بنیاد انتخابات شفاف: حکومت نمی‌خواهد انتخابات برگزار شود

۶ قوس ۱۳۹۶ هشدار

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، حکومت وحدت ملی اراده سیاسی برای برگزاری انتخابات پارلمان ندارد. نعیم ایوب‌زاده رییس تیفا یا بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می‌گوید، سران حکومت و اطرافیان رییس جمهور غنی در کار کمیسیون انتخابات دست اندازی و مداخله می‌کند.

او حکومت را متهم به بحران مدیریتی کرده تأکید دارد که برکناری تنها رییس این کمیسیون را کار خلاف قانون می‌داند.

پیش از این نیز نهادهای ناظر بر انتخابات و جریان‌های سیاسی منتقد حکومت، این کار را خلاف قانون عنوان کرده و حکومت را متهم به مداخله در امور داخلی و کاری کمیسیون‌های انتخاباتی کرده‌بودند.

آقای‌ایوب‌زاده می‌گوید که کار دوباره کمیته گزینش غیر قانونی است و در صورت بروز هر گونه مشکلات در انتخابات آینده، آن‌ها مسوول می‌باشند. پیش ازین و پس از برکناری نجیب‌الله احمدزی از ریاست کمیسیون مستقل انتخابات، رییس جمهور غنی در حکمی گفته بود که کمیته گزینش قبلی، فرد دیگری برای جای‌گزینی عضو جدید انتخابات به ریاست جمهوری معرفی کند.

آقای ایوب‌زاده گفت، حکومت هم‌واره در پی سرکوب حلقه‌های سیاسی است و به جای تلاش برای آوردن اصلاحات در کارهای دولتی، دست به خفه‌کردن گروه‌های سیاسی منتقد حکومت می‌زند.

این مسوول یکی از نهادهای ناظر در افغانستان تأکید دارد که حکومت کنونی در نتیجه یک تقلب گسترده به میان آمده‌است و این مسأله اخیرا در صحبت‌های رحمت‌الله نبیل رییس پیشین امنیت ملی به خوبی ثابت شده‌است.

چند شب پیش رحمت‌الله نبیل در برنامه سیاه‌و سفید طلوع‌نیوز پرده از تقلب‌های گسردهء برداشت که در انتخابات گذشته ریاست جمهوری از سوی نامزدان ریاست جمهوری و حامیان آن‌ها صورت گرفته بود.آقای‌نبیل در پاسخ یکی از سوال‌ها گفت، زمانی‌که انتخابات ۲۰۰۹ به پایان رسید، نظر به معلوماتی که او دارد، یک تعهد میان رییس جمهور کرزی و رییس جمهور غنی، صورت گرفت که کاندید انتخابات ۲۰۱۴، آقای غنی باشد. آقای نبیل گفت:” بر اساس همین تعهدات بعضی پروسه‌های ملی برای او زمینه‌سازی شد به نام انتقال‌پروسه‌امنیتی. مطلق یک پروسه کمپاینی-تبلیغی بود. بر اساس  هیچ تحلیلِ سیاسی-امنیتی آن پروسه شکل گرفت، و نه بر اساس دست آوردهای پروسۀانتقال امنیتی بود، اگر می‌بود ما حالا محتاج آمدن دوباره نیروی بیرونی نبودیم.”

رییس‌پیشین‌امنیت‌ملی گفت، برخی چیزهای را به عنوان امانت ملی روشن می‌سازد، زیرا نمی‌خواهد مردم افغانستان به دوران طالبان و یا بحران‌های پیش از آن برگردد. او تأکید کرد که در انتخابات ۲۰۱۴ پول استخبارات‌های خارجی به کاندیدان توزیع شد. زمین‌های مردم و دولت به افراد مشخص فروخته شد و وعده قرار دادها نیز به افراد مشخص داده‌شد.

رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان به سران حکومت هشدار می‌دهد که باید دست از مداخله‌ها در کارهای اداره‌های دولتی و کمیسیون‌های انتخاباتی بردارند و این فرصت را برای مردم فراهم نکنند که دست از حمایت از این حکومت بردارند.

تیفا در حالی از حکومت به دلیل دست اندازی در امور انتخابات انتقاد می‌کند که از یک ماه به این سو، بیش‌تر جریان‌های سیاسی خواستار لغو ترکیب کنونی رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی شده و حکومت را به فرار از مسوولت‌های شان محکوم می‌کند.

جلیل پویا

هم رسانی