هشت مرکز پروسس مواد مخدر در هلمند نابود شده‌است

۲۹ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

دفتر ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید که شب گذشته ۸ مرکز عمدۀ پروسس موادمخدر در حمله نیروهای‌هوایی ارتش نابود شده است. دفتر ریاست جمهوری در خبرنامۀ گفته که شب گذشته، برای نخستین‌بار، عملیات محو منابع پروسس مواد مخدر با پشتیبانی مأموریت حمایت قاطع، آغاز شده‌است که تمرکز عمدۀ این عملیات در مرحلۀ کنونی، بالای ولایت‌هلمند به ویژه ولسوالی های سنگین، موسی قلعه، کجکی و نوزاد می‌باشد.

دفتر ریاست‌جمهوری در این اعلامیه گفته که صلح و ثبات در افغانستان نیازمند مبارزۀ جدی با اقتصاد جرمی، تولید، پروسس و ترافیک مواد مخدر می‌باشد و مواد مخدر یکی از منابع عمدۀ تمویل جنگ و تروریزم در این کشور محسوب می‌شود.

در اعلامیه ارگ آمده که “حکومت‌افغانستان باتوجه به این روی‌کرد که بدون مبارزه با اقتصاد جرمی، تأمین صلح و ثبات دشوار خواهد بود، تصمیم و تدابیر جدی را برای هدف قراردادن منابع پروسس مواد مخدر روی‌دست گرفته است تا همۀ مراکز پروسس و تجارت مواد مخدر در کشور، نابود شود.” دفتر ریاست‌جمهوری، جنگ کنونی را جنگ مواد مخدر خوانده و گفته که این پدیده منبع اساسی تمویل طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی به‌شمار می‌رود.

با این حال، جنرال نیکلسون فرمانده عمومی حمایت قاطع در افغانستان در نشست خبری امروز در کابل گفت، مواد مخدر عمده‌ترین منابع تمویل طالبان و ادامه جنگ در افغانستان است. او تأکید که قاچاق تریاک تبدیل به بزرگ‌ترین منابع تمویل این گروه شده‌است و رهبران تروریستان با پول‌های به دست آمده از قاچاق تریاک، زندگی مجلل در بیرون از مرزهای افغانستان دارند.

جنرال نیکلسون گفت، درآمد ناشی از مواد مخدر تولید شده در افغانستان سالانه به بیشتر از ۶۰ میلیارد دالر می‌رسد و از این میان حدود ۲۰۰ میلیون دالر آن به حساب های رهبران گروه های طالبان واریز می‌شود. این جنرال امریکا گفت، ۸۵ درصد تروریستان از درآمد مواد مخدر تمویل می‌شوند.

نیکلسون تأکید کرد که در جریان نود روز اخیر، صلاحیت‌های بیش‌تری برای نیروهای‌امریکایی مستقر در افغانستان داده‌شده است که در بخش‌های بیش‌تر اقدام به عملیات‌های نظامی بزنند. او گفت آن‌ها در کنار مردم افغانستان و نیروهای امنیتی افغانستان هستند و در تمام بخش‌ها به صورت مشترک با نیروهای امنیتی افغانستان مراکز اصلی تولید و قاچاق مواد مخدر را نابود خواهند کرد.

ادامه عملیات های ارتش در جریان زمستان

با این حال، وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که شرایط جنگ به نفع نیروهای امنیتی تغییر کرده‌است و نیروهای‌امریکایی نیز شبکه‌های تروریستی را با قدرت تمام هدف قرار می‌دهند.

جنرال محمدشریف‌یفتلی، رییس‌ستاد‌ارتش‌فغانستان امروز در کابل در یک کنفرانس خبری گفت، نیروهای‌امنیتی در جریان عملیات‌های شان، از پنج نوع تکنیک هوایی در مقابل تروریستان استفاده می‌کنند. آقای‌یفتلی افزود، ارتش نبرد شان را با گروه‌های تروریستی در جریان زمستان نیز ادامه می‌دهند.

آقای یفتلی گفت، طالبان راهی دیگری ندارند. یا به پروسه صلح یک‌جا شوند، یا تسلیم شوند و یا هم کشته خواهند شد. این جنرال ارشد وزارت دفاع هم‌چنان گفت مبارزه آن‌ها با طالبان و تروریستان در تمام بخش‌ها ادامه دارد و در کنار هدف قرار دادن جنگ‌جویان این گروه، منابع تمویل آن‌ها را نیز نابود خواهند کرد.

آقای یفتلی تأکید کرد که در جریان سال جاری تا کنون ۲۳۴۳ عملیات از سوی پولیس مواد مخدر برای نابودی مواد مخدر که عمده‌ترین منابع تمویل طالبان شمرده می‌شود، صورت گرفته‌است. او گفت که ۶۰ درصد منابع مالی طالبان را در ولایت‌هلمند مراکزی تأمین می‌کردند که تنها شب گذشته از سوی نیروهای‌امنیتی با کمک نیروهای‌خارجی نابود شده‌اند.

رشد سرسام‌آور کشت و تولید تریاک

این درحالی‌است که هفتۀ پیش وزارت مبارزه با مواد مخدر، آمار نجومی را از افزایش کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان ارائه کرد. رقم تکان‌دهنده‌ی که گویای عمق فاجعه کشت و تولید کوکنار و تریاک در افغانستان و ناتوانی دولت در کنترل این مواد بود.

براساس یک‌سروی تازه وزارت مبارزه با مواد مخدر کشت کوکنار در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به سال گذشته ۶۳درصد افزایش یافته و کشت این گیاه غیر قانونی ۳۲۸ هزار هکتار زمین را احتوا می‌کند. این سروی با همکاری دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در مورد کشت مواد مخدر در افغانستان انجام شده‌است.

بر اساس این سروی ۹۷ درصد مزارع کوکنار افغانستان در زون‌های جنوب، غرب، شمال و شرق که دارای تهدیدات بالای امنیتی می‌باشند، صورت گرفته‌است. این سروی نشان می‌دهد که در سال جاری میلادی به‌صورت تخمینی ۹ هزار متریک تن تریاک در افغانستان تولید شده که با توجه به آمار مربوط به سال گذشته ۸۷ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

میانگین حاصلات تریاک در افغانستان در سال جاری نیز ۲۷٫۳۲ کیلوگرام در هر هکتار زمین تخمین شده که این نیز ۱۵ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. افغانستان در حال حاضر در صدر تولیدکنندگان مواد مخدر در جهان قرار دارد و بر اساس آمارها بیش از ۹۰ درصد مواد مخدر جهان در این کشور تولید می‌شود.

افزایش شمار معتادین

گسترش ناامنی در برخی از مناطق تحت تسلط گروه‌های تروریستی، تبانی مافیای مواد مخدر با گروه‌های تروریستی، نبود منابع کافی مالی و تخنیکی و کاهش کمک‌های جامعه جهانی در امر مبارزه با مواد مخدر، کمبود نیروهای امنیتی به منظور جلوگیری از کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر و عمل‌کرد ضعیف برخی از مسئولان محلی، عمده‌ترین دلایل داخلی گسترش کشت تریاک در افغانستان عنوان شده‌است.

در کنار ناامنی و دیگر مشکلات، اعتیاد و روآوردن مردم به خصوص جوانان به مواد مخدر، یکی از مشکلات اساسی است که کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان در پی داشته‌است. براساس آمارهای موجود شمار افرادی که در افغانستان از مواد مخدر استفاده می‌کنند به بیشتر از ۳ میلیون ۶صد هزار نفر می رسند.

براساس گزارش‌ها از جمع این افراد معتاد که در افغانستان از مواد مخدر استفاده می‌کنند، نزدیک دو میلیون نفر آن‌ها معتادموادمخدر اند و ۱.۶ میلیون نیز یا به‌صورت تفریحی از مواد مخدر استفاده می‌کنند یا این‌که در محل زندگی آنها مواد مخدر مصرف می‌شود که آنان نیز از این کار متاثر اند. و تکان‌دهنده‌تر این‌که نزدیک ده‌درصد از معتادان افغانستان زنان هستند و بیش از ۳۰ درصد آن‌ها را کودکان تشکیل می‌دهند.

چلیل پویا

هم رسانی