ادامه تجاوز ماموران به دخترانِ بامیان؛ این‌بار آمر نظارت معارف سیغان به یک دختر تجاوز کرد

۳ جدی ۱۳۹۶ هشدار

روز پنج‌شنبه چهار نفر از مسئولان و کارمندان حوزه اول امنیتی بامیان، به اتهام گرفتن رشوت و غفلت وظیفوی از سوی دادستانی استیناف ولایت بامیان با هم‌کاری مدیریت جنائی فرماندهی پولیس این ولایت بازداشت شدند.

جنرال عبدالمبین ایزدیار فرمانده پولیس ولایت بامیان، بازداشت چهار نفر از کارمندان حوزه اول امنیتی را تائید می‌کند و می‌گوید که آنان از سوی نیروهای امنیتی دست‌گیر نشده اند، بل‌که از سوی دادستانی استیناف ولایت بامیان دست‌گیر شده اند.

این افراد به دلیل گرفتن رشوه از آمر نظارت نظارت شهری معارف ولسوالی سیغان ولایت بامیان، پس از دست‌گیری او در جریان تجاوز بر یک دانش‌جوی دارالعلوم بامیان از اتاقش بازداشت شده است. در تاریخ ۱۰ قوس ۱۳۹۶ خورشیدی، نورالحق آمرنظارت شهری معارف ولسوالی سیغان ولایت بامیان، یک دانش‌جوی دارالعلوم بامیان را که از قبل بر او تجاوز کرده و از او فیلم گرفته بود، به اتاق‌اش می‌آورد.

نورالحق، این دختر ۲۳ ساله را پیش از این چندین بار مورد تجاوز قرار داده است. او یک بار دیگر این دختر را به اتاقش برده و پس از تجاوز او را برهنه می‌رقصاند. جوانان ولسوالی سیغان که ظاهراً از نزدیکان و آشنایان این دختر نیز هستند، از این موضوع باخبر می‌شوند و نورالحق را در جریان این کارش دستگیر و او را لت و کوب کرده  به پولیس می‌سپارند. آمر نظارت معارف سیغان و دختر، از سوی پولیس حوزه اول امنیتی بامیان بازداشت می‌شوند.

“دختر توسط پولیس به شفاخانه ولایتی بامیان فرستاده می‌شود. اما نورالحق با دادن ۳۷۰ هزار افغانی و با همکاری یک نماینده این ولایت در مجلس نمایندگان، نیمه‌شب از بند رها می‌شود. یک پولیس زن به نام حبیبه، دختر را شب هنگام در خانه‌اش می‌برد.” این حرف‌های یک مقام امنیتی ولایت بامیان به خبرنگار هشدار است که پرونده را نیز دنبال می‌کند.

منابع در پولیس و دادستانی بامیان به هشدار می‌گویند که شفاخانه پس از مداخله پولیس و زورمندان و دریافت پول، در گزارش‌اش می‌نویسد، که هیچ اتفاقی برای این دختر نیافتاده است. یک منبع امنیتی که نمی‌خواهد نامی از او گرفته شود به هشدار می‌گوید، این دختر ۲۳ ساله و نور الحق در بدل پرداخت ۳۷۰ هزار افغانی، از سوی پولیس با هم‌کاری داکتران شفاخانه ولایتی بامیان آزاد می‌گردد و در دوسیه آنان نوشته می‌شود که هیچ رابطه جنسی و یا تجاوز بر این دختر صورت نگرفته است.

زمینه‌سازی برای تجاوز توسط پولیس زن در کابل

نیمه شب، پس از دریافت این گزارش شفاخانه، نورالحق آزاد می‌شود و صفیه دختر ۲۳ ساله را که به او بارها از سوی نورالحق تجاوز شده است، یک پولیس زن به نام حبیبه در خانه‌اش می‌برد.

دفتر حقوق بشر بامیان نیز در جریان این رویداد قرار دارد، اما ما موفق نشدیم نظر این دفتر را در این مورد بگیریم.

این پولیس زن فردای آن شب صفیه را برای دوختن بکارت‌اش به کابل می‌آورد، اما شب هنگام در اتاق هوتل، دو پولیس دیگر از دوستانش در کابل را می‌آورد تا بر صفیه تجاوز کنند. این دختر قربانی در جریان بازجویی‌هایش گفته است که او پس از این رویداد سروصدا راه می‌اندازد و مسوولان هوتل او را نجات می‌دهند.

صفیه فردای آن شب دوباره به بامیان بر می‌گردد. او به تازه‌گی از سوی پولیس بازداشت شده و در توقیف به سر می‌برد. پس از سه روز که این رویداد بیشتر جنجالی می‌شود، محمد حسن شهیدانی سرپرست آمریت حوزه اول و از نزدیکان عبدالرحمن شهیدانی نماینده مردم بامیان در مجلس، سید روح الله مدیر جنائی حوزه اول امنیتی، مسئول نوکری‌والی و حبیبه پولیس زن را به دستور دادستانی بامیان، دست‌گیر می‌کند.

تلاش نمایندگان مجلس و شورای ولایتی برای حفظ این پرونده

اعضای شورای ولایت بامیان نیز در جریان رویداد قرار دارند. نمایندگان شورای ولایتی بامیان، مسئولان امنیتی را متهم به ضعف مدیریتی و کم‌کاری کرده می‌گویند، که نیروهای امنیتی اگر این گونه فاسد باشند، مردم به آنها اعتماد شان را از دست می‌دهند.

محمد حسن اسدی عضو شورای ولایتی بامیان می‌گوید که از چند سال گذشته به این طرف، فساد در قوماندانی امنیه بامیان رو به افزایش است و دلیل رشد فساد نیز، ضعف مدیریتی و ناتوانی مقامات در مقابل فاسدین می‌باشد. او اما از تلاش های مدیر عمومی مبارزه با جرایم بامیان در این ولایت در یکی دو ماه اخیر راضی است. فعالیت‌های که منجر به دست‌گیری چندین مورد تجاوز از سوی پولیس و دیگر مقام های محلی بر دختران جوان شده است.

در حدود شش ماه پیش نیز یک گزارش تحقیقی هشدار از بامیان نشان می داد، که فساد در پولیس بامیان به صورت گسترده وجود دارد و میلیون‌ها افغانی به بهانه‌های مختلف در پولیس این ولایت حیف و میل شده است. در آن گزارش نیز آمده بود که سید روح الله مدیر جنایی حوزه اول بامیان، سرگرم گرفتن رشوت از افراد متهم و بازداشت شده، در بدل رهایی آن‌ها می‌باشد.

اکنون برخی از منابع به هشدار می‌گویند، که فشار و تلاش‌ از سوی عبدالرحمن شهیدانی، نماینده بامیان در مجلس و سید محمد هاشمی رییس شورای ولایتی بامیان، حسین داد خلیلی عضو دیگر این شورا جریان دارد تا این افراد از بند رها شوند. مقام‌های محلی در بامیان می‌گویند که از دیروز به این سو، وکلای شورای ولایتی و آقای شهیدانی به شدت تلاش دارند که این پرونده را حفظ کنند.

امروز نیز زمانی که ما می‌خواستیم نظر آقای عبدالرحمن شهیدانی را در این مورد بگیریم، او در ریاست عمومی محابس در پل‌چرخی کابل بود. آقای شهیدانی دست داشتن‌اش در این پرونده را رد می‌کند و می‌گوید در جریان این رویدادها نیست. او می‌گوید:”نه برادر من چه کار دارم. اگر فردی مجرم است باید جرم خود را بکشد و اگر مجرم نیست هم قانون وجود دارد. هر اداره طرز العمل دارد، برنامه دارد و مطابق برنامه خود عمل می‌کند. مه چکاره هستم؟”

عبدالرحمن شهیدانی پیش از این نیز به قانون شکنی و روزگویی متهم بود. او در دوم ماه ثور امسال از نشست یک هواپیمای کام ایر در میدان هوایی بامیان به دلیل این که او از این پرواز جا مانده بود، جلوگیری کرد و نزدیکان او، به هواپیمای کام ایر اجازه نشست را نداده بودند.

عثمان صمدی رییس شرکت کام‌ایر در آن زمان به رسانه‌ها گفته بود که هواداران آقای شهیدانی خط رنوی میدان هوایی بامیان را مسدود کرده و در مسیر هواپیما ایستاده بودند و مانع نشست هواپیمای این شرکت در مجلس شد. آقای صمدی گفته بود که او بسیار زور دارد.

در آن زمان طلوع نیوز نیز ویدیوی که مخفیانه در داخل هواپیما ثبت شده بود و در آن آقای شهیدانی باربار تکرار می‌کرد که زور دارد و هر کاری که دلش بخواهد می‌کند را نیز نشر کرد. او دوباره هواپیما را پس از نشست در کابل مجبور کرد که به بامیان برود.

بازداشت معاون آمر امنیت بامیان به دلیل تجاوز به یک دختر

حدود بیست روز پیش، دو مسوول امنیتی ولایت بامیان، به دلیل تجاوز جنسی بر یک دختر بیست ساله، از سوی مدیریت جنایی فرماندهی پولیس ولایت بامیان بازداشت شدند.

سمونمل جلیل واثق، مدیر جنایی پولیس بامیان در آن زمان به رسانه‌ها گفته بود که علی نجفی مشهور به علی بکک معاون آمر امنیت پولیس بامیان و بهمن‌علی، کارمند ارشد ریاست امنیت ملی بامیان، پس از نوشیدن الکول بر یک دختر ۲۰ ساله تجاوز کرده بودند که بالفعل توسط پولیس جنایی این ولایت بازداشت شده بودند.

دختری که به او تجاوز شده بود نیز اعتراف کرده بود که علی نجفی به او هشدار داده بود اگر نام اصلی خود و پدرش را در تحقیقات بگوید، تمام خانواده اش را تیر باران خواهد کرد.

پرونده های این دو مقام امنیتی بامیان در محاکم بامیان در جریان است. محکمه بامیان می‌گوید به زودی حکم محکمه را در مورد این دو مقام امنیتی بامیان که در بازداشت اند، اعلام خواهد شد.

هر چند منابعی در دادستانی بامیان از فشارهای افراد قدرت مند و شماری از نمایندگان مجلس، برای رهایی آن افراد و یا سبک شدن حکم محکمه در قبال آنها، نیز نگران اند.

فساد مدیر مبارزه علیه مواد مخدر

پانزده روز پیش، نقیب الله محسنی مدیر مبارزه با مواد مخدر بامیان نیز در جریان رقصاندن یک دختر، در حالی که مست از نوشیدن شراب بودند، از سوی پولیس ولایت بامیان بازداشت شد.

نقیب الله حسینی همراه با چند تن دیگر زمانی بازداشت شدند که شراب نوشیده و مست شده بودند و یک دختر را برای لذت بردن بیشتر می‌رقصاندند. این دختر از کابل به بامیان برده شده بود. آنها زمانی بازداشت شدند که بر سر تصاحب دختر با هم کنار نیامدند و یکی از آن افراد به پولیس خبر می‌دهد و همه بازداشت شدند.

عبدالرحمن احمدی‌ سخن‌گوی والی بامیان در آن زمان به خبرنگاران گفته بود که نقیب الله حسینی مدیر مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس بامیان همراه با چند نفر دیگر که در این فساد اخلاقی شرکت داشتند، از سوی پولیس بازداشت شده و پرونده آنها اکنون در ارگان‌های عدلی و قضایی فرستاده شده است.

فروش دوای پولیس در بازار آزاد

هفته گذشته دو کارمند بخش صحی پولیس بامیان، در پیوند به خرید و فروش دوا و لوازم صحی پولیس بامیان در بازار آزاد، توسط پولیس جنایی بامیان به گونه باالفعل دست‌گیر شده و زیر نظارت می‌باشند.

محمد علی لکزی آمر امنیت پولیس بامیان به رسانه‌ها گفته است که دو کارمند صحی در هنگام فروش دوا و لوازم صحی فرماندهی پولس بامیان به بازار آزاد، دست‌گیر و پرونده شان به ارگان‌های عدلی و قضایی فرستاده شده است.

به گفتۀ آقای لکزی، دواخانه از سوی پولیس مُهر و لاک شده و تحقیقات بیشتر در پیوند به این رویداد جریان دارد. افرادی که در هنگام فروش دوا در دواخانه بند امیر باالفعل توسط مدیر عمومی مبارزه با جرایم جنایی پولیس بامیان دست‌گیر شده است. آقای لکزی گفته است که افراد بازداشت شده، سید علی داکتر بخش جراحی و یکی از همکارانش می‌باشد.

هر چند یک منبع امنیتی دیگر به هشدار می‌گوید، این دو کارمند صحی و مسئول دوا خانه با ضمانت از سوی دادستانی نظامی آزاد شده و گفته می‌شود که این افراد برای آزادی چند صد هزار افغانی پرداخت  کرده اند.

کشته شدن دو دانشجو توسط مدیر استخبارات

دوازده روز پیش، دو دانشجوی دانشگاه بامیان، در یک حادثه ترافیکی با موتر مدیر استخبارات فرماندهی پولیس بامیان، کشته شدند. به گفتۀ مدیریت ترافیک بامیان، در این رویداد هر دو طرف بی توجهی کرده بودند. عبدالرحمن احمدی سخن‌گوی والی بامیان، به خبرنگاران گفته بود که این رویداد در منطقه سر آسیاب ولایت بامیان رخ داده و موتر رجب سنگر، مدیر استخبارات بامیان یک موتر سایکل را زیر گرفت و دو دانشجوی سوار بر این موتر سایکل را کشت.

آقای احمدی می‌گوید که پرونده آقای سنگر در نهادهای عدلی و قضایی است و خود او نیز در توقیف به سر می‌برد. بامیان یگانه ولایت امن در سطح افغانستان می‎باشد و باشنده‌گان بامیان و دیگر ولایت های افغانستان برای سیاحت و دیدار از مکان‌های باستانی این ولایت به آن سفر می‌کند.

این ولایت به دلیل داشتن آثارهای باستانی در تابستان و موقعیت خوب برای بازی‌های زمستان مانند اسکی، زمستان نیز شمار زیادی از ورزشکاران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند.

اما چندین رویداد تجاوز و سوء استفاده جنسی از دختران در بیست روز  اخیر، نگرانی فعالان مدنی و نمایندگان شورای ولایتی را در پی داشته که به گفتۀ آنها هر چه پیروان کارهای دگروالی است، در این اواخر در این ولایت جمع شده و به دختران و زنان مردم رحم نمی‌کنند.

اسحاق شیبری

هم رسانی