Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
تقابل هلمندی‌ها برسر استفاده از بند کجکی؛ عدۀ برق می‌خواهند و عدۀ آب برای زراعت |

تقابل هلمندی‌ها برسر استفاده از بند کجکی؛ عدۀ برق می‌خواهند و عدۀ آب برای زراعت

۲۷ قوس ۱۳۹۶ هشدار

بند برق کجکی با تولید ۵۱ میگاوات برق برای ۱۳۰ هزار مشتری درهلمند و کندهار روشنایی توزیع می‌کند اما حالا این بند با کمبود آب مواجه است. کمبود آب در این بند در طول چند روز گذشته شدیدتر شده و درصورتی‌که تا چند روز آینده ذخیره این بند به بیشتر از ۵۰ متر نرسد، ممکن سه توربین که هم اکنون برق تولید می‌کنند متوقف شوند.

نصرالله قانع رئیس برق هلمند می‌گوید برعلاوه تونلی‌که از آن آب به توربین های تولید برق هدایت می‌شوند، ریاست زراعت وال‌های اضافی را نیز بخاطر استفاده در آبیاری زمین‌های زراعتی باز گذاشته که این کار عامل اصلی کمبود آب در این بند پنداشته می‌شود.

به گفتۀ آقای قانع، با پایین آمدن سطح کاهش آب به ۴۵ متر، هرسه توربین تولید برق غیر فعال خواهد شد و باشندگان هلمند وکندهار در تاریکی مطلق فرو خواهد رفت. او افزود با وجود این‌که از توربین‌ها به اندازه کافی آب خارج می‌شود، اما ریاست زراعت وال‌های اضافی را نیز برای استفاده در زمین‌های زراعتی باز گذاشته است.

رییس برق هلمند هشدار می‌دهد که با کاهش سطح آب و تولید نشدن برق کافی، روزانه ۳ تا ۴ میلیون خساره را در هلمند نصیب دولت خواهد ساخت. به‌گفته او در حال حاضر از ۱۰ میگاوات برق تولید شده در بند کجکی کمتر از ۵ میگاوات آن برای باشندگان هلمند توزیع شده و آنان در هر سه چهار شب یک‌بار از آن بصورت نوبتی استفاده می‌کنند.

از سوی هم به‌گفته رییس برق هلمند، بند کجکی اکنون نیاز به پاک‌کاری دارد و رسوباتی‌که در طول چند سال گذشته در این بند انبار شده باید خارج شوند. به گفته او پیش از این برای از بین بردن رسوبات در بند کجکی قایق وجود داشت اما اکنون وجود ندارد.

رئیس برق هلمند همچنان از بدهکاری افراد و ادارات دولتی سخن می‌گوید. به گفته او در طول چند سال گذشته شماری از افراد عادی و همچنان اکثر ادارات دولتی هزینه مصرف برق را نپرداخته و بدهکاری ادارات دولتی اکنون به ۲۲۰ میلیون افغانی می‌رسد.  به گفته او، اداره برق در هردوره برای این اداره‌ها باقیات سال‌های گذشته نیز یاد آوری می‌گردد اما آنها تاکنون بدهکاری‌های شان را نپرداخته اند.

درهمین حال خان آقا رئیس وادی هلمند کمبود آب در بند آب‌گردان کجکی را تائید می‌کند اما می‌گوید که اکنون فصل کشت و زراعت است و آنها نمی‌توانند وال‌های را که برای آبیاری زمین‌های زراعتی باز کرده اند، مسدود کنند.

رییس وادی هلمند افزود که بند آب‌گردان کجکی برای آبیاری ساخته شده و نیازمندی زمین‌های زراعتی به آب در اولویت قرار دارد. او می‌گوید در این فصل وال های اضافی تا یک ماه دیگر همپنان باز خواهد بود و پس از آن برای مدتی مسدد خواهند شد.

باشندگان شهر لشکرگاه از کمبود برق و افزایش قیمت آن انتقاد می‌کنند و می‌گویند که در بدل برقی که در روزهای محدود برای آنان عرضه می‌شود، هزینۀ سنگینی می‌پردازند.

حاجی محمد در لشکرگاه پیشۀ آهنگری دارد. او میگوید در نبود برق برای ادامۀ کارش از جنراتور استفاده می‌کند اما با وجود آن هزینۀ برقی که بصورت وقفۀ پس از چند مدت به او عرضه می‌شود، سنگین است.

او از مسئولان میخواهد تا سیستم منظمی را برای توزیع برق ایجاد کنند تا کسبه‌کاران از سرگردانی خلاص شوند. به گفته او با وجودی‌که هر ماه از ۵ تا ۴۵ هزار افغانی بابت مصرف برق پرداخت می‌کند اما برق مناسب وجود ندرد.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی