در حمله به هوتل انترکانتیننتال شش تن به شمول رییس مخابرات ولایت فراه کشته شدند

۱ دلو ۱۳۹۶ جلیل پویا

حمله تهاجمی تروریستی بر هوتل انترکانتیننتال درکابل، پس از حدود ۱۵ ساعت با کشته شدن چهار مهاجم به پایان رسید. وزارت امور داخله می‌گوید که این حمله ساعت ۹ شب گذشته توسط چهار مهاجم مربوط به شبکه تروریستی حقانی راه اندازی شده که پناه‌گاه‌های آن در خارج از افغانستان قرار دارد و در بیرون از مرزهای این کشور سازماندهی شده بود.

وزارت امور داخله با نشر خبرنامۀ گفته که ۱۶۰ تن از مهمانان این هوتل به شمول ۴۱ شهروند خارجی توسط نیروهای قطعات خاص پولیس نجات داده شده اند. در این حمله بر اساس گفته‌های وزارت داخله، ۵ غیر نظامی افغان و یک شهروند خارجی کشته شده و ۷ تن بشمول ۴ تن از سربازان پولیس زخمی شده اند. اما آمارهای که در شبکه‌های اجتماعی به نشر رسیده است، شمار زخمی ها را بیشتر از این نشان می‌دهد.

احتمال این که شمار تلفات بیشتر از این باشد نیز وجود دارد. در میان کشته شدگان برخی از مقام های حکومتی نیز حضور دارند. رییس مخابرات ولایت غربی فراه نیز از جملۀ کشته شدگان این رویداد است. شب گذشته هنگامی که این حمله اتفاق افتاد، نشست تکنالوژی معلوماتی از سوی وزارت مخابرات در این هوتل برگزار شده بود که در آن از ۳۴ ولایت افغانستان، مسوولان بخش مخابراتی اشتراک کرده بود. احمد فرزان یکی از کارمندان ارشد شورای عالی صلح نیز در میان کشته شده‌گان رویداد شب گذشته می‌باشد.

نزدیک ساعت ۹ شب، گروهی از مهاجمان مسلح با استفاده از تاریکی شب، خود را به هوتل کانتیننتال در منطقۀ باغ بالای کابل رساند و با هدف قرار دادن محافظان هوتل به داخل می روند. این دومین حمله گروهی به این هوتل می‌باشد که شهر کابل را در وحشت فرو می‌برد.

واکنش های عمومی

ارگ ریاست جمهوری، سه ساعت پس از ختم این حمله آن‌را محکوم کرده و به گونۀ آن را به فشارهای بیشتر بر پاکستان از سوی جامعه جهانی پیوند داده است. رییس جمهور از فداکاری نیروهای امنیتی ستایش کرده که به گفتۀ ارگ، از جان غیر نظامیان و مهمانان به خوبی محافظت کرده است. بر اساس اعلامه ارگ، رییس جمهور به نهادهای امنیتی دستور داده است که به گونه جدی این حمله را دنبال کرده و در مورد آن معلومات دقیق به دست بیاورد.

این حمله با واکنش های عمومی سیاست مداران و مردم رو به رو شد. ریاست اجرایی این حمله را محکوم کرده و با خانواده‌های کشته شده‌گان همدردی اش را نشان داده است.

بیشتر از سیاست مداران افغانستان، با نکوهش این حمله، از حکومت انتقاد کرده اند که در تأمین امنیت مراکز غیر نظامی به شدت ناموفق بوده است. حقوق بشر این حمله را یک جنایت ضد بشری خوانده است. رییس کمیسیون حقوق بشر گفته است که:” حمله به هوتل انترکانتیننتال یک اقدام وحشیانه، ضدبشری و جنایت گروه‌های نابکار است که با مردم افغانستان و آرامش کشور دشمنی ذاتی و همیشه‌گی دارند.”

در این هوتل در کنار این که شهروندان خارجی و داخلی زندگی می‌کنند، برخی از عروسی‌ها، نشست های بزرگ سیاسی و رسمی نیز برگزار می‌شود.

هنوز مشخص نیست که مهاجمان انتحاری چگونه و از چه راهی وارد این هوتل شده اند. اما برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که این افراد از قسمت شمالی هوتل وارد شده اند و با هدف قرار دادن محافظان ایست بازرسی اخیر در مقابل دورازه ورودی هوتل، خود را به داخل می‌رسانند.

شاهدان عینی در محل رویداد می‌گویند که مهاجمان حین آغاز حمله، از نخستین چک‌پاینت امنیتی هوتل تیر اندازی را آغاز کردند و سپس داخل هوتل شده و افرادی را که در داخل هوتل بودند، به گروگان می‌گیرند.

این حمله خشم و ناامیدی مردم در شبکه‌های اجتماعی را نیز در پی داشته است. کاربران شبکه های اجتماعی بیشتر با کنایه از ضعف حکومت انتقاد کرده که به گفتۀ آنها، مسوولان حکومتی سرگرم بازی‌های غیر ضروری اند و به امنیت مردم توجه ندارند.

حفاظت از غیر نظامیان سبب تأخیر مهار حمله کابل

تصاویر رسانه‌ها در کابل پیچیده بودن این حمله را نشان می‌دهد که در آن تروریستان توانسته اند تا صبح امروز تمامی نقاط هوتل را زیر و رو کنند. این حمله پانزده ساعت به درازا کشید و آخرین مهاجم با مخفی شدن در یک ذخیره گاه این هوتل که در منزل آخری موقعیت داشت، در ساعات پایانی کشته شد.

مهمانان گیر مانده در این هوتل که نیروهای امنیتی برای نجات آنها نرسیده بودند، برخی‌ها از طریق پنجره‌ها پایین خود را نجات دادند. در یکی از تصاویر دیده می‌شود که یک فرد پس از تلاش برای فرار از منزل چهارم هوتل به سمت پایین سقوط می‌کند. هنوز از وضعیت او خبری در دست نیست که زنده است یا جان داده است.

نیروهای ویژه امنیتی در نخستین ساعات این حمله، برای مهار آن به محل رویداد رسیده بودند. رفت و آمد در جاده‌های اطراف محل رویداد به خصوص جاده عمومی گردنه باغ بالا که در قسمت پایین این هوتل قرار دارد، تا پایان این حمله به‌کلی متوقف بود. خبرنگاران از فاصلۀ چند صدمتری وقایع مربوط به این رویداد را دنبال می‌کردند. وزارت داخله دلیل تأخیر در مهار این حمله را محافظت از جان غیر نظامیان و مهمانی که در این هوتل بودند عنوان کرده است.

قسمت‌های از طبقۀ آخر ساختمان هوتل کانتیننتال در اثر آتش سوزی ناشی از انفجار در جریان شب گذشته و صبح امروز سوخته که سیاهی ناشی از آن، در دیوارهای بیرونی هوتل معلوم می‌شود.

به گفته نجیب دانش سخن‌گوی وزارت امور داخله در ساعات پایانی رویداد، آتش‌سوزی ناشی از انفجار انتحار کننده بود که خود را در داخل یکی از گدام‌های هوتل مخفی کرده بود. گرچند به گفتۀ آقای دانش او آخرین مهاجمی بود که توسط نیروهای امنیتی از پا در آورده شده اما درگیری پس از آن نیز برای یک ساعت دیگر ادامه داشت.

خبرنگاران که در محل بودند، از شنیدن چندین صدای بلند انفجار خبر دادند. مهار این حمله از دشوار ترین مأموریت های نیروهای امنیتی بودند. زیر تمام افرادی که در این محل گیر مانده بودند، غیر نظامیان بودند و در کنار آن شهروندان خارجی نیز حضور داشتند که محافظت از آنها برای حکومت افغانستان مهم است.

حمله مشابه به این هوتل در سال ۲۰۱۱

این حمله در حالی بر این هوتل پنج ستاره و لوکس در شهر کابل صورت می‌گیرد که سه هفته پیش مسئولیت امنیتی این هوتل، به یک شرکت خصوصی سپرده شده است. هرچند به گفتۀ وزارت داخله این حمله کار شبکه حقانی بوده است که با این حساب این دومین حملۀ از سوی این شبکه به این هوتل شدیدا محافظت شده در کابل پایتخت است، اما طالبان با مسوولیت آن را به عهده گرفته اند. ذبیح الله مجاهد گفته است که در این حمله پنج فدای این گروه اشتراک داشتند و ده‌ها نفر خارجی و داخلی را کشته و زخمی ساخته اند.

کانتیننتال پیش از این نیز به تاریخ ۲۹ جون ۲۰۱۱ هدف حمله تهاجمی قرار گرفت که در نتیجۀ آن حمله ۲۱ تن به شمول دو پولیس و یک شهروند اسپانیایی کشته شدند. در حمله قبلی بر این هوتل، ۸ مهاجم انتحاری شرکت داشتند و از مسیر اصلی منتهی به هوتل، وارد ساختمان شدند. گرچند مسئولیت حمله قبلی را گروه طالبان به عهده گرفته بودند اما پس از آن مشخص شد که مسئول تدارکاتی این حمله، یک عضو شبکۀ حقانی بوده است.

این حمله سه هفته پس از حمله خونین در غرب کابل صورت گرفته که در آن، یک حمله کننده انتحاری یک مرکز سیاسی – فرهنگی وابسته به ایران را در منطقه پل سوخته در غرب کابل هدف قرار دارد. در آن حمله نزدیک به پنجاه تن کشته شده و حدود یک صد نفر دیگر نیز زخمی شدند. مسوولیت آن حمله را گروه داعش به عهده گرفته بود.

در سال جاری شهر کابل، شاهد حملات وحشت‌ناک و خونبار تروریستی در محلات غیر نظامی و نظامی بوده است. حمله کنندگان که بیشتر شان مربوط به گروه داعش بوده اند، مراکز غیر نظامی مانند مساجد، تجمعات سیاسی و مراسم خاک سپاری‌ها را هدف قرار دادند.

حکومت افغانستان تا هنوز عاملان هیچ کدام از این حملات را نتوانسته بازداشت کند و یا حتا نتوانسته سرنخی از چگونگی این حملات بیرون بدهد. حمله به دو مسجد امام زمان در غرب و شمال کابل، حمله به مرکز تبیان، حمله به هواداران عطامحمد نور در شمال کابل، حمله به دانشجویان دانشگاه نظامی مارشال فهمیم و حمله به پولیس ضد شوری در شرق کابل از موارد به شدت تکان دهنده در شش ماه اخیر بوده اند که هرکدام دها کشته در پی داشت.

هم رسانی