Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
در یک‌ماه گذشته 104 غیرنظامی در افغانستان کشته شدند |

در یک‌ماه گذشته ۱۰۴ غیرنظامی در افغانستان کشته شدند

۱۲ قوس ۱۳۹۶ هشدار

در یک گزارش گروه دادخواهی حفاظت از غیرنظامیان گفته شده‌است که در ماه‌گذشته میلادی، شمارِ کشته‌های غیر نظامی بیش‌تر از یک صد نفر بوده و نزدیک به دوصد غیر نظامی دیگر نیز زخمی شدند.

این نهاد در گزارش خود گفته‌است که در ماه‌نوامبر گذشته، در ۱۷ ولایت افغانستان، ۱۰۴ غیر نظامی کشته‌شده و ۱۸۱ غیر نظامی دیگر زخمی شده‌اند. بیش‌ترین تلفات بر اساس گزاری این نهاد، در ولایات‌ننگرهار، کابل، پروان، قندوز و هلمند رخ داده‌است.

تلویزیون‌صدای‌امریکا در گزارشی به نقل از مسوول این گروه نوشته‌است که در اوایل سال روان میلادی، حملات انتحاری و موتر بم بیش‌ترین قربانی رااز مردم غیرنظامی گرفته‌است؛ اما اخیراً بمباردها و حملات‌راکتی نيروهاى‌افغان و خارجى باعث‌شده که شمار زيادى از غیرنظامیان کشته‌شوند.

بر اساس داده‌های این گروه، بیش‌تر تلفات غیر نظامیان در ولایت ننگرهار و پس از آن در ولایت کابل ثبت شده‌است. حمایت هوایی نیروهای‌خارجی و حکومت افغانستان در ولایت‌های پروان و قندوز نیز از غیر نظامیان قربانی گرفته‌اند. اما در این گزارش از حملات پی‌هم گروه‌داعش به مکان‌های مقدس مسلمانان نگرانی جدی صورت گرفته‌است.

عزیزاحمد تسَل، مسوول پروژۀ حمایت از این گروه گفته‌است که در ماه‌نوامبر نسبت به یک‌ماه پیش‌از آن، شمار کشته و زخمی‌های غیر نظامی در افغانستان کاهش داشته‌است.

گزارش این نهاد، تلفات در ماه‌اکتوبر امسال را ۲۰۰ کشته به شمول ۱۱ کودک و ۸ خانم اعلام کرده بود و شمار زخمی‌ها نیز در این گزارش ۲۳۵ نفر به شمول ۱۶ خانم ذکر گردیده‌بود.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، متشکل از ۲۰ نهاد مدنی و غیردولتی است که برای حفاظت غیرنظامیان دادخواهی می‌کند.

هم رسانی