Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
حضور گسترده طالبان در تبلیغات؛ این گروه چندین برابر بهتر از دولت عمل می‌کنند |

حضور گسترده طالبان در تبلیغات؛ این گروه چندین برابر بهتر از دولت عمل می‌کنند

۱۱ جدی ۱۳۹۶ جلیل پویا

گروه طالبان به روز یک‌شنبه، آخرین روز سال ۲۰۱۷ میلادی چندین گزارش را به عنوان دست‌آوردهای یک‌ساله شان منتشر کردند. این گزارش‌ها به پنج زبان مختلف ترجمه به بصورت جداگانه در وبسایت این گروه منتشر شد. گروه طالبان در پایان سال ۲۰۱۷ پنج گزارش مختلف را که نشان دهندۀ فعالیت‌های این گروه در جریان یک سال گذشته بوده منتشر کرده که شامل دست‌آوردهای نظامی، فعالیت‌های فرهنگی، و سه گزارش دیگر زیر عنوان آنچه این گروه ناکامی و رسوایی‌های دولت افغانستان، جنایات جنگی و تلفات غیر نظامیان خوانده منتشر کرده اند.

گروه طالبان در گزارش بخش دست‌آوردهای نظامی اش، سال ۲۰۱۷ را یک سال پر از پیروزی‌ها و دست‌آوردها برای شان به ویژه در بخش جنگ با امریکا خوانده و به حملاتی که افراد این گروه در جریان یک سال گذشته در نقاط مختلف افغانستان راه‌اندازی کرده بودند، اشاره شده است.

در این گزارش به کشته شدن نیروهای امنیتی در درگیری با افراد این گروه در جریان سال گذشته، شماری ولسوالی‌ها و مناطقی در تصرف این گروه اند، عملیات‌های تخریبی که در نقاط مختلف راه اندازی کردند، پاسگاه‌ها و مناطقی را که تصرف کردند و همچنان در مورد افرادی که تازه به این گروه در جریان یک سال گذشته پیوسته اند، پرداخته شده است. این گروه بر علاوه نشر گزارش‌های شان در چندین وبسایت، در حساب‌های کاربری تلگرام، تویتر، فیس‌بوک و گوگل پلاس نیز حضور گسترده و چشم گیر دارند.

گزارش طالبان از فعالیت‌های فرهنگی این گروه

دومین گزارش طالبان در پایان سال میلادی شامل فعالیت‌های فرهنگی این گروه است. طالبان در این بخش مدعی شده که این گروه بر علاوۀ فعالیت در وبسایت‌هایش، از سه استدیوی مختلف فعالیت‌های شنیداری و دیداری نیز داشته اند و نشرات رادیوی اف ام این گروه در ولایت‌های مختلف نشرات دارد.

طالبان در این بخش مدعی شده که بر علاوه فعالیت گسترده سخن‌گوی این گروه، در هر ولایت نمایندگی مطبوعاتی دارند که رویدادهای روزانه را به سخن‌گویان شان می‌رساند. مطبوعات  مجله‌ها، امور تخنیکی و سایبری، چاپ، نشر و توزیع مواد نشراتی، فعالیت بخش تالیف، ترجمه و تحقیق و فعالیت گسترده در شبکه‌های اجتماعی از موضوعات دیگری اند که طالبان از آن به عنوان فعالیت‌های فرهنگی شان نام برده اند.

ناکامی‌های حکومت از دید طالبان

طالبان گزارش دیگری را زیر نام رسوایی‌ها و ناکامی‌های حکومت افغانستان به نشر رسانده و در آن به اتفاقات گوناگون یک سال گذشته پرداخته است. در این گزارش از قضیه عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و احمد ایشچی، اظهارات عبدالحکیم مجاهد در مورد طالبان و جبهه گیری برخی از مقامهای حکومت در مقابل این اظهارات، نادرست بودن ادعای مقام‌های حکومت در مورد کشته شدن ملا عبدالسلام والی نام نهاد این گروه برای کندز و برخی موضوعات دیگر به عنوان رسوایی‌های حکومت نام برده شده است.

این گروه در این گزارش شان همچنان به تنش‌های اخیر میان عطا محمد نور والی وقت بلخ و عبدالله عبدالله رییس اجرایی، فیرهای هوایی لالی حمیدزی در جریان شب در جاده‌ها در حالت نیشه، استفاده جنسی از کودکان در صفوف پولیس برمبنای گزارش سازمان حقوق بشر، ادعاها در مورد همکاری حکومت با داعش، تنش‌ها میان اتمر و صلاح الدین ربانی، حضور رییس جمهور و رییس اجرایی در بگرام برای دیدار با وزیر خارجه آمریکا و تلاش حکومت برای وارونه جلوه دادن این موضوع و چندین اتفاقات دیگر اشاره کرده که از دید آنان، نشان دهنده رسوایی‌ها و ناکامی‌های حکومت افغانستان در جریان یک سال گذشته بوده اند.

طالبان در پایان این گزارش شان نوشته که سال ۲۰۱۷ در حالی به پایان می‌رسد که جنجال میان رییس جمهور و رییس اجرایی جمعیت اسلامی بر سر سمت ولایت بلخ  به آخرین حد خود رسیده است. طالبان افزوده است که دولت اکنون غرق در کشمکش‌های داخلی است.

ادعای طالبان در مورد تلفات نیروهای امنیتی

طالبان در چهارمین گزارش شان ادعاهای بزرگی در مورد دست‌آورد فعالیت‌های نظامی شان دارند. در این گزارش گفته شده که در جریان سال ۲۰۱۷ مناطق و ولسوالی‌های زیادی را به تصرف خود در آورده و مراکز امنیتی زیادی را آماج حملات شان قرار داده اند.

این گروه مدعی شده که در جریان سال گذشته بیش از ۷هزار و ۵صد حمله کوچک و بزرگ بر علیه حکومت افغانستان انجام داده که ۴۸ حملۀ آن استشهادی (انتحاری) بوده است. طالبان مدعی شده اند که در جریان حملات این گروه ۲۸۹ نظامی خارجی کشته و ۱۲۴ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

گروه طالبان مدعی شده اند که نیروهای امنیتی افغان به دلیل این‌که در خط مقدم نبرد قرار دارند و همواره به حیث سپر برای نیروهای خارجی استفاده می‌شوند، بالاترین تلفات را داشته و در مدت یکسال بیش از ۱۴ هزار و ۹۰۰ نیروی امنیتی کشته و بیش از ۹هزار تن دیگر آنان زخمی شده اند.

 

طالبان همچنان در این بخش مدعی شده اند که در مدت یک‌سال گذشته بیش از ۴هزار تن از نیروهای امنیتی با بیش از ۳۰۰ میل انواع مختلف اسلحه و وسایط شان به این گروه پیوسته و در جریان این مدت بیش از ۲۹۰۰ عراده واسطه رنجر و تانک نیروهای امنیتی افغان تخریب شده است.

طالبان هم‌چنان مدعی شده اند که در جریان سال گذشته ۲۰ فروند هیلی‌کوپتر وهواپیمای بدون سرنشین نیروهای امنیتی افغانستان از سوی این گروه نابود شده است.

واکنش‌ وزارت دفاع افغانستان

با این همه اما وزارت دفاع ملی در واکنش به نشر گزارش‌های طالبان، این گزارش‌ها را پروپاگندای دروغین خوانده و تنها با نشر یک خبرنامه اکتفا کرده است.

این وزارت در یک خبرنامه به نقل از دولت وزیر سخن‌گوی این وزارت گفته که این گروه تروریستی جنایتکار با نشر این گزارش‌ها مانند گذشته به جنایات و نوکر بودن شان اعتراف کرده و بخاطر قناعت دادن باداران  و گرفتن یک مشت پول لست طویل از جنایات خویش را که همانا کشتن هم‌وطنان بیگناه و تخریب  سرمایه‌های ملی است، به نشر رسانیده اند.

وزارت دفاع ملی همچنان در مورد ادعای طالبان در مورد تلفات غیر نظامیان گفته که این وزارت همواره به تمام نیرو هایش گوش زد نموده تا در جریان عملیات از تلفات غیرنظامیان جلوگیری نمایند. زیرا طالبان با پنهان شدن در قریه‌ها  از مردم غیرنظامی به حیث سپر استفاده می‌کنند.

وزارت دفاع ملی گفته که در عملیات‌های نیروهای امنیتی در ساحات که موضوع تلفات غیر نظامیان در میان باشد به کندی به پیش می‌رود تا مبادا مردم ملکی صدمه دیده و یا هم خساره مند شوند، اما طالبان بالای کسی رحم نکرده و نمی‌گذارند تا مردم در فضای صلح‌آمیز زندگی کنند.

وزارت دفاع ملی در این خبرنامه، ادعای طالبان در مورد کشته شدن فرماندهان اردوی ملی،  سقوط دادن چرخبال‌ها، بسته شدن شاهراه‌های بزرگ و تسلیم شدن نیرو های اردوی ملی به این گروه را رد کرده و گفته که  نیروهای دفاعی و امنیتی افغان  جواب دندان شکن را برای شان داده اند.

این وزارت همجنان گفته که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، پلان‌های شوم طالبان را که به منظور سقوط دادن چند ولایت و چندین ولسوالی طرح ریزی شده بود، در نطفه خنثی نموده که در نتیجه هزاران تن از جنگ‌جویان این گروه در میدان نبرد از سوی نیرو های دفاعی و امنیتی کشته شده اند.

موفقیت طالبان در تبلیغات روانی

آنچه در گزارشهای گروه طالبان آمده است، این احتمال وجود دارد که آنها هر مساله چند برابر مطرح کرده باشد. اما یک موضع واضح است که این گروه در تبلیغات روانی به مراتب بهتر از حکومت افغانستان عمل کرده اند و در این بخش دست بالا دارند.

در سال‌های اخیر گروه‌ طالبان توانسته‌اند از طریقِ شبکه‌های اجتماعی، انواع وب‌سایت خبری-تحلیلی، ایمیل و تلفن هم‌راه، پخش خبرها و انواع اعلامیه‌های خود را به زبان‌های فارسیِ دری، پشتو، انگلیسی، اردو و عربی هم‌زمان به ده‌ها خبرنگارِ محلی و بین‌المللی بفرستند.

سایت‌های خبری مربوط به گروه طالبان، سریع و هدف‌مند عمل می‌کنند و تقریبا در تمام اپلیکشن‌های جهانِ مجازی از تویتر گرفته تا یوتیوب و فیس‌بوک و تلگرام و حتی سوندکلود و انستاگرام فعال اند. این در زمانی اتفاق می‌افتد که دولت افغانستان که طرف جنگ با گروه تروریستی طالبان است، در اطلاع‌رسانی و سرعت عمل در انتقالِ اطلاعات، نسبت به گروه طالبان به مراتب کندتر و بی‌برنامه‌تر عمل می‌کند.

طراحی وبسایت‎های خبری-تحلیلی گروه طالبان را افرادی آگاه و با تخصص در این زمینه انجام می‌دهند. بدین‌ وسیله در جنگِ تبلیغاتی علیه دولت افغانستان و همین‌طور نیروهای خارجی مستقر در این کشور از فضای مجازی و انترنت به‌طور گسترده استفاده می‌کنند.

بدون تردید فعالیت‌های رسانه‌یی و تبلیغاتی طالبان بیش از حرکت‌های نظامی آن‌ها تاثیرگذار بوده است. همین بخش از فعالیت‌های طالبان باعث گردیده تا کوچک‌ترین تحرک این گروه در صدر اخبار جمعی قرار بگیرد.

این گروه همین اکنون پای‌گاه‌های انترنتی “الاماره” ، “صدای جهاد”، “امارت اسلامی”، “مجلة الصمود”، “رادیو شریعت”، “اسلام وب پانه”، “دارالافتاء”، “سنگر جهاد” و “مجله حقیقت” به عنوان مهم‌ترین و به‌روز ترین منبع اطلاع‌رسانی خود تبدیل کرده اند. تهیه گزارش سالانه از بخش های مختلف فعالیت‌های این گروه و نشر آن همزمان در روز اخیر سال، نشان می‌دهد که طالبان چقدر بازدهی جنگ تبلیغاتی شان را درست درک کرده اند.
بدون فعالیت رسانه‌یی و تبلیغاتی، هیچ فعالیت سازمانی و تشکیلاتی خاصی نمی‌تواند موفق شود. همین است که اگر حکومت افغانستان واقعن بخواهد بر طالبان و دیگر گروه های تروریستی پیروز شود، فعالیت به مراتب گسترده از گروه طالبان در بخش تبلیغاتی داشته باشند و پراکندگی روانی مردم را از مواجهه با تبلیغات گسترده گروه طالبان و دیگر گروه ها نجات دهند.

هم رسانی