‎حکومت افغانستان تصمیم ترامپ در مورد بیت‌المقدس را یک جانبه و خلاف قوانین بین المللی خواند

۱۶ قوس ۱۳۹۶ هشدار

حکومت افغانستان نسبت به اقدام اخیر دونالد ترامپ برای به رسمیت شناختن بین المقدس به عنوان پایتخت جدید اسرائیل، واکنش نشان داد. حکومت افغانستان گفته است که این کار دولت امریکا، سبب جریحه دار شدن احساسات تمام مسلمانان جهان شده و پروسه صلح در خاور میانه را صدمه می زند.

ارگ ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است که دولت افغانستان پیش از این نگرانی عمیق خود در رابطه به رسمیت شناختن بین المقدس و انتقال سفارت امریکا به این شهر، را از مجراهای دیپلماتیک به رهبری امریکا بیان کرده بود.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است:”تصمیم اتخاذ شده باعث جریحه‌دار شدن احساسات تمام مسلمانان جهان گردیده و پروسۀ صلح در خاورمیانه را به مخاطره می اندازد، از این جهت هر اقدام یک جانبه در این خصوص بدون اشتراک فلسطین و راه حل دولت مستقل، به نتیجۀ مثبت و راه حل دایمی منتج نمی‌گردد.”

در اعلامیه ارگ آمده است که حکومت وحدت ملی و مردم مسلمان افغانستان با سایر مسلمانان جهان، خواهان تأمین حقوق مردم فلسطین برای داشتن یک دولت مستقل می باشد. در خبرنامه آمده است که بیت المقدس اولین قبلۀ مسلمانان جهان است که برای سایر ادیان نیز اهمیت دارد و باید موقعیت آن به اساس قوانین بین‌المللی، مصوبات سازمان ملل محتد و خواست میلیون ها مسلمان جهان، تثبیت گردد.

حکومت افغانستان گفته است که مخالفت جهان نشان می دهد که این تصمیم یک جانبه گرفته شده نمی‌تواند. حکومت افغانستان گفته است که حکومت وحدت ملی برای تحقق صلح دایمی و عادلانه در فلسطین در همکاری با جهان اسلام و جامعه جهانی در چوکات سازمان همکاری کشورهای اسلامی و ملل متحد از این پروسه به صورت دوام‌دار حمایت می‌کند.

بیشتر کشورهای جهان با تصمیم دونالد ترامپ برای شناسایی بین المقدس به عنوان پایتخت جدید اسرائیل مخالفت کرده اند

واکنش های جهانی

تصمیم دونالد ترامپ، برای شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل مخالفت های جهانی را در پی داشت. سرمنشی سازمان ملل متحد گفته است، بیانه آقای ترامپ، چشم انداز صلح برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را خراب می‌کند. آقای انتونیو گوترش گفته است که موقعیت بیت المقدس باید در جریان مذاکرات مستقیم میان دو طرف حل و فصل شود.

ترکیه این تصمیم را غیر مسوولانه گفته و تأکید کرده استک ه این تصمیم برخلاف قوانین بین المللی و قطعنامه های مرتبط سازمان ملل است.

کشورهای خاور میانه نیز این اقدام را در راستای تضعیف صلح در خاور میان به ویژه صلح میان اسرائیل و فلسطین خوانده اند. اتحادیه عرب این اقدام آقای ترامپ را خطرناک توصیف کرده و گفته است امریکا قطعنامه بین المللی را نقض کرده است.

این تصمیم ترامپ حتا واکنش منفی پاپ فرانسیس را در پی داشته است. اقای پاپ گفته است، همه باید بر اساس قطعنامه‌های سازمان ملل موضعیت کنونی شهر را محترم بشمارند.

کشورهای اروپایی مانند فرانسه، انگلستان و آلمان، و کشورهای چین و روسیه نیز با این اقدام رییس جمهور امریکا مخالفت نشان داده است.

هم رسانی