سران نهادهای امنیتی افغانستان و حمایت قاطع به قندوز رفتند

۷ قوس ۱۳۹۶ هشدار

سران ارشد امنیتی افغانستان و فرمانده نیروهای حمایت قاطع، روز گذشته به ولایت قندوز رفتند. مقام‌های محلی ولایت قندوز می‌گویند که در این سفر، ویس برمک سرپرست وزارت داخله، معصوم استانکزی رییس امنیت ملی، شریف یفتلی رییس ستاد ارتش  همراه به جنرال جان نیکلسون فرمانده عمومی نیروهای خارجی در افغانستان، به ولایت قندوز رفته اند.

هنوز هدف اصلی این سفر مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد برای بررسی چگونگی حملات هوایی نیروهای خارجی به آن ولایت سفر کرده باشند که پیش از این گزارش شده بود، در آن غیر نظامیان کشته شده اند.

برخی از رسانه‌ها گزارش داده اند که جنرال جان نیکلسون در این سفرش از مردم عذر خواهی کرده و گفته است که تلاش می‌کنند پس از این از تلفات غیر نظامیان جلوگیری صورت بگیرد.

ماه گذشته در حملایت هوایی نیروهای خارجی در ولایت قندوز حدود ده  غیر نظامی کشته و شماری نیز زخمی شدند. هر چند کشته شدن غیر نظامیان در این عملیات ابتدا رد شد، اما چند روز بعد گزارش‌های دیگر به نشر رسید که کشته شدن غیر نظامیان در آن حمله را تأیید کرد.

قندوز از جمله آسیب‌پذیرترین ولایت در شمال افغانستان است که گروه طالبان در آن حضور پر رنگ دارند. این ولایت در دو سال گذشته، دو بار به دست طالبان سقوط کرده است.

هم رسانی