Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
فراه در آستانۀ سقوط کامل؛ طالبان روزانه تا 7 میلیون افغانی از موتر داران مالیه می‌گیرند |

فراه در آستانۀ سقوط کامل؛ طالبان روزانه تا ۷ میلیون افغانی از موتر داران مالیه می‌گیرند

۳۰ جدی ۱۳۹۶ جلیل پویا

ولایت فراه در غرب افغانستان از یک هفته به این سو، در آستانه سقوط قرار دارد. گروه طالبان، حمایت گسترده تهاجمی از سه سمت بر مرکز این ولایت افزایش داده و هر شب بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی حمله کرده و تلفات سنگین به این نیروها وارد می کنند.

این ولایت یک بار دیگر، به مزکر توجه و تمرکز حملات گروه طالبان قرار گفته و شدت حملات گروه طالبان، مقام های محلی و مردم ولایت فراه را به شدت وحشت زده کرده است. مقام های محلی و اعضای شورای ولایتی این ولایت به هشدار می‌گویند، که طالبان در دو – سه کیلومتری مرکز شهر رسیده اند و اگر به وضعیت این ولایت توجه نشود، این ولایت به زودی به دست جنگ‌جویان گروه طالبان سقوط خواهد کرد.

در روزهای اخیر در کنار باشندگان این ولایت، اعضای شورای ولایتی و حتی والی این ولایت نیز از وخامت اوضاع امنیتی این ولایت و تمرکز بیش از حد طالبان ابرا نگرانی کردند.جمیله امینی یک عضو شورای ولایتی فراه در صحبت با هشدار از وخامت اوضاع امنیتی فراه و بی کفایتی مقام‌های محلی در این ولایت انتقاد دارد و می‌گوید، نگرانی مردم همه روزه در حال افزایش است اما این مساله جدی گرفته نمی‌شود.

به گفته این عضو شورای ولایتی فراه، این ولایت قبل از این نیز یکی از ولایت‌های ناآرام افغانستان بود، اما اکنون در آستانه سقوط کامل قرار دارد. او مقامهای محلی این ولایت را به هم‌دستی با طالبان و حتی تجهیز جنگ‌جویان طالب متهم می‌کند.

گرچند والی فراه در صحبت با رسانه‌ها گفته که طالبان با تجهیزات روسی و با رهبری استخبارات پاکستان بر علیه نیروهای امنیتی این ولایت می‌جنگند، اما این عضو شورای ولایتی هلمند می‌گوید که طالبان بیشتر از طریق گمرکی که در این ولایت برای آنان ایجاد شده است، تامین و اکمال می‌شوند.

موقعیت برتر مالی و نظامی طالبان و ضعف نیروهای امنیتی

خانم امینی می‌گوید، هیچ واسطۀ باربری بدون اینکه محصول گمرگی شان را به طالبان پرداخت کند، نمی‌تواند از جاده عبور کند. او افزود که طالبان از بابت درآمد شان از این گمرک، تجهیزات پیشرفتۀ نظامی خریداری نموده و در حال حاضر چند گام از نیروهای امنیتی پیش اند.

این عضو شورای ولایتی فراه از ضعف نیروهای امنیتی در امر مبارزه با گروه‌ طالبان انتقاد می‌کند و می‌گوید که طالبان با حملۀ گروهی ۵ تا ده نفری توانسته پاسگاه ده تا ۱۵ نفری نیروهای امنیتی را در این ولایت سقوط دهند. به گفته او پیش از این نگرانی از رسیدن جنگ به دروازه‌های شهر بود، اما اکنون ساحه جنگ به داخل شهر رسیده است. او افزود که جنگ به مناطق ریگی، حیدر غلی و نواحی شهر رسیده و تنها ساختمان‌های دولتی باقی مانده اند.

به گفته خانم امینی شب گذشته جنگ شدیدی میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در یک کیلومتری مقر ریاست امنیت ملی این ولایت جریان داشت و کشیده شدن جنگ به داخل شهر سبب ایجاد وحشت شدید در میان شهروندان شده است. به گفتۀ خانم امینی، در درگیری‌های دیشب، ۳ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۳ تن زخمی شدند.

این عضو شورای ولایتی فراه به هشدار می‌گوید “از بی توجهی‌های مقام‌ها و ارگانهای امنیتی محلی این ولایت به ناامنی پیدا است که می‌خواهند قصداً جنگ فراه را بدهند دست طالبا، تا اونا مثل کندز همه چیز را چور، چپاول و دزدی کنند. اینا فقط به فکر پول و درآمد فراه اند و به مردم توجهی ندارند.”

در آمد ۷ میلیونی طالبان از گمرک فراه

در همین حال مقامهای محلی فراه نیز تائید می‌کنند که طالبان در این ولایت گمرک دارند و روزانه از این منبع تا ۷ میلیون افغانی در آمد دارند.

محمد یونس رسولی معاون والی فراه در صحبت با هشدار گفت که طالبان از این گمرک از اموال تجارتی محصول می‌گیرند و عواید زیادی از این بابت دارند. به گفته او طالبان با افزایش عواید شان از این گمرک، پول بیشتری به جنگجویان می‌پردازند که این موضوع سبب افزایش جنگجویان این گروه در این ولایت نیز شده است.

آقای رسولی تائید کرد که این ولایت در این اواخر سخت دچار مشکلات امنیتی بود اما انتقادها و شکایت‌های مردم و مقام‌های محلی در صحبت با رسانه‌ها، سبب جلب توجه حکومت مرکزی و بهبود آمادگی‌ها برای مبارزه با ناامنی‌ها در این ولایت شده است.

آقای رسولی می‌گوید که اکنون موضوع سقوط فراه به دست گروه طالبان مطرح نیست و نیروهای امنیتی و دفاعی با روحیه بلند با طالبان مبارزه می‌کنند.

این مقام محلی ولایت فراه تائید کرد که طالبان در این اواخر تمرکزی بیشتری روی این ولایت به دلیل دورافتادگی آن داشته و حملات گسترده‌ و متراکمی را در فراه آغاز کرده و توانایی طالبان برای سقوط برخی پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی‌های اطراف این ولایت غیر قابل انکار است.

معاون والی فراه گفت که شمار تخمینی شمار جنگ‌جویان طالب در این ولایت به دو نیم تا ۳هزار نفر می‌رسد. به گفته او این گروه با محوریت ملابازمحمد والی نام‌نهاد طالبان برای فراه به بسیج جنگجویان شان اقدام کرده و جنگجویان این گروه، از ولایت‌های دیگر نیز به فراه آمده اند.

او افزود که والی نام‌نهاد طالبان برای فراه فرد جدی و تخریب کاری است و فعالیت این گروه در این ولایت را گسترش داده است.

ضربه زدن به پروژه‌های انکشافی است

معاون والی فراه می‌گوید که طالبان در ولسوالی‌های بکواه، پشت رود و خاک سفید حضور دارند، که تهدیداتی بخاطر نزدیک بودن این ولسوالی‌ها به مرکز شهر وجود دارد. او می‌گوید که نیروهای امنیتی بیشتر حالت تدافعی دارند و عملیات‌های نیز برای هدف قرار دادن طالبان در برخی مناطق راه اندازی می‌کنند.

با این همه معاون والی فراه می‌گوید که هدف نهایی طالبان در جنگ این ولایت ضربه زدن به امور کاری بند بخش‌آباد، پروژۀ لولۀ انتقال گاز تاپی و ایجاد نا امنی در این منطقه است. به گفته او طالبان با در آمد مالی بالای شان به جذب جنگجویان شان از ولایت‌های هم‌جوار هلمند ونیمروز نیز پرداخته اند.

آقای رسولی می‌گوید که طالبان با افزایش فشار جنگ بر فراه می‌خواهند فشار جنگ بر ولایت‌های همجوار در هلمند، هرات و نیمروز را کاهش دهند. با این همه به گفته او اکنون نیروهای کمکی برای مهار ناآرامی‌ها به این ولایت آمده و عملیات‌ها نیز برای سرکوب تروریستان در فراه روی دست است.

با این حال وزارت دفاع نیز از آغاز عملیات گسترده نیروهای امنیتی برای سرکوب جنگ‌جویان گروه طالبان خبر می دهد. وزارت دفاع می‌گوید، طالبان نمی‌تواند به هدف شان که سقوط ولایت فراه باشد، برسند. ولایت فراه سال گذشته نیز دو بار تا مرز سقوط پیش رفت و هر بار با رسیدن نیروهای بیشتر از سقوط این ولایت جلوگیری شد.

هم رسانی