زمستان سرد و پیش از وقت کابل و شادی کودکان در یک روز برفی

۲۵ قوس ۱۳۹۶ هشدار

خشک‌سالی‌های چند سال اخیر، نگرانی‌های شدید مردمِ شهر کابل را در پی داشته است و آن‌ها همیشه انتظار آمدن برف را می‌کشند. برف باری چند ساعته‌ی روز پنج‌شنبه در فصل خزان، شهر کابل را کاملا سفیدپوش کرده و خنده را بر چهره مردم نمایان ساخت. هر چند هوا به شدت و پیش از سال‌های گذشته سرد شده است.

هنگام باریدن برف در کابل، هر جایی که  می‎رفتیم، با چهره شاداب و پر از خندۀ مردم رو به رو می‌شدیم. همه می‌گفتند خدا را شکر برف بارید و هوای بی نهایت آلودۀ کابل، پاک شد. جوان‌های زیادی به خاطر حس خوبی که نسبت به برف داشتند ساعت‌ها در فضای برفی قدم زدند. شاید بخش بزرگی از آلودگی هوای شهر کابل، به دلیل استفاده از بخاری‌های ذغالی و سوزاندان ذغال سنگ در خانه‌ها باشد، که هوای کابل را کاملا کشنده ساخته است.

از قدیم‌ها گفته‌اند که کابل بی زر باشد، بی برف نه. این مساله را وقتی درک می‌کنیم که پس از باریدن برف، به بیرون برویم و خوشحالی مردم به ویژه کودکان را ببینیم. هرچند باریدن برف برای بسیاری از خانواده‌ها مشکلاتی را نیز به همراه دارد. نبود امکانات و وسایل گرم‌کننده در برخی مناطق، مردم را آزار می‌دهد. در مناطق فقیر نشین کابل، بهتر می‌شود این درد را حس کرد.

اما کودکان خوشحال اند. بازی می‌کند و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا از بودن در فضای برفی لذت ببرند. حتا هوای به شدت سرد کابل، نیز مانع از بیرون شدن این کودکان از خانه‌های گرم شان نمی‌شود.

کابل یک روز پس از باریدن برف را در این گزارش تصویری ببنید.

نرگس میرزایی

هم رسانی