مردان ناشناس به صورت دو بانوی جوان در هرات تیزاب پاشیدند

۳۰ عقرب ۱۳۹۶ هشدار

صبح‌وقت ساعت ۶، یکتا و فرشته دو بانوی جوان، زمانی‌که از خانه به سمت کورس‌زبان در حرکت بودند، هدف حمله مردان ناشناس قرار گرفتند. این دو بانو که با هم خواهر اند، در منطقه گردۀ‌ پارک‌‌ترقی‌هرات هدف اسید پاشان هراتی قرار گرفتند و راهی شفاخانه شدند.

فرشته حدود ۲۴ سال سن دارد و خواهرش یکتا نیز ۲۲ ساله است. آن‌ها دختران امین‌الله احمدی، از فعالات‌مدنی‌هرات در غرب افغانستان اند. مردی‌که اکنون زیر نظر نیروهای‌امنیتی و کشفی به دلیل تهدیداتی که متوجه‌اش است، زندگی می‌کند.

امین‌الله احمدی به هشدار می‌گوید:” ۷۰ روز پیش از سوی استخبارات فرماندهی‌پولیس هرات به من خبر دادند که از سوی گروه‌های شناسایی شدی و قرار است ترورت کنند. استخبارات قوماندانی به اساس مکتوبی که گویا از مرکز به آنها رسیده بود، به من از احتمال ترورم خبر داده بودند.”

آقای‌احمدی تا در جریان هفتاد روز گذشته، تنها سه‌بار به‌دلیل بیماری قلبی که دارد در حالی که نیروهای‌امنیتی هرات از او محافظت می‌کردند، از خانه بیرون شده و بقیه همیشه وقت به درخواست بخش استخباراتی پولیس‌هرات هم‌واره در خانه بوده‌است.

او گفت:” نهادهای‌امنیتی برایم در مورد این‌که خانه‌ام نیز زیر تهدید است، چیزی برایم نگفته‌اند.”

امین‌الله احمدی از منتقدان سرسخت دولت در حوزه‌غرب‌افغانستان است. او هم‌واره در رسانه‌ها از جمله بی‌بی‌سی از دولت و کشورهای همسایه انتقاد کرده‌است. این فعال مدنی – سیاسی در هرات می‌گوید: احتمالا انتقادهایم برای کسانی که آن‌ها را نقد می‌‍کنم، سنگین تمام شده‌باشد و تلاش کردند به دخترانم آسیب برسانند.”

آقای‌احمدی گفت، از چند روز به این‌طرف دخترانش هنگام بیرون شدن از خانه، متوجه افراد مشکوکی بودند که آن‌ها را دنبال می‌کردند. او می‌گوید پولیس را در جریان این امر قرار داده بودند اما نیروهای‌امنیتی برای تأمین امنیت دخترانش کاری نکرده‌اند.

احمدی در سال ۱۳۹۴ نیز مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفته و زخمی شده‌بود. او تأکید دارد که تا حال عاملان آن روی‌داد شناسایی نشده‌است.

پولیس تحقیقات‌اش را آغاز کرده‌است

با این‌حال، محمدرفیق شیرزی سخن‌گوی شفاخانه حوزه‌وی هرات می‌گوید: تا هنوز نوع مواد سوزنده‌ء که بر صورت یکتا و فرشته پاشیده‌شده مشخص نگردیده‌است. این دو دختر اکنون در شفاخانه حوزوی هرات زیر مداوا هستند. چهره هر دو ب‌گونه سطحی تخریش شده و  آسیب جدی به صورت آنان نرسانده‌است.

فرشته‌احمدی به هشدار می‌گوید:” از یک هفته به این‌طرف گاه گاهی یکی را می‌دیدم که دنبال مان می‌کند. صورتش با شال گردن پوشیده بود. از این مساله به پدرم و شوهرم گفتم. پولیس نیز در جریان بود، اما امروز به ما حمله کردند.”

پولیس هرات از آغاز تحقیقات در این مورد خبر می‌دهد. سید احمد محمدی سرپرست بخش مطبوعاتی پولیس ‌هرات به هشدار  می‌گوید: “پولیس تحقیقات‌اش را برای روشن شدن و شناسای عاملان این حادثه آغاز کرده‌است. ما به‌زودی به نتایجی دست خواهیم یافت.”

یکتا احمدی خواهر کوچک‌تر، از شاعران‌جوان هرات است. او عضو انجمن‌ادبی هرات نیز می‌باشد. فرشته خواهر بزرگ‌تر او از رشته حقوق فارغ شده‌است و ازدواج کرده‌است.

از آغاز سال روان خورشیدی تا کنون این دومین مورد اسید پاشی در ولایت‌هرات است که در شفاخانه حوزوی‌هرات ثبت شده‌است. ۲ ماه پیش، مردان ناشناس، بر روی دو جوان ورزش‌کار که به سمت ورزش‌گاه‌شان می‌رفتند، اسید پاشیده و فرار کردند.

هرات از ولایات به شدت سنتی و ناامن در غرب افغانستان‌است. این ولایت هر چند نامش با فرهنگ و هنر گره خورده‌است، اما اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در این ولایت در بخش‌های مختلف رخ داده‌است، از یک فاجعهء خطرناک حکایت دارد که دامن‌گیر باشنده‌گان این ولایت شده‌اند.

جدای از حضور گروه‌های تروریستی، مولوی‌های تند رو دینی بزرگ‌ترین مانع بر سر راه فعالیت‌های مدنی و آزادی خواهانه در این ولایت هستند. ام‌سال حتی تلویزیون خصوصی طلوع نتوانست برنامه ستاره‌افغان در ولایت‌هرات در جای که قرار بود، برگزار کنند. این برنامه در میدان‌هوایی‌هرات و در فضای باز برگزار شد.

زنان و دختران جوان به‌ویژه به‌دلیل فضای حاکم سنتی، با مشکلات جدی در این ولایت رو‌به‌رو اند.

نقیبه بارکزی

هم رسانی