نزدیک به ۳۵ جریب ساحۀ پوشیده از جنگ در لشکرگاه در آتش سوخت

۱۷ جدی ۱۳۹۶ هشدار

آتش‌سوزی در جنگلات لشکرگاه در ولایت جنوبی افغانستان، جنگلات نزدیک به ۳۵ جریب زمین را به خاکستر تبدیل کرد. حدود ساعت ۱۱ شب گذشته، آغاز و تا رسیدن موترهای آب‌پاش اطفائیه ولایت هلمند، نزدیک ساحه نزدیک به ۳۵ جریب زمین پوشیده از جنگل را نابودساخت. مسوولان ریاست زراعت لشکرگاه هنوز دلیل وقوع این آتش‌سوزی را نمی‌دانند.

احمدشاه خیری رییس زراعت هلمند می‌گوید که شب گذشته پس از آغاز آتش‌سوزی دراین جنگل، تیم اطفائیه نیز به محل آتش‌سوزی رسید؛ اما به علت کوچک بودن تیم آتش‌نشانی و گسترده بودن آتش ،مهار آن ناممکن بود.

آقای خیری افزود که جاده‌های در میان این جنگل برای زودتر رسیدن اطفائیه ساخته شده، اما تیم اطفایه به علت کوتاه بودن پاپ لاین شان نتوانستند آتش را مهار کنند.

او می‌گوید که هنوز مشخص نیست، این آتش سوزی قصدی بوده یا ازسوی افراد معتاد جنگل آتش گرفته است؛ اما او تأکید می‌کند که در آینده برای تامین مصئونیت جنگلات، اطراف آن را دیوار خواهند کشید.

انتقاد از ناتوانی حکومت محلی

درهمین حال شماری از جوانان که روزانه برای مطالعه به این جنگل می‌آیند، مسئولان را به توجهی و ناکارآیی متهم می‌کنند و می‌گویند، در صورتی‌که حکومت محلی از عهده‌ نجات چند جریب جنگل نمی‌برآیند، انتظار بیشتر از آنها نباید داشت.

صالح محمد یکی از دانشجویان دانشگاه هلمند گفت که آنان روزانه برای مطالعه به جنگل می‌آیند اما شب گذشته بخش‌های زیادی از این جنگل در آتش سوخته است. او از حکومت خواهان محافظت از قسمت‌های باقی مانده جنگلات لشکرگاه شد و از مسئولان خواست در این زمینه جدی باشند.

عبدالله یکی دیگر از جوانان هلمند می‌گوید که صبح برای مطالعه به جنگل آمده متوجه شده که قسمت‌های از جنگ سوخته و نابود شده است. او ضمن انتقاد از بی‌توجهی مقام‌های محلی هلمند در زمینه مراقبت از این جنگل می‌گوید، این جنگل تنها محلی است که درآن جوانان گرد هم می‌آیند اما آن‌هم به دلیل بی توجهی مسئولان در حال نابودی است.

جنگلات لشکرگاه، ۶۰۰ جریب زمین را در غرب این شهر احتوا می‌کند که در کنار دریای هلمند موقعیت دارد. این جنگلات هرازگاهی تعمۀ حریق شده و خاکستر می‌گردد. پیش از این در روز عید قربان گذشته نیز قسمت‌های از این جنگل در آتش سوخت. به گفته مقام‌های محلی هلمند، در آتش سوزی قبلی نیز چهل جریب از این جنگلات در آتش سوخت که مسئولان در آن زمان علت مهار نشدن آتش‌سوزی را نبود راه‌ در میان جنگل عنوان کردند.

پس از آتش سوزی قبلی با هزینه ۱۴ میلیون افغانی در میان این جنگل، برای مهار حوادث ناگهانی و احتمالی راه ساخته شد که آنهم نتوانست به عنوان یک راه حل برای مهار آتش سوزی مفید واقع گردد.

عبدالعزیز صفدری

هم رسانی