Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
کمیسیون مختلط شورای ملی درج واژه های ملت و قوم را در شناسنامه برقی تأیید کرد |

کمیسیون مختلط شورای ملی درج واژه های ملت و قوم را در شناسنامه برقی تأیید کرد

۲۷ قوس ۱۳۹۶ هشدار

کمیسیون مختلط شورای ملی، فرمان تقنینی رییس جمهور در مورد تعدیل قانون ثبت احوال نفوس را تأیید کرد و بر اساس این طرح، ملت و قومیت شهرواند افغانستان در شناسنامه‌های برقی درج می‌شود.

این فرمان تقنینی پیش از این از سوی مجلس نمایندگان رد شده بود، اما مجلس سنا آن را با اکثریت آرا تأیید کرده بود. بر اساس اصول کاری داخلی شورای ملی، اگر طرح و یا قانونی از سوی مجلس نمایندگان رد و از سوی مجلس سنا تأیید شود، باید کمیسیون مختلط که اعضای آن از هر دو مجلس اند، در مورد آن تصمیم بگیرند.

کمیسیون مختلط مجلس نمایندگان و مجلس سنا امروز فرمان تقنینی رییس جمهور را تأیید کرد و بر اساس این قانون، ملت و قوم باشندگان افغانستان در شناسنامه‌ها درج شده و پس از این اداره ثبت احوال نفوس نیز به عنوان یک نهاد مستقل بودجوی خارج از تشکیلات وزارت داخله افغانستان شناخته می‌شود.

سخن‌گوی اداره ثبت احوال نفوس این اقدام کمیسیون مختلط را ستایش کرده و گفته است که آن اداره به زود‌ترین فرصت کار شان را در بخش توزیع شناسنامه‌های برقی از کابل آغاز خواهد کرد.

درج واژه افغان و قوم در شناسنامه‌های برقی از جنجالی‌ترین موارد در سال‌های گذشته بود که نمایندگان مجلس بر سر آن جنجال داشتند. قانون ثبت احوال نفوس به دلیل همین اختلافات، سالها میان ارگ ریاست جمهوری و پارلمان افغانستان در گردش بود.

نبود این قانون سبب شده بود که مردم افغانستان از داشتن شناسنامه‌های معیاری و برقی محروم بوده و در یک وضعیت سردرگم قرار داشته باشند.

گفته می شود با توزیع شناسنامه‌های برقی، بخش زیادی از کارهای تقلبی و جرایم در افغانستان کاهش خواهد یافت، زیرا تمامی افراد پس از ثبت هویت و مشخصات شان در دیتابیس های اداره ثبت احوال نفوس پس از مرحله بایومتریک، قابل شناسایی بوده و جلو سوء استفاده‌ها گرفته خواهد شد.

هم رسانی