داکترعبدالله در روسیه: طالبان و داعش مشکل منطقه‌یی است

۱۱ قوس ۱۳۹۶ هشدار

داکتر عبدالله‌عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان، در سفرش به کنفرانس شانگ‌های، با نخست وزیران کشورهای شرکت کننده در این نشست دیدار کرد. آقای‌عبدالله دو روز پیش برای اشتراک در این کنفرانس، نسخت به هند و سپس به روسیه رفت. رییس اجرایی افغانستان در حاشیه این سفر، به صورت ویژه تر با دیمتری مدودف نخست‌وزیر روسیه دیدار کرده‌است.

داکتر عبدالله‌عبدالله، هم‌چنان با لی‌کی‌جیانگ نخست‌وزیر چین، قاهر رسول‌زاده نخست‌وزیر تاجکستان، باقی‌جان ساگین تایُف نخست وزیر قزاقستان، سپراسحق‌کوف معاون‌نخست‌وزیر قرقیزستان، عبدالله‌آریپور نخست‌وزیر ازبیکستان و شماری دیگر از سران کشورهای عضو شانگ‌های دیدار کرده و در مورد مسایل مختلف از جمله، مبارزه با تروریزم در افغانستان گفت‌وگو کرده‌است.

در این میان نخست‌وزیر روسیه در دیدار با رییس‌اجرایی افغانستان گفته‌است که هم‌کاری طالبان و داعش در افغانستان، جنگ را در این کشور  رنگ و بوی تازه داده و پیچیده‌تر ساخته‌است.

نخست‌وزیر روسیه تأکید کرده‌است که روسیه از افغانستان حمایت می‌کند و خواستار توسعه اقتصادی و توسعه روابط تجاری میان افغانستان و روسیه است. آقای مدودوف گفته‌است که باید میزان دادوستدهای تجارتی میان دو کشور افزایش پیدا کند.

نخست وزیر روسیه گفته‌است که کشورش آماده‌است افغانستان را در بخش‌های زیر بنایی به‌ویژه در بخش توسعه شبکه برق و خط آهن، کمک کند.

در این نشست‌ها بر علاوه صحبت در بخش هم‌کاری های اقتصادی، مسایل مانند مبارزه با طالبان و داعش به صورت جدی مطرح گردید.

نخست وزیر روسیه به داکترعبدالله گفته‌است که کشورش آماده هم‌کاری نظامی – امنیتی با افغانستان است و به گفتۀ او آن‌گونه که آن‌ها پیش‌بینی می‌کردند، هم‌کاری طالبان و داعش جنگ در افغانستان را پیچیده تر کرده‌است.

در این نشست‌ها، آقای عبدالله‌عبدالله رییس اجرایی افغانستان گفته‌است که تروریزم از جدی‌ترین مشکلات در افغانستان و منطقه است و به گفتۀ او افغانستان همین اکنون در صف مقدم جنگ با گروه‌های تروریستی طالبان و داعش قرار دارد که دشمن مشترک افغانستان و کشوررهای منطقه است.

رییس اجرایی افغانستان هم‌چنان خواستار کمک‌های روسیه در بخش مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی در افغانستان شده‌است. رییس اجرایی افغانستان از چین نیز خواسته‌است که در بخش‌های زیر ساختی  افغانستان را هم‌کاری کند.

هم رسانی