Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
نشست سه جانبه در چین؛ تامین صلح و بهبود روابط افغانستان و پاکستان محور این نشست است |

نشست سه جانبه در چین؛ تامین صلح و بهبود روابط افغانستان و پاکستان محور این نشست است

۵ جدی ۱۳۹۶ هشدار

نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان امروز در سطح وزرای خارجه سه کشور با میزبانی کشور چین در بیجنگ آغاز شد. صلاح‌الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه به‌نمایندگی از افغانستان در این نشست اشتراک کرده است. وزیران خارجه افغانستان، چین و پاکستان در آغاز این نشست در کنفرانس خبری مشترک اشتراک کردند.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نشست سه جانبه را یک فرصت تاریخی برای این سه کشور خواند و افزود که با استفاده از این نشست کشورها می‌توانند اقدامات جدی را در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی و زیر فشار قرار دادن حامیان محلی این گروه‌ها روی دست گیرند.

به گفتۀ آقای ربانی، در چارچوب این نشست، سه کشور می‌توانند به اهداف مشترک شان دست یابند. او همچنان از کشور چین به خاطر ابتکار میزبانی این نشست و تلاش این کشور برای گسترش روابط افغانستان و پاکستان قدردانی کرد. آقای ربانی گفت که این تلاش‌ها برای اعتمادسازی و گسترش همکاری‌ها موثر است.

به گفته آقای ربانی سه کشور با تهدیدات و چالش‌های مشترکی در ابعاد گوناگون روبه‌رو اند که مبارز ه با این تهدیدات و چالش‌ها فراتر از توانایی یک کشور است. لذا به گفتۀ سرپرست وزارت خارجه افغانستان، این کشور از همکاری‌های عملی نتیجه بخش با کشورهای دیگر و مبارزه با هراس افگنی در سطح منطقۀ تاکید دارد.

تأکید بر مبارزه مشترک با تروریزم

به گفته آقای ربانی، حکومت افغانستان خواهان بهبود روابط با پاکستان و مبارزه با تهدیدات مشترک میان دو کشور است، زیرا تهدیدات با گذشت هر روز در حال افزایش است و رفع این تهدید مشترک نیازمند همکاری صادقانه میان دو کشور است.

آقای ربانی افزود که افغانستان متعهد به مبارزه با هرگونه تهدیدات هراس افگنی است و انتظار دارد که دیگر کشورها نیز بدون تفکیک با گروه‌های هراس افگن مبارزه کنند و پناه‌گاه‌های هراس افگنان را نابود سازند.

آقای ربانی همچنان بر مبارزه با گروه‌های که با انجام حملات تروریستی از مردم افغانستان قربانی می‌گیرند تاکید کرد و افزود که باید از هر نوع فشار و امکانات برای پیوستن طالبان به پروسه صلح و پایان خشونت از سوی این گروه، استفاده شود.

سرپرست وزارت خارجه افغانستان از کشور چین به خاطر حمایت از روند صلح افغانستان به رهبری افغانستان قدردانی کرد و یک بار دیگر از گروه طالبان خواست تا به خشونت پایان دهند و به پای میز مذاکره با حکومت افغانستان حاضر شوند.

او گفت که افغانستان متعهد به گسترش روابط با کشور چین است زیرا این کشور همواره به حاکمیت ارضی افغانستان احترام گذاشته و افغانستان را در تلاش‌های صلح و بازسازی کمک کرده است.

روابط افغانستان و پاکستان بهبود می‌یابد

در همین حال وانگ‌ئی وزیر امور خارجه چین گفت که این نشست زمینه را برای حل صلح‌آمیز بحران افغانستان و مبارزه بهتر با هراس افگنی فراهم خواهد کرد. وزیر خارجه چین افزود که احترام متقابل می‌تواند کشورها را در زمینه رسیدن به اهداف شان کمک کند.

به گفته وزیر خارجه چین، کمک به افغانستان برای رسیدن به صلح و بازسازی، کمک به بهبود روابط افغانستان و پاکستان، تلاش برای تامین امنیت کشورهای افغانستان، چین و پاکستان و گسترش روابط و همکاری‌های منطقۀ محور این نشست سه جانبه است.

وزیر خارجه چین افزود که کشورهای افغانستان و پاکستان به بهبود روابط و زندگی مسالمت‌آمیز در همسایگی هم متعهد شده و دو کشور توافق کرده اند تا از خاک شان علیه یکدیگر استفاده نشود. به گفته وزیر خارجه چین، افغانستان و پاکستان توافق کردند که گفتگوهای فشردۀ را برای حل اختلافات شان روی دست گیرند.

آقای وانگ‌ئی افزود که پاکستان برنامه‌های مشخصی برای بهبود روابط با افغانستان در نظر دارد و اقدامات عملی را برای پروسه صلح افغانستان روی دست خواهد گرفت. اقداماتی که به گفته او وزارت خارجه افغانستان از آن استقبال کرده و آن‌را پزیرفته است.

وزیر خارجه چین همچنان از ایجاد گروه‌های کاری برای حل مشکلات افغانستان در بخش‌های مختلف از جمله استخبارات و فساد سخن گفت. به گفته وزیر خارجه چین، افغانستان و پاکستان توافق کرده اند که در راستای تامین صلح و ثبات منطقه کمک کنند و سه کشور از روند صلح افغانستان به رهبری افغانها حمایت کردند.

وزیر خارجه چین از طالبان خواست تا به پروسه صلح بپیوندند. او همچنان از آمادگی چین برای کمک به زمینه سازی گفتگوهای صلح سخن گفت. وزیر خارجه چین افزود که کشورش به عنوان یک متحد مورد اعتماد میان دو کشور افغانستان و پاکستان انتظار دارد که این کشورها روابط شان را بهبود بخشند. او گفت، کشورش تصمیم دارد نقش سازندۀ در این زمینه داشته باشد.

تعهد پاکستان به همکاری با افغانستان

در همین حال خواجه آصف، وزیر خارجه پاکستان گفت که این نشست افغانستان را در زمینه رسیدن به صلح و ثبات و بهبود روابط و همکاری‌ها میان سه کشور کمک خواهد کرد.

وزیر خارجه پاکستان افزود که برمبنای توافق انجام شده، صلح و ثبات افغانستان برای تحقق اهداف توسعوی سه کشور ضروری پنداشته می‌شود. او افزود که کشورش بر کنترل بهتر مرزها، رسیدگی به بحران مهاجرت و مبارزه با تروریزم نیازمند همکاری‌های سه جانبه است و این کشور انتظار دارد که اقدام عملی افغانستان و پاکستان اجرا و گروه‌های مشترک کاری ایجاد شود.

قرار است در پایان این نشست، سه کشور اعلامیۀ مشترکی را صادر کنند که شامل دیدگاه‌های این کشورهاست. پاکستان همواره به ظاهر دوست افغانستان است و تعهد می‌کند که در بخش مبارزه با تروریزم افغانستان را کمک کند، اما در عمل این کشور تا هنوز هیچ اقدامی برای سرکوب هراس افگنی در خاک خودش انجام نداده است.

نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین در حالی یک بار دیگر برگزار شده است که در گذشته نیز نشست های سه جانبه و چهار جانبه به منظور بهبود وضعیت امنیتی افغانستان و بهبود روابط افغانستان و پاکستان برگزار شده اما، در اخیر پاکستان نشان داده است که به تعهداتش با افغانستان و کشورهای اشتراک کننده در این نشست‌ها صادق نیست. اخرین مورد نشست چهار جانبه میان افغانستان، پاکستان، چین و امریکا در مسقط برگزار شد که نتیجه‌یی در پی نداشت.

حکومت افغانستان در این اواخر امریکا، به شدت بر پاکستان فشار آورده اند که دست از حمایت طالبان، داعش و دیگر گروه‌های تروریستی که در خارک این کشور است بردارند. امریکا حتا هفته پیش هشدار داد اگر پاکستان دست از حمایت تروریستان بر ندارد، بهای سختی را می پردازد.

این در حالیست که چندی قبل عبدالله عبدالله رییس اجرایی در دیدار با نخست وزیر چین در حاشیه کنفرانس شانگ‌های در سوچی روسیه، از او خواسته بود که پاکستان را وادار سازد تا در بخش مبارزه با تروریزم با دولت افغانستان همکاری کند. داکتر عبدالله از نخست وزیر چین خواسته بود که اسلام آباد را متقاعد کند تا پناه‌گاه‌های تروریستان را در خاک پاکستان نابود کرده و مراکز تجهیز و تمویل این گروه را از میان بر دارد.

در همین حال ویس برمک وزیر داخله افغانستان به تازگی گفته که بخشی از گروه طالبان که شستشوی مغزی شده‌اند و بر اساس یک ایدیالوژی می‌جنگند، رو آوردن‌شان به پروسه صلح کار دشوار است. آقای برمک گفته که این عده از طالبان هیچ گاهی به پروسه صلح نخواهند پیوست و تا آخرین قطره خون شان در مقابل حکومت افغانستان و حامیانش خواهند جنگید.

وزیر داخله همچنان در رابطه به گروه تروریستی داعش گفت که این گروه به خاطر اعمال فشار، حضور جامعه جهانی و از هم پاشیدن نظام افغانستان ساخته شده است. به گفته آقای برمک، کشورهای منطقه از قدرت‌مند شدن افغانستان هراس دارند و کشوری مشخصی در منطقه وجود دارد که نمی‌خواهد افغانستان در وضعیت بهتر قرار گیرد. به گفته وزیر داخله، از تمام گروه‌ها و حتی شبکه‌های جرمی برای تضعیف افغانستان کار گرفته می‌شود.

جلیل پویا

هم رسانی