Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
رونق تجارت در میان زنان در ولایت بلخ؛ 122 زن تجارت پیشه در این ولایت فعالیت دارند |

رونق تجارت در میان زنان در ولایت بلخ؛ ۱۲۲ زن تجارت پیشه در این ولایت فعالیت دارند

۲ دلو ۱۳۹۶ هشدار

در سال‌های اخیر، روی آوردن زنان به تجارت و کارهای تولیدی رو به رشد است. زنان در شهرهای بزرگ و نسبتا آرام افغانستان، با پذیرفتن ریسک دست به ایجاد کارهای زده اند که نتایج موثری برای آن‌ها داشته است.

در ماه میزان سال جاری، برای هماهنگی بیشتر در کار زنان تجارت پیشه، اتاق تجارت و صنایع زنان افغانستان با مشارکت حدود ۸۰۰ زن تاجر و کارخانه دار در کابل گشایش یافت. این اقدام نشان از یک رشد چشم گیر زنان افغانستان در کارهای اقتصادی بود که با استقبال مقام‌های حکومت افغانستان نیز رو به رو شد. مسوولان این اتاق در آن زمان گفته بودند که انتظار دارند، با ایجاد اتاق تجارت و صنایع زنان تجارت‌پیشه، در بازرایابی، آموزش و بهبود کیفیت محصولات تولیدی کاخانه‌های مربوط به زنان کمک کند.

منیژه وافق رییس این اتاق گفته است، که به دلیل عدم توجه به زنان تجارت پیشه، آنها اقدام به ایجاد یک اتاق جداگانه کردند که مطلق روی تجارت زنان تمرکز خواهد داشت.

در کنار این، ولایت بلخ در شمال افغانستان نیز از ولایت‌های است که زنان زیادی در آن به کار تجارت و تولیدات صنایع دستی روی آورده اند. زنان تجارت پیشه در بلخ می‌گویند، آماده می‌شوند تا با بازارهای بزرگ جهانی رقابت کنند.

بیشتر این زنان که کار تجارت شان را از صفر شروع کرده اند، اکنون صاحب شرکت‌های صنایع دستی پر درآمدی هستند که هر کدام چندین کارگر دارند.

موفقیت بانوان در کار تجارت

ثریا نوری_ یک بانوان تجارت پیشه در بلخ است که سرپرستی خانواده پنج نفری‌اش را نیز به عهده دارد. او می‌گوید زمانی که شوهرش را از دست داده، برای پیش‌برد زندگی خود و فرزندان‌اش، اقدام به ایجاد یک کار با سرمایه یک هزار افغانی کرده است. خانم ثریا با یک هزار افغانی، یک گوته تار و دو سیخ، کار بافت صنایع دستی را آغاز کرده است و اکنون تبدیل به یکی از تاجران موفق زن در مزار شریف شده است.

او که رییس یک شرکت تولیدی صنایع دستی است، مدت چهار سال است به گونه رسمی شرکت دارد و ۱۸ بانو در شرکت او کار می‌کنند. این بانوی تجارت پیشه که زمانی با یک هزار افغانی کارش را آغاز کرده بود، اکنون دوازده پایه ماشین بافندگی دارد و سرمایه شرکت‌اش نیز به ۱۶ هزار دالر رسیده است.

بانو ثریا در مورد این که چگونه موفق شد به هشدار می‌گوید:” خواستن توانستن است. مه مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتم. خون دل خوردم و بسیار رنج کشیدم و سختی کشیدم تا شرکتم امروز سر پا شد.”

این بانوی تجارت پیشه، انواع لباس های زنانه، کودکانه، کلاه، پاپوش و شال می‌بافد و تولیدات‌اش را بر علاوه فروش در بازار بلخ، تا اکنون در نمایشگاه‌های در ولایت سمنگان، کابل، بامیان و بلخ به نمایش نیز گذاشته است.

او از آدرس شرکت‌اش سفرهای به بیرون از افغانستان نیز داشته و در نمایشگاه‌های در کشورهای ایران، تاجکستان، هند و دوبی اشتراک کرده و تولیدات‌اش را در آن کشورها به نمایش گذاشته است. بانو ثریا از زنان می‌خواهد، بدون ترس و هراس وارد جامعه و کار شوند و در کنار مردان کار کنند.

بر اساس آمارها، اکنون در افغانستان در حدود چهار هزار بانو به کارهای تجارت مصروف اند و برخی از این بانوان، کارهای فوق العاده پردرآمد نیز دارند. بسیاری از این زنان باور دارند که بهبود کار شان رابطۀ مستقم به بهبود وضعیت در افغانستان دارد و اگر وضعیت امنیتی برای زنان در افغانستان بهتر شود، زنان بیشتری می‌توانند، تجارت های خوبی راه اندازی کنند.

۱۲۲ زن تاجر در ولایت بلخ فعال اند

با این حال، شیر احمد سپاهی‌زاده، رییس اتاق تجارت و صنایع بلخ می‌گوید، ولایت بلخ بستر خوب برای بانوان تجارت پیشه است که به باور او سهم گرفتن زنان در تجارت، می‌تواند آینده خوبی اقتصادی هم برای زنان و هم برای ولایت بلخ داشته باشد.

آقای سپاهی‌زاده به هشدار می‌گوید:” د ولایت بلخ فرصت‌ برای زنان مساعد است. ما از زنانی که تجارت می‌کنند حمایت می‌کنیم. زنان هم باید تولیدات شان به لحاظ کیفی بیشتر رویش توجه داشته باشد و تولیدات با کیفیت به بازار عرضه کنه اگر می‌خواهند در رقابت برنده باشند.”

در کنار این، آقای سپاهی‌زاده از مردم و شهروندان افغانستان نیز می‌خواهد که برای نهادینه سازی و کمک به تجارت بانوان و تولیدات داخلی، از تولیدات افغانستان به ویژه از تولیدات زنان تاجر استفاده کنند.

اتاق تجارت و صنایع ولایت بلخ، به منظور حمایت از تاجران زن، یک نمایشگاه دو روزه، در روزهای پنج شنه و جمعه هفته پیش، نیز در این ولایت راه اندازی کرده بود. در این نمایشگاه تولیدات زنان تجارت پیشه در بخش‌های مختلف به نمایش گذاشته شده بود و مورد استقبال مردم نیز قرار گرفت.

آمنه_یکتن از شهروندان بلخ ، کار زنان تجارت پیشه در بخش صنایع دستی را امیدوار کننده می‌داند و تأکید دارد که او خوش حال است از این که می‌بیند، روز به روز تجارت زنان و حضور زنان در بخش‌های مختلف، رونق بیشتر می‌گیرد. زهرا رسولی دیگر باشنده ولایت بلخ نیز به هشدار می‌گوید، بانوان تولید کننده می‌توانند با تولیدات شان ۵۰ فیصد نیاز خانواده شان را رفع کنند و این کار سبب پیشرفت و ترقی جامعه افغانستان می‌گردد.

هم‌اکنون حدود ۱۲۲ زن تجارت‌پیشه در ولایت بلخ مصروف کارهای اقتصادی و تجارت در بخش‌های مختلف می‌باشند.

حمایت حکومت از تاجران زن

از سوی دیگر، شهلا حدید رئیس امور زنان بلخ می‌گوید، روی آوردن زنان به تجارت و فعالیت های اقتصادی را در کاهش خشونت در ولایت بلخ موثر عنوان کرده می‌گوید، ریاست امور زنان ولایت بلخ همکاری نزدیک با زنان تجارت پیشه دارد و او به عنوان مسوول بخش زنان در ولایت بلخ، تلاش می‌کند تا حد توان به حل مشکلات زنان بپردازد.

رییس امور زنان ولایت بلخ به هشدار می‌گوید:” هرچند فضای کار برای زنان در ولایت بلخ خوب است. اما هنوز برخی مشکلات در مقابل زنان هست و زنان تاجر هم مشکلات خود را دارند و امیدوارم در آینده این مشکلات آهسته آهسته حل شود.”

حکومت محلی نیز، اداره ولایت بلخ را همکار زنان می‌داند و تأکید دارد که آن‌ها هر کاری که از توان شان باشد، برای فراهم ساختن سهولت ها برای زنان انجام خواهد داد. محمد بشیر توحیدی معاون والی بلخ، اشتراک زنان را در بخش‌های مختلف به ویژه در بخش تجارت و اقتصاد امیدوار کننده می‌داند و تأکید دارد که اگر به زنان فرصت کار داده شود، موثر تر و بهتر از مردان عمل می‌کنند.

با این حال تاجران زن در ولایت بلخ می‌گویند که اگر مردم و حکومت از کار آنها حمایت کنند، زنان می تواند به موفقیت های چشم گیری دست یابند. بی بی مریم یک بانوی تاجر که در بخش تولیدات زراعتی سرمایه گذاری کرده است و مدت پنج سال است در این بخش کار می‌کند به هشدار می‌گوید:” اگر دولت و مردم از تولیدات ما حمایت کنند، ما میتانیم تولیدات بیشتر داشته باشیم. کار خوب تر بکنیم و درآمد بهتر هم داشته باشیم که برای اقتصاد افغانستان هم ای مساله خوب است.”

رقیبه برمکی دیگر بانوی تجارت پیشه در بلخ است که پانزده سال میشود در بخش صنایع دستی کار می‌کند. او نخستین کار دستی‌هایش را از قاشق چوبی آیسکریم تهیه کرده است. رقیبه می‌گوید سرمایه ابتدایی‌اش ۵۰۰ افغانی بوده و اکنون صاحب یک شرکت صنایع دستی و ۵۰ دختر خانم در شرکت او کار می‌کند.

تجارت سبب اعتماد به نفس برای زنان می‌شود

اعضای شورای ولایتی ولایت بلخ نیز تجارت زنان را سبب بالا رفتن اعتماد به نفس آنها دانسته و تأکید دارند که تجارت زنان، باعث خود کفایی زنان ‌می‌شود و این مساله می تواند در کاهش خشونت ها با زنان در درون خانواده‌ها کمک کند.

طاهره حقجو، عضو شورای ولایتی بلخ از تاجران ملی می‌خواهد، تا در بخش تولیدات صنایع دستی زنان نیز سرمایه گذاری نمایند. این عضو شورای ولایتی از مردم نیز می‌خواهد از تولیدات زنان تاجر در افغانستان حمایت کنند و به آنها کمک کنند تا با اعتماد به نفس به کارهای شان ادامه بدهند.

بلخ از ولایت پر درآمد و تجاری در شمال افغانستان است و به دلیل موقعیت بندر حیرتان یکی از پر درآمد ترین بنادر افغانستان در آن، بستری خوبی برای کارهای اقتصاد و تجاری است.

شکیبا سعیدی

هم رسانی