اقدام خبرگزاری جمهور در اعتراض به بی کفایتی حکومت در تامین امنیت خبرنگاران

۹ جدی ۱۳۹۶ هشدار

خبرگزاری جمهور در اعتراض به بی‌کفایتی‌های حکومت در تامین امنیت و سلامت خبرنگاران، از این پس خبرنگاران‌اش را برای پوشش خبری به همایش‌های مردمی و نشست‌های پرخطر رسانۀ اعزام نمی‌کند.

این خبرگزاری پس از آن این تصمیم را گرفته که، در حمله تروریستی روز پنج‌شنبه کابل در مرکز فرهنگی تبیان، یک خبرنگار این رسانه به اسم مهدی حسینی کشته شد. در این رویداد ۹ خبرنگار دیگر رسانه‌ها زخمی شدند. براساس آخرین آمار منتشر شده، در این رویداد تروریستی در مجموع ۵۰ تن کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری جمهور در وب‌سایت اش نوشته که ادارات و نهادهای امنیتی افغانستان توانایی و انگیره تامین امنیت همایش‌های مردمی و مدنی را ندارد. به باور مسئولان این خبرگزاری، حکومت افغانستان به‌جای پرداختن به امنیت مردم و توجه به سلامتی جامعه، تمام توان و امکانات خود را مصروف تخریب جریان‌های خودی و نیروهای داخلی نموده و به سهو یا عمد، زمینه را برای آرامش و جابجایی نیروهای تروریستی و داعشی فراهم کرده است.

این در حالی است که همزمان با وقوع رویداد تروریستی روز پنج‌شنبه کابل؛ نی یا نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، از افزایش حمله‌های گروهی هدفمند بر تاسیسات رسانۀ و افزایش سرسام‌آور خشونت علیه خبرنگاران و دست‌اندرکاران رسانۀ در این کشور در سال جاری میلادی خبر‌داد. حمله‌های که آخرین نمونۀ آن رویداد تروریستی بر خبرگزاری صدای افغان و مرکز فرهنگی تبیان بود و به گفته مسئولان نی پیش از این حمله‌های مشابهی دیگری بر رسانه‌ها در ننگرهار، بغلان و غور نیز انجام شده بود.

بر بنیاد معلومات دفتر مرکزی نی در کابل، در سال جاری ۱۴۱ مورد و در سال گذشته ۱۲۶ مورد خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان صورت گرفته است.

هم رسانی