معنوی به دانش‌آموزان افغان – ترک: دیوار گوشتی می‌سازیم و از شما دفاع می‌کنیم

۲۲ قوس ۱۳۹۶ هشدار

قصه از جای شروع شد که روز گذشته امنیت ملی به دنبال بازداشت چهار آموزگار مکاتب افغان ترک، عصر روز گذشته بر خواب‌گاه دخترانۀ این مکاتب در شهر کابل یورش برده و اقدام به تلاشی اتاق‌های دختران نوجوان و دانش‌آموز کرد.

براساس گفته‌های مسوولان مکاتب افغان ترک، امنیت ملی “بدون مجوز قانونی” ساعت چهار و نیم پس از چاشت روز سه‌شنبه، وارد محوطۀ مکتب دخترانه در منطقه تایمنی شده و برعلاوه ساختمان مکتب، خانه‌های برخی از استادان را نیز بازرسی کرده است.

چندماه پیش، دولت ترکیه پس از جنجال‌های اخیری که در این کشور ایجاد شده بود، ادعا کرد که مکاتب افغان ترک در افغانستان ماهیت تروریستی دارد و از کابل خواسته بود این مکاتب را مسدود کند.

این کار امنیت ملی با واکنش‌های گستردۀ خانواده‌های دانش‌آموزان مکاتب افغان ترک رو به رو شد. دختران از این وضعیت وحشت زده شده بودند. داخل شدن به آنچه حریم خصوصی دختران دانش‌آموز گفته شده، سبب شد که امروز چهار شنبه اداره مکاتب افغان ترک و خانواده‌های این دانش آموزان نسبت به این اقدام واکنش‌های تند نشان دهند.

یکی از نمایندگان کمیته خانواده‌های مکاتب افغان ترک امروز گفت، برایش درد آور است که رییس جمهور به ترکیه می‌رود تا از بیت المقدس دفاع کند اما این جا بر حریم خصوصی دختران نوجوان افغانستان تجاوز می‌شود.  او گفت، پولیس کابل در جریان حرکت امنیت ملی نبوده است و این وضعیت برای آنها قابل قبول نیست. در این نشست سرپرست وزارت معارف نیز اشتراک کرده بود.

رییس جمهور دورغ‌گو است

فضل‌احمد معنوی، یکی از اشتراک کنندگان این اعتراض حکومت را به دروغ‌گویی، تعرض به حریم خصوصی دختران مردم متهم کرد و گفت رییس جمهور ریا کار است و صادق نیست.

آقای معنوی با انتقاد از سکوت وزارت معارف نسبت به این رویداد گفت:” تعجب است که شما وزیر معارف باشین و به مکتب این‌گونه اهانت شوه  و به اِی شکل برخورد شود و شما سکوت کنید. ازی کده جرم نابخشودنی تاریخی دیگه وجود نداره. شما مسوول درجه یک اِی موضوع هستید.”

آقای معنوی گفت، اگر او مسوول وزارت معارف می‌بود، تا محاکمه کردن افرادی که به قول او دست به این اختطاف دولتی زده است، پیش می‌رفت. زیرا به‌گفتۀ آقای معنوی این کار پامال کردن قانون اساسی است و در قانون اساسی حریم خصوصی افراد مصئون است.

معنوی که پیش از این در پست‌های ارشد حکومتی و دولتی کار کرده است حکومت کنونی را مزدور خواند و گفت: ” آقای غنی برای این‌که برای سفر ترکیه اش یک دست‌آورد داشته باشد، میایه به اولاد ازی وطن که تو  هم خوده یک روزی پدر ازی وطن معرفی می‌کنی، قسم به خدا تظاهر است، ریا است و صداقت وجود ندارد. این را تحفه برده به ترکیه، صبا ای ملت را می‌فروشی و به آغای ترامپ باز می‌بری تحفه که از پیشت خوش شوه.”

امنیت ملی افغانستان صبح روز گذشته، سه آموزگار ترکی و یک آموزگار افغان این مکاتب را، هنگام رفتن به مرکز شهرکابل از منطقه تایمنی که مکتب دخترانه افغان ترک در آن موقعیت دارد، بازداشت کرده و با خود برده است.

فضل احمد معنوی در نشست امروز خطاب به دانش‌آموزان گفت: “مطمین باشید دیوار گوشتی می‌سازیم و از شما دفاع می‌کنیم. بگذارید که آقای غنی و تیم‌اش مثل جنبش روشنایی، مثل جنبش رستاخیز و مثل ده‌ها حرکت مدنی دیگر ما را به گلوله ببندند.”

استادان بازداشت شده باید رها شوند

آقای معنوی هشدار داد “اگر همین امروز چهار استاد مکاتب افغان – ترک را رها نکنند، خانواده های که فرزندان شان در این مکاتب درس می خوانند، به جاده‌ها برآمده و خیمه می‌زند تا همه جهان ببیند که این جا چه می‌گذرد. او گفت بگذارید دولت به نام داعش، طالبان و یا حکومت آنها را بکشند. آقای معنوی گفت: ” امنیت ملی باید معذرت بخواهد و امروز و امروز تأکید می‌کنم امروز نه فردا استادان را رها کند.”

مسوولان و استادان مکتب دخترانه افغان – ترک در این نشست گفتند، که حکومت نظر به قانون اساسی مکلفیت دارد تا مصئونیت و سلامت روانی شهروندان را تأمین کند. به گفتۀ آنها حکومت نه‌تنها نتوانست این کار را انجام دهد بلکه سلامت روانی دانش آموزان را خدشه دار ساخته است.

این همایش اعتراضی، با صدور قطع نامه پایان یافت. در این قطع آمده  که، استادان باید رها شوند و هرگونه تصمیم در مورد سرنوشت مکاتب افغان ترک باید در مشوره با خانواده های دانش آموزان این مکاتب صورت بگیرد. در قطعنامه آمده که آنها رسما به دادستانی کل شکایت کرده و اقامه دعوا می‌کنند و رییس جمهور باید نماینده‌های خانوادهای دانش آموزان را ببیند و مشکل را حل کند.

در این قطع نامه آمده است که نباید فضای آرام درسی دانش آموزان به دلایل سیاسی مختل شده و آنها محروم از فراگرفتن درس شوند.

مکاتب افغان ترک ۲۳ سال است که در افغانستان فعالیت دارند و سالانه بیشترین مدال‌ها را در رقابت های جهانی دانش‌آموزان این مکاتب به دست می‌آورند.

این مکاتب، حدود هشت هزار دانش آموز در سراسر افغانستان دارند که دانش آموزانش تنها در سال جاری ۱۷۰ مدال در مسابقه‌های آموزشی جهانی به دست آورده اند. دولت ترکیه مدعی است که این مکاتب از سوی فتح الله گولن روحانی اهل ترکیه که ساکن امریکا است، حمایت مالی می‌شود. فردی که متهم به کودتای نا موفق اخیر در ترکیه است.

این مکاتب در شهرهای کابل، قندهار، مزارشریف، هرات و جلال آباد افغانستان فعالیت دارند و سالانه هزاران نفر برای راه یافتن در این مکاتب به کانکور سراسری این مکاتب اشتراک می‌کنند.

نرگس میرزایی و مرسل دهاتی

هم رسانی