Warning: Use of undefined constant ‘WPLANG’ - assumed '‘WPLANG’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: Use of undefined constant ‘fa_IR’ - assumed '‘fa_IR’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hushdar/public_html/wp-config.php on line 26

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/hushdar/public_html/wp-content/plugins/all-in-one-seo-pack/modules/aioseop_opengraph.php on line 825
حمله خونبار انتحاری در کابل 95 کشته و بیشتر از 160 زخمی برجای گذاشت |

حمله خونبار انتحاری در کابل ۹۵ کشته و بیشتر از ۱۶۰ زخمی برجای گذاشت

۷ دلو ۱۳۹۶ هشدار

حدود ساعت دوازده و نیم صدای انفجار قدرت مند ناشی از یک حمله انتحاری، مرکز شهر کابل را لرزاند. حمله انتحاری بود و با استفاده از یک موتر آمبولانس صورت گرفت. انتحار کننده توانسته بود، خود را تا ایست بازرسی دوم در جاده وزارت داخله پیشین در مرکز شهر کابل برساند و به گفتۀ سخن‌گوی وزارت داخله، پس از این از سوی پولیس شناسایی شده و اجازه ورود نداده شد، خود را منفجر ساخت.

این خونبارترین حمله در کابل در جریان ماه‌های اخیر بود. شمار کشته‌های این حمله، ۹۵ تن و شمار زخمی ها نیز به بیشتر از ۱۶۰ نفر می‌رسد. بیشتر کشته و زخمی های این رویداد، غیر نظامیان اند. اما سربازان پولیس نیز در میان زخمی‌ها و کشته‌های این رویداد حضور دارند.

یک منبع در پولیس کابل به هشدار می‌گوید شماری از افسران و سربازان پولیس که می خواستند به پیژنتون وزارت داخله برای معلوم شدن سرنوشت شان بروند، در میان قربانیان این رویداد اند.

شفاخانه های کابل امروز جای برای تداوی زخمی های این رویداد نداشتند. شماری از زخمی ها در شفاخانه های مختلف، از جمله شفاخانه جمهوریت که در چند متری محل انفجار قرار دارد، شفاخانه ایمیرجنسی، شفاخانه امنیت، شفاخانه پولیس و شفاخانه وزیر اکبرخان انتقال داده شده و در داخل محوطه شفاخانه‌ها تداوی شدند.

گروه طالبان یک ساعت پس از وقوع حمله، مسوولیت آن را به عهده گرفت. ذبیح الله مجاهدی در تویتی گفت که این حمله کار آنها است و در آن دها سرباز پولیس کشته شو زخمی شدند.

تصاویر از محل رویداد نشان می دهد که بیشتر افراد تکه تکه شده اند و پا و دست و تکه های بدن افراد هر طرف افتاده است. این وحیشانه‌ترین حمله در نوع خود پس از حمله به مساجد و مراکز غیر نظامی در غرب و شمال کابل و حمله خونبار بهار امسال در چهار راهی ذنبق کابل بود که تلفات گسترده‌ای را در پی داشت.

تمرکز گروه‌های تروریستی بر حملات انتحاری و گروهی

این حمله دقیق یک هفته پس از حمله گروهی و تکان دهنده به هوتل انترکانتیننتال شهر کابل رخ داد که در آن بیشتر از چهل تن کشته شده و نزدیک به بیست تن زخم برداشتند. در هوتل انترکانتیننتال ۱۵ شهروند خارجی نیز کشته شدند.

هنوز نتایج تحقیقات در مورد چگونگی حمله به هوتل انترکانتیننتال مشخص نشده است که حمله امروز شهر کابل را در وحشت فرو برد.

دو روز پس از حمله به هوتل انترکانتیننتال در کابل، پنج مهاجم گروه داعش در مرکز ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به دفتر موسسه خیریه کمک به اطفال افغانستان حمله کردند. در حمله به دفتر (Save the Children) در ناحیه سوم شهر جلال آباد، شش تن به شمول سه کارمند این موسسه و دو پولیس کشته شده و بیشتر از ۳۰ تن زخم برداشتند.

ساعاتی پیش از حملۀ امروز در کابل، یک حمله کننده گروه طالبان در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند رخ داده که در آن چهار سرباز ارتش و دو سرباز پولیس زخمی شدند. عمر زواک سخن‌گوی والی و پولیس ولایت هلمند به هشدار گفتند که این حمله ناشی از انفجار یک موتر پر از مواد انفجاری بود که در مقابل یک پاسگاه پولیس رخ داد.

شب گذشته نیز یک حمله انتحاری در شهرک عینومینه ولایت قندهار رخ داد که در آن چهار تن به شمول دو سرباز پولیس و دو غیر نظامی کشته شده و ۱۲ تن دیگر زخمی شدند.

مسوولان وزارت صحت عامه این حمله را تکان دهنده خوانده و از آمادگی کامل برای رسیدگی به زخمی‌های این رویداد حرف می‌زنند.

این حمله در جاده وزارت داخلۀ پیشین و در نزدیکی شفاخانه ایمیرجنسی رخ داده است. در این جاده دفتر مرکزی شورای عالی صلح، سفارت سویدن و برخی از ادارات وزارت داخله نیز وجود دارد. هنوز مشخص نیست که هدف نهایی این حملۀ شورای عالی صلح بود، یا هدف آن انفجار در همین نقطه‌ای که خود را منفجر کرده است.

سخن‌گوی وزارت داخله گفته است که حمله کننده با استفاده از موتر نوع آمبولانس دست به این حمله زده و برای همین موفق شده است از ایست بارزسی اول بگذرد.

این حلمه به حدی قدرت مند بود تا چندصد متری محل حادثه، شیشه‌های ساختمان‌ها و فروشگاه‌ها فرو ریخته اند. یکی از شاهدان عینی که زخمی نیز شده بود به هشدار گفت:” وقتی انفجار شد، مه د دکان بودم. تمام شیشه‌ها شکست. مه و همکارم زخمی شدیم. وقتی برامدیم هر طرف زخمی و مرده افتاده بود. وضعیت خیلی بد بود خیلی بد.”

واکنش‌ها به این حمله

ساعاتی پس از این حمله، ارگ ریاست جمهور آن را مثل همیشه محکوم کرد. ارگ ریاست جمهوری این حمله را جنایت ضد بشری خوانده و گفته است که تروریستان در جنگ کنونی بازنده هستند.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری از رییس جمهور نقل شده است که گفته است:”دشمنان افغانستان باید بدانند که در جنگ کنونی و تحمیل شده، بازنده هستند و حقانیت مبارزۀ نیروهای امنیتی و دفاعی ما علیه همه گروه‌های تروریستی بدون تفکیک، نسبت به هر زمان دیگر حمایت مردم و جامعه جهانی را به دست آورده است.”

ریاست جمهوری تأکید کرده است که تروریزم وارد مرحلۀ گسترده‌ای تهدید جهانی شده است و افغانستان در مقابل یک جنگ تحمیلی قرار دارد و گروهای تروریستی که مکان‌های تمویل و تجهیز شان مشخص است، برای اهداف بیگانگان می‌جنگند.

سفیر انگلستان در کابل نیز این حمله را محکوم کرده است. سفیر انگلستان در تویتر اش نوشته است:” حمله امروز را شدیدا محکوم می‌کنم. تمام مسوولان این رویداد باید به پنجه قانون سپرده شوند. انگلستان همدردی خود را با کسانی که در این رویداد کشته و زخمی شده اند، ابراز می دارد و به این باور است که هنوز باید در جستجوی صلح و آرامش باشیم.

کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز تنفر شان نسبت به حکومت و وزارت داخله به دلیل بی کفایتی شان ابراز کردند. بیشتر کاربران از وزارت داخله و از حکومت افغانستان انتقاد دارند که نسبت به سرنوشت مردم بی خیال اند و خواستار کناره گیری شان از وظیفه هستند.

احتمال این که تلفات افزایش یافت، خیلی زیاد است. وزارت داخله سرگرم حساب نمودن شمار تلفات قربانیان اند.

رازق اختیاربیگ

هم رسانی