Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
بازار پر رونق ماهی فروشی در کابل |

بازار پر رونق ماهی فروشی در کابل

۲۸ جدی ۱۳۹۶ هشدار

ماهی‌پزی و ماهی فروشی شغل پر درآمد در افغانستان به ویژه در شهر کابل است. این شغل با سرد شدن فصل سرما، بیشتر از پیش پر رونق‌تر می‌گردد. گوشت ماهی در کابل آن‌قدر علاقه مند دارد که برای خرید آن، در نزدیکی‌های شام، باید مدتی زیادی در صف منتظر بمانید.

شما در هر گوشه‌ای شهر پر جمعیت کابل، می توانید ماهی فروشان و ماهی‌پزان زیادی را ببیند که از صبح تا ناوقت‌های شب درگیر پختن ماهی اند و دور هر کدام را افراد زیادی حلقه زده اند که در انتظار رسیدن نوبت شان برای گرفتن ماهی‌های سفارش داده شان اند.

در ماهی پزی‌های شهر کابل، سه تا چهار گونه از ماهی‌های مختلف برای مشتریان عرضه می‌شود. روزانه به صورت متوسط هر ماهی‌فروش بین ۹۰ تا ۱۰۰ کیلو ماهی می‌فروشد. قیمت هرکیلو ماهی هم نظر به نوعیت آن فرق می کند و از ۲۲۰ تا ۳۲۰ افغانی است.

ماهی فروشان در برخی روزها، که مناسبت‌های در شهر مانند عید و روزهای از این دست باشند، درآمد بیشتر دارند. اما این یک طرف قضیه است. مساله دیگر که کمی نگران کننده است، اکثر نزدیک به نود درصد این ماهی پزی‌ها در هوای آزاد و در کنار جاده‌ها مصروف پختن و فروش ماهی اند. مشکلی که به دلیل آلوده بودن بیش از حد هوای کابل و گرد و خاکی که از جاده‌ها در نتیجه رفت و آمد موترها بلند شده و بر این ماهی‌ها و دیگی که در آن ماهی در روغن می‌جوشد می نشیند، ممکن سبب به میان آمدن امراض خطرناک نیز گردد.

بیشتر ماهی‌های که در شهر کابل برای مشتریان عرضه می‌گردد، از پاکستان به بازارهای افغانستان می‌آید. افغانستان با وجودی داشتن آب‌های گسترده روان و دارای ماهی‌های زیاد، هنوز نتوانسته است ماهی‌های مورد نیاز مردم افغانستان را فراهم سازد و یا دست کم با استفاده از این آب‌ها، فارم‌های پرورش ماهی ایجاد کند.

ماهی فروشان شهر کابل می‌گویند، گاهی روزها طول می‌کشند تا این ماهی‌ها به کابل برسد و در اختیار آنها قرار بگیرد. پس از رسیدن به کابل، تا یک روز دیگر نیز پش ماهی فروشان باقی می‌مانند و سپس برای مردم عرضه می‌گردد. هر چند هوا سرد است اما گاهی همین ماهی‌ها نیز می تواند فاسد گردد.

در کنار این، ماهی فروشان اکثران روغنی را که برای پختن ماهی‌ها استفاده می‌کنند، گاهی چندین روز فقط از همان یک یک روغن استفاده می‌کنند. این مساله گاهی برای مشتریان نیز مشکل‌ساز می‌گردد. دولت افغانستان هنوز نتوانسته این بخشی از کار را نظارت کند و احتمالن اگر تحقیقی صورت بگیرد، ممکن بسیاری از امراض ناشی از این روغن‌های باشد که به طور مکرر از آن برای پختن ماهی برای چندین روز استفاده می‌گردد.

اما چیزی که جالب توجه است، هیچ فردی که به عنوان مشتری برای خرید این ماهی‌ها می آیند، به این مسایل توجه نکرده و یک‌راست به دنبال سفارش ماهی می‌روند.

در ادامه چند عکس از بازارهای غرب کابل به نشر می‌رسد که از زمان آمادگی ماهی‌فروشان برای کار یک روزه شان گرفته شده است.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی