Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
در حمله داعش به غرب کابل، 41 نفر کشته شده و 89 نفر زخمی شدند |

در حمله داعش به غرب کابل، ۴۱ نفر کشته شده و ۸۹ نفر زخمی شدند

۷ جدی ۱۳۹۶ هشدار

حدود ساعت ده پیش از چاشت امروز بود که نخستین حمله کننده انتحاری در داخل دفتر سیاسی – فرهنگی تبیان در غرب کابل خود را منفجر ساخت. در این دفتر که مربوط سید عیسی حسنی مزاری است، محفلی به یاد بود از ششم جدی برگزار شده بود.

در این مرکز، خبرگزاری صدای افغان نیز فعالیت می‌کرد. این خبرگزاری هم از سید عیسی حسینی مزاری است. وزارت صحت عامه افغانستان شمار کشته شده‌گان امروز را ۴۱ نفر می‌گوید. در این حمله نزدیک به ۹۰ نفر زخمی شدند.

قریب به نصف قربانیان این رویداد، نوجوانان بین سنِ ۱۲ تا ۱۸ ساله اند. زنان، کودکان و شماری از مردان بزرگ‌سال نیز در میان کشته و زخمی‌های این رویداد اند. به دنبال یک حمله انتحاری، دو انفجار دیگر نیز نزدیکی این دفتر، صورت گرفت.

وزارت داخله می‌گوید آنها بررسی جدی خود را آغاز کرده و اگر مشخص شود که پولیس در حوزه ششم کوتاهی کرده باشد، مجازات خواهند شد. نجیب الله دانش می‌گوید که تروریستان در سال جاری بیشتر از ۲۵۰۰ کشته داده و اکنون می‌خواهند انتقام شان را از غیر نظامیان بگیرند. آقای دانش می‌گوید نیروهای امنیتی انتقام این حمله را از تروریستان خواهد گرفت.

طالبان در نخستین ساعات این حمله، گفت این حمله کار آنها نبوده است. ذبیح الله مجاهد در پیام پشتو و فارسی تویتری‌اش گفته است: “حمله امروز در منطقه پل سوخته شهر کابل ربطی به مجاهدین ندارد. گفته شده که هدف این حمله یک رسانه و یک مرکز تعلیمی بوده، مجاهدین امارت اسلامی در این مورد بسیار محتاط استند و چنین کاری را هرگز انجام نه ‌می‌دهند.”

داعش اما چند ساعت بعد، مسوولیت این حمله را به عهده گرفته است. گروه تروریستی داعش گفته است که حمله به غرب کابل کار آنها بوده است.

۲۰ کشته و ۴۸ زخمی این رویداد تنها در شفاخانه استقلال در سرک دارالامان انتقال داده شده اند. صابر نصیب رییس شفاخانه استقلال به هشدار گفت، بیشتر کشته شده‌گان کودکان و نوجوانان اند و برخی از اجساد در آتش انفجار سوخته و قابل شناسایی نیست.

صدای گریه و ناله پدران و مادران این کودکان کشته شده، در شفاخانه استقلال، به شدت درد آور و ناراحت کننده است. همه به دنبال زخمی و یا جسد اعضای خانواده اش هستند. یکی از زنان که کودکش را در این رویداد از دست داده بود با فریاد به اشرف غنی رییس جمهور و دیگر سران حکومت فحش می‌داد و آرزو می‌کرد پسران آنها نیز روزی قربانی حملات انتحاری شوند.

تمرکز داعش بر غرب کابل

در دو سال اخیر غرب کابل که یکی از امن‌ترین نقاط شهر کابل، تبدیل به هدف اصلی حملات قدرت‌مند و ویران کننده انتحاری گروه داعش و طالبان شده است. مسوولیت بیشتر حملات در این بخشی از کابل را داعش به عهده گرفته اند. بشتر این حملات در مکان‌های عمومی غیر نظامی مانند مساجد و مراکز آموزشی رخ داده و غیر نظامیان هدف اصلی آن بوده اند.

حمله کننده انتحاری امروز نیز غیر نظامیان را هدف قرار داد. این حمله خون‌بارترین حمله پس از حملۀ گروه داعش به مسجد امام زمان در غرب کابل بود که در آن بیشتر از شصت نفر کشته شدند.

در جریان امسال تنها در غرب کابل چهار حمله خونین از سوی نیروهای داعش و گروه طالبان انجام شده است که تمام قربانیان آن غیر نظامیان بودند. در ماه اسد یک حمله کننده گروه طالبان موتر حامل کارمندان غیر نظامی وزارت معدن را در غرب کابل هدف قرار داد که در آن ۳۰ نفر کشته شدند.

گروه داعش همچنان مسجدی دیگری را در شمال شهر کابل هدف حمله قرار داد که در آن بیشتر از صد نفر کشته و زخمی شدند. در آن حمله نیز مانند دیگر حمله‌ها، زنان و کودکان نیز در جمع کشته شدگان بودند. داعش پیش از این هزاره‌های افغانستان را هشدار داده بودند که در هر جای هدف قرار خواهند داد.

غرب کابل با حمله به اعتراض کنندگان جنبش روشنایی در دوم اسد سال گذشته، هدف اصلی حملات گروه داعش شد. در آن حمله ۸۶ نفر که همه دانش‌جو و یا فارغ دانشگاه‌های افغانستان و کشورهای خارجی بودند، کشته شدند. در حمله دوم اسد، صدها تن زخمی شدند.

مسجد باقر العلوم که در آن حدود پنجاه نفر کشته شد نیز در غرب کابل موقعیت دارد. مسجد الزهرا، زیارت کارته سخی، حسینیه قلعه فتح الله همه مکان‌های بودند که گروه داعش در آن، نمازگزاران شیعه و هزاره را هدف قرار دارند. این همه که شمار کشته‌های آن نزدیک به چهار صد نفر می‌رسند، تنها در کابل در جریان دو سال گذشته رخ داده است.

حمله امروز در زیر زمینی مرکز سیاسی تبیان رخ داده است. جای که به گفتۀ اشتراک کنندگان، نزدیک به دو صد نفر در آن گرد آمده بودند. یک مقام ارشد پولیس در حوزه ششم به هشدار می‌گوید، وضعیت به شدت رقت بار و تکان دهنده بود. هر طرف اجساد افراد کشته شده به چشم می‌خورد.

واکنش‌ها به حمله امروز داعش در کابل

چند ساعت پس از این حمله، ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای این حمله را جنایت بشری خوانده و گفته است:” حکومت افغانستان، یک‌بار دیگر با جدیت تأکید می‌ورزد که ارادۀ روشن برای سرکوب و نابودی همه گروه‌های تروریستی وجود دارد و هم‌اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی ما در نقاط مختلف کشور در برابر تروریستان تا نابودی آنان مبارزه می‌کنند.”

سخن‌گوی رییس جمهور غنی نیز در یک کنفرانس خبری گفت، تروریستان در میدان جنگ باخته اند و چون توان رویارویی با نیروهای امنیتی ندارند، مراکز عمومی و غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهند.

ریاست اجرایی، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، عطا محمد نور، محمد محقق، جنرال دوستم و برخی دیگر از سران سیاسی افغانستان این حمله را محکوم کرده و آن‌را جنایت بشری خوانده است. عطا محمد نور رویداد امرزو را ناشی از ضعف مدیریت نیروهای امنیتی دانسته و گفته است: “نبود راهبرد درست امنیتی، ضعف مدیریت در حکومت و نهادهای امنیتی از عمده‌ترین عواملی است که این رویدادها در قلب تپنده افغانستان، بوقوع می‌پیوندد.”

حاجی محمد محقق نیز از مردم خواسته است که یک جا با نیروهای امنیتی در چوکات حمایت از مساجدی و مراکز دینی و فرهنگ دست به کار شوند و نگذارند تروریستان بیشتر از این دست به جنایت بزنند.

جان بس، سفیر ایالات متحده امریکا در کابل، نیز حملۀ انتحاری در شهر کابل را نکوهش کرد و آن را یک عمل وحشتناک و بی‌رحمانه در برابر غیرنظامیان خوانه است. آقای بس گفته است، ایالات متحده در کنار دولت افغانستان با حمایت دیگر شرکای بین المللی تروریستان در افغانستان را شکست خواهند داد.

این حمله خونبار ترین و تکان‌دهنده ترین حمله در ماه‌های اخیر در کابل بود که تمام شهر را وحشت زده کرد.

هم رسانی