Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
طالبان در انترنت چه می‌کنند؟ |

طالبان در انترنت چه می‌کنند؟

۲۸ قوس ۱۳۹۶ هشدار

در سال‌های اخیر گروه‌ طالبان توانسته‌اند از طریقِ شبکه‌های اجتماعی، انواع وب‌سایت خبری-تحلیلی، ایمیل و تلفن هم‌راه، پخش خبرها و انواع اعلامیه‌های خود را به زبان‌های فارسیِ دری، پشتو، انگلیسی، اردو و عربی هم‌زمان به ده‌ها خبرنگارِ محلی و بین‌المللی بفرستند.

سایت‌های خبری مربوط به گروه طالبان، سریع و هدف‌مند عمل می‌کنند و تقریبا در تمام اپلیکشن‌های جهانِ مجازی از تویتر گرفته تا یوتیوب و فیس‌بوک و تلگرام و حتی سوندکلود و انستاگرام فعال اند. این در زمانی اتفاق می‌افتد که دولت افغانستان که طرف جنگ با گروه تروریستی طالبان است، در اطلاع‌رسانی و سرعت عمل در انتقالِ اطلاعات، نسبت به گروه طالبان گاها کندتر و بی‌برنامه‌تر عمل می‌کند.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده که به آدرس سایت‌های رسمیِ دولت افغانستان و وزارت‌خانه هایش رفته‌ و  متوجه شدید که حتی ماه‌هاست محتوای این سایت‌ها بروز نشده‌اند. طالبان برای انتقال اطلاعات و جذب نیروی انسانی درانترنت بسیار گسترده و پیوسته فعال اند. جالب است بدانید که دولت افغانستان و نهادهایش هیچ حسابی در سوندکلود و یا تلگرام ندارند و در انستاگرام نیز حضوری پراکنده و نامنظم دارند.

طالبان در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ در دورۀ تسلط خود بر افغانستان، تلویزیون، موسیقی، سینما و حتی عکاسی را سمبل و مظهر تمدنِ غربی شمرده و حرام می‌انگاشتند و آن‌ها را ممنوع کرده بودند، اما ام‌روز ظاهرا دیدگاه و نگرشِ مفتی‌ها و ملایانِ طالبان تغییر کرده و فتواهای نو صادر نمودند تا این گروه از فن‌آوری پیش‌رفته جهتِ انتقال اطلاعات شان بهره ‌برند. آنان تکنالوژی مدرن و انترنت را نوعی از رحمت الهی می‌دانند، ولی منوط بر این‌که به شیوۀ اسلامی ازآن استفاده شود.

استفاده حرفه‌یی از انترنت

این خبر، از همه بایستی به اهالی رسانه و مطبوعاتِ کشور جذاب باشد که سایت‌های مربوط به گروه طالبان بسیار حرفوی طراحی می‌شوند و از دیزاین تقریبا ستندردی سود می‌برند. در ساختِ ویدئو هاشان گرافیست‌های حرفوی و آشنا با روش‌های مدرن در این زمینه، استخدام می‌کنند. حتی برخی از ویدئو ایدیتورانِ بخش رسانه‌یی گروه طالبان «اینفوگرافیک» را می‌دانند و اِلمان‌هایش را در طراحی برندینگ آن‌ها، بکار می‌گیرند. و نیز در ویدئوهای که به زبان‌های مختلف توسط گروه طالبان، از طریق شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند راه‌های پیوستن به طالبان، ساخت مواد منفجره و سلاح‌های مخرب، روش‌های طراحی و اجرای عملیات تروریستی آموزش داده می‌شوند.

طراحی وبسایت‎های خبری-تحلیلی گروه طالبان را افرادی آگاه و با تخصص در این زمینه انجام می‌دهند. بدین‌ وسیله در جنگِ تبلیغاتی علیه دولت افغانستان و همین‌طور نیروهای خارجی مستقر در این کشور از فضای مجازی و انترنت به‌طور گسترده استفاده می‌کنند.

بدون تردید فعالیت‌های رسانه‌یی و تبلیغاتی طالبان بیش از حرکت‌های نظامی آن‌ها تاثیرگذار بوده است. همین بخش از فعالیت‌های طالبان باعث گردیده تا کوچک‌ترین تحرک این گروه در صدر اخبار جمعی قرار بگیرد.
بدون فعالیت رسانه‌یی و تبلیغاتی، هیچ فعالیت سازمانی و تشکیلاتی خاصی نمی‌تواند مسیرِ تقویت و رشدِ آن سازمان را میسر کند و گسترۀ حضور آن‌را بیش از پیش توسعه دهد و پایه‌های حاکمیتی آن را حتی در شهرها و شهرستان‌های تحت نفوذ آن مستحکم نماید.

پیشی گرفتن این گروه از دولت در تبلیغات

گروه تروریستی طالبان نیز چندین وب‎سایت رسمی به چندین زبان دارند که بیش‌تر تبلیغاتِ خود را از این طریق انجام می‌دهند. طالبان پیوسته خبرنامه‌ها، اعلامیه‌ها اطلاعیه‌ها، بیانیه‌ها، و پیام خود را بوسیلۀ پست الکترونیکی و تلفن هم‌راه به رسانه‌ها و طرف‌داران خود می‌فرستند. در حالی که نهادهای امنیتی روزانه، تنها اعلامیه‌های به رسانه‌ها می فرستد که همان نیز میان سه ارگان امنیتی هم‌آهنگ نیست.

وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان بارها سخن از مسدود نمودن پایگاه‌های تبلیغاتی و خبری گروه‌های تروریستی بویژه گروه طالبان زده اند؛ اما در خصوص مقابلۀ جدی و منظم با آدرس‌ها و وب‌سایت‌های محل تجمعِ گروه‌های شورشی، کاری انجام نشده و نتیجه‌یی بدست نداده است که حاکی از انجام اقدامات لازم جهتِ مقابله با پایگاه‌های خبری-اطلاعاتی گروه طالبان باشد.

گروه‌های تروریستی از جمله گروه طالبان در انتقال اطلاعات شان بسیار دقیق و مراقبت شده عمل می‌کنند، روزگاری اسامه بن‌لادن رهبر گروه تروریستی القاعده، هنگامی که متوجه شد مکالمات تلفن ماهواره‌یی او شنود می‌شود، دیگر از این روش برای برقراری ارتباط استفاده نکرد، این‌گونه است که شورشیان پیوسته یک‌قدم از دولت‌ها در امرِ انتقال اطلاعات شان، جلو اند.

گروه طالبان در دامنه و فضای مجازی با مرکزیتِ کشورهای غربی به‌صورت گسترده و وسیع حضور دارند. شما با وارد کردنِ دم‌دست‌ترین کلید واژه‌ها در مورد گروه طالبان، در جستجوگرِ گوگل، با ده‌ها وب‌سایت و وبلاگ و حساب‌های کاربری، روبرو می‌شوید. با این‌که دولت افغانستان به تنهایی و به راحتی می‌تواند به اندازۀ قابل قبولی جلو فعالیتِ رسانه‌یی و تبلیغاتی گروه طالبان و دیگر گروه های تروریستی را بگیرد، اما تا هنوز این کار را نتوانسته است و یا نکرده است.

علاوه به این، گروه طالبان در این اواخر توانسته‌است از طریق شبکه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های با نام‌های مختلف، ای‌میل و تلفن هم‌راه، خبرها و اعلامیه‌های خود را به زبان‌های فارسی دری، پشتو، انگلیسی، اردو و عربی هم‌زمان به تعداد زیادی از طرف‌دارن خود بفرستد. آن‌ها امروزه حتی به طرح و انتشار انواع اینفوگرافیک، یکی از قدرت‌مندترین ابزارهای پویانمایی را نیز، در جمع رسانه‌های خود اضافه کرده و براین اساس میزان بازدیدکنندگان خود را افزایش داده اند.

مدیریت حرفه‌یی چندین وبسایت با زبان‌های مختلف

پای‌گاه‌های انترنتی “الاماره” ، “صدای جهاد”، “امارت اسلامی”، “مجلة الصمود”، “رادیو شریعت”، “اسلام وب پانه”، “دارالافتاء”، “سنگر جهاد” و “مجله حقیقت” به عنوان مهم‌ترین و به‌روز ترین منبع اطلاع‌رسانی طالبان است.

آخرین فعالیت‌های خود را لحظه به لحظه به زبان‌های پشتو، اردو، عربی، فارسیِ دری و انگلیسی منتشر می‌کنند. در زیر متن گزارش‌ها، هر کسی قادر به ارائه دیدگاه و همرسانی آنها در شبکه های اجتماعی است. و نیز در تمامی ویدئوهاشان، شماره‌های تلفنِ فعال در وایبر، واتس‌اپ، تلگرام شان، نمایش داده می‌شود.

طالبان حملات خود به نیروهای ارتش، پلیس و نهادهای دولتی را فیلم‌برداری کرده و آن را بلا فاصله از طریق شبکه‌های اجتماعی به مخاطبان خود می‌فرستند و پایگاه اطلاع‌‍رسانی خود نیز منتشر می‌کنند. طالبان تقریبا در اکثر ولایات افغانستان عملیات‌های نظامی شان را با حضور یک خبرنگار و فیلم‌بردار انجام می‌دهند و جزییات عملیات را در قالبِ گزارشی از ولایات به مرکزِ رسانه‌یی این گروه، ارسال می‌دارند.

و طالبان نیز از ترفندی که دولت افغانستان در اعلام کشته‌های طالبان بکار می‌گیرد، بهره می‌برند و در تمامی گزارش هاشان، شمار تلفات پلیس و نیروهای امنیتی افغانستان را چند برابر گزارش می‌دهند. در برخی مواقع آنان به صورت تخصصی از ابزارمدرن برای پخش پیام‌ها و رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند.

برجسته شدن تلفات غیرنظامیان در حملات نیروهای خارجی

طالبان در سال‌های گذشته به خوبی درک کرده اند که زمان و مکان آن مفهومی که در جهان فیزيکی دارند، در انترنت ندارد. آن‌ها در گذشته برای آموزش‌های نظامی و ایدئولوژیک مجبور بودند به آن سوی مرزها بروند، اکنون اگر چنين سفرهاي لازم هم باشد، اعضای طالبان به خوبی می‌دانند که انتقالِ ابزاری مانند نقشه‌ها، يادداشت‌ها و متن‌های آموزشیِ مربوط به گروه باعث افشای آنان می‌گردد؛ بنابرین از این روش استفاده نمی‌کنند زیرا جهان پهناور و سریعِ انترنت بدون ممانعتی در اختیار شان است.

یکی دیگر از موضوعات عمده‌ که مورد توجه طالبان است، تلفات غیرنظامیان در اثر حملات هوایی و زمینی نیروهای ناتو را به روشی موثر و خوب برای تبلیغات شان بدل کرده اند. اکثر در جنگ حقایق اهمیتِ چندانی ندارد، بل‌که برداشت افکارعمومی است که برنده و بازنده را تعیین می‌کند. طالبان در این جنگ تبلیغاتی تا حدودِ زیادی موفق شده‌اند نیروهای ناتو و آمریکایی مستقر در افغانستان را شکست خورده معرفی کنند.

این امر در مورد نیروهای دولت افغانستان نیز صدق می‌کند. بخش بزرگی از جهت دهی گرایش‌های عمومی مردم به سمت طالبان نیز، در همین وارونه نشان دادن اطلاعات و بی رحم معرفی کردن نیروهای امنیتی توسط همین وبسایت‌ها و اَپ‌های انترنتی این گروه صورت می‌گیرد.

میلاد فروَش

هم رسانی