عطا محمد نور: نمی‌گذارم در انتخابات آینده پیروز شوید

۲ دلو ۱۳۹۶ هشدار

عطا محمد نور در ادامه هشدارهایش به حکومت وحدت ملی، امروز در نشستی در ولایت بلخ گفت نمی‌گذارد تیم کنونی در انتخابات آینده پیروز شود. او گفت “در صورتی که زنده بمانم نمی‌مانم که این تیم در انتخابات آینده پیروز شود.”

آقای نور افزود ” من فدایی بر آمده ام. شرایط گاهی وضعیتی را سر انسان ها می آورد که جامعه قربانی طلب می‌شود. اگر قربانی را قبول کردید ارزش های جامعه حفظ است و اگر قبول نکردید ارزش هایش قربانی می‌شود و من این قربانی را قبول کردم.”

آقای نور از شورای امنیت ملی خواست که بجای تمرکز روی چیدن توطئه برای او، به خاطر تأمین امنیت افغانستان تلاش کند. او افزود که نمی‌گذارد توطئه ناامن سازی بلخ و حضور گروه تروریستی داعش در این ولایت عملی شود. نور افزود که از ملت حمایت می‌کند و توطئه گران این خواست شان را به گور خواهند برد.

او خطاب به رهبران حکومت گفت که دنیا به حمایت از آنها به افغانستان نیامده بلکه برای تحکیم دموکراسی در این کشور حضور دارند.

آقای نور افزود که دست آورد ناشی از هزینه شدن میلیاردها دالر کمک‌های جامعه جهانی در افغانستان اکنون فقر اقتصادی، ناامنی و ریخته شدن خون مردم و به قهقرا بردن دموکراسی در این کشور است.

به گفته او اکنون کسی به انتخابات و پروسه مردم سالاری در این کشور باور ندارند، فسادها از میلیونی به ده‌ها میلیون دالری رسیده و بدلیل افزایش ناامنی‌ها مقام‌های حکومتی در پایتخت با هیلی‌کوپتر از مکانی به مکان دیگر می‌روند.

نور در ادامۀ سخنانش از جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل نیز نسبت به درک نکردن واقعیت‌های موجود در افغانستان انتقاد کرد و افزود که جامعه جهانی نمی‌داند که در این کشور چه جریان دارد و هیأت شورای امنیت سازمان ملل نیز در سفر به افغانستان به ملاقات با چند فرد تشریفاتی بسنده کرده است.

والی برکنار شدۀ بلخ افزود که حمایت باشندگان ولایت‌های مختلف افغانستان از او نشان‌دهنده اوج نفرت مردم از حکومت کنونی است. او گفت “مجبور مان می‌کنند که با مشت هشیار شان کنیم.”

آقای نور در ادامه سخنان امروزش یکبار دیگر حکومت را به راه اندازی حرکت‌های مدنی هشدار داد و افزود “ما مجبوریم که حرکت‌های خود را تغییر دهیم. به حرکت‌های مدنی و سپس به نافرمانی مدنی اقدام کنیم. چنانچه پاسخگو نبود حرکت‌های سبز و نارنجی راه اندازی کنیم.”

او در حالی در دیدار با مردم ولایت سمنگان این هشدارهایش را به حکومت داد، که پیش از چاشت امروز احمد ولی مسعود برادر احمدشاه مسعود سفیر پیشین افغانستان در انگلستان نیز به حمایت از عطامحمد نور کنفرانس خبری داد.

آقای احمدولی مسعود که به مزار رفته است، می‌گوید مشکل بلخ تنها می تواند در چهارچوب عملی سازی توافق نامه تشکیل حکومت وحدت ملی حل گردد. آقای مسعود تأکید دارد که حکومت نمی تواند در مغایرت با خواست‌ها و یا مصلحت‌های مردم فرمان صادر کند.

هم رسانی