنون از وظیفه‌اش برکنار نمی‌شد.

آقای احمدزی به دنبال برکناری‌اش از ریاست کمیسیون انتخابات، به موجودیت مشکلات در درون این کمیسیون و چگونگی عمل‌کرد کمیشنران این اداره نیز اشاره کرد. به گفته آقای احمدزی این کمیشنران براساس برنامه های شرم‌آور قومی، سمتی، زبانی و مذهبی شبکه‌های مرموز عمل می‌کنند و از سوی این شبکه‌های مرموز و پرسش برانگیز بصورت مخفیانه عایداتی نیز دارند.

 به گفته او، این کمیشنران به بحث‌های مسلکی و تخنیکی و هم‌آهنگی داخلی در کمیسیون انتخابات علاقمندی ندارند. کمیشنرانی که به گفته رییس برکنار شده کمیسیون انتخابات، عمل‌کرد آنها عامل بی اعتمادی و بی ارادگی  مردم نسبت به پروسه مردم‌سالاری در افغانستان می‌شود.

برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه با کمیشنران برحال ناممکن است

آقای احمدزی هشدار می‌دهد که بنا به دلایلی برگزاری یک انتخابات شفاف و عادلانه با کمیشنران کنونی این کمیسیون ناممکن است. او از مردم خواست که انتظار برگزاری انتخابات را از حکومت فعلی نداشته باشند.

بر اساس ادعای آقای احمدزی برخی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات، بجای منافع‌ملی بر منافع‌شخصی، تیمی و قومی پافشاری دارند و هیچ‌گاهی حیثیت این کمیسیون مد نظر این کمیشنران نیست.
رییس برکنار شده کمیسیون‌انتخابات تاکید دارد که باید در قسمت گزینش کمیشنران کمیسیون انتخابات تجدید نظر شود در غیر آن برگزاری انتخابات با موجودیت کمیشنران کنونی ناممکن است.

آقای احمدزی با اشاره به فعالیت یک‌ساله‌اش به عنوان رییس کمیسیون‌مستقل‌انتخابات گفت که در این مدت با بی‌طرفی تمام کار خود را اجرا کرده و دست‌آوردهای زیادی در این کمیسیون داشته است. به ادعای آقای احمدزی او در این مدت کمیسیون انتخابات را از وضعیت منفعل به حالت انفعال آورده و کارهای که در ۱۴ سال گذشته صورت نگرفته‌بود؛ او در یک سال انجام داده‌است.

نجیب‌الله‌احمدزی، شبِ ‌گذشته در فرمانی از سوی رییس جمهور غنی بنابر خواست اعضای کمیسیون‌مستقل‌انتخابات از سمت ریاست آن کمیسیون برکنار شد. اما آن‌چه در صحبت‌های آقای احمدزی مشخص است، ممکن دلیل برکناری او بیش‌تر نفوذ اکرم خپلواک مشاور ارشد رییس جمهور باشد تا نظرِ کمیشنران‌ کمیسیون‌انتخابات.

بی باوری عمومی به کمیسیون انتخابات

آقای احمد در حالی کمیشنران کمیسیون‌انتخابات را به قوم‌گرایی و عدم توانایی برگزار کردن انتخابات متهم می‌کند، که در یک‌ماه گذشته، جریان‌های مختلف سیاسی بارها خواستار لغو کمیسیون‌های انتخاباتی شده و تأکید دارند که اعضای جدید برای کمیسون‌های انتخاباتی معرفی شوند.

روز یک شنبه ۲۱ عقرب، تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان ادعا کرد که اطرافیان رییس‌جمهور و رییس‌اجرائی در صدد بحرانی کردن روند انتخابات آینده اند و در ده‌ماه گذشته با ایجاد سناریوهای مختلف، زمان را هدر دادند.

رییس تیفا که روز یک‌شنبه در برنامهء شریک‌سازی طرح‌های این نهاد با کمیسیون‌های انتخاباتی صحبت می‌کرد، خاطر نشان کرد که آن‌ها شدیدا نگران انتخابات و روند دموکراسی در افغانستان است. نگرانی‌های که بعضا مداخلات اطرافیان رییس جمهور آن را ایجاد کرده‌اند.

پیش از این نیز انتقادات و پیشنهاداتی در خصوص برگزاری انتخابات از سوی برخی نهادها و احزاب سیاسی به حکومت و یا هم کمیسیون‌های انتخاباتی شده بود. در آخرین مورد حزب محاذ ملی خواهان برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه شده‌بود.

 

قبل از این گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی که چند ماه پیش از جنگ دست کشیده به روند صلح پیوسته است، از ادامهء تلاش‌ها برای به تعویق انداختن انتخابات ابراز نگرانی کرده و تاکید نمود که انتخابات پیش‌رو باید در زمان تعیین شده برگزار شود. این حزب سیاسی – جهادی پیش از آن طی مراسمی برنامه‌ها و پیشنهاداتش را با کمیسیون‌های انتخاباتی شریک ساخته بود.

اما پیش‌تر از آن، عطا محمد نور والی بلخ در هرات  خواستار لغو کمیسیون‌های انتخاباتی شده‌بود. آقای عطا هشدار داده‌بود که اگر حکومت به خواست آن‌ها توجه نکند، باید سقوط داده شود.

در کنار عطامحمدنور، جریان سیاسی محور مردم افغانستان برای چند بار خواستار لغو کمیسون‌های انتخاباتی شده بودند. ناتوانی کمیسیون‌ها در برگزاری انتخابات و مستقل نبودن این نهادها از عمده دلایلی بودند که جریان سیاسی محور مردم افغانستان بر برکناری کمیشنران کنونی کمیسیون‌های انتخاباتی تأکید دارند.

جلیل پویا 

هم رسانی